Leonardo Da Vinci’nin çalışmalarını duymayan yoktur. İnsanlık için önemli birçok çalışması mevcut olan Da Vinci’nin bir diğer önemli çalışması Loci metodu ve bunu uygulayarak istediğiniz dili zorluk çekmeden konuşmanıza yardımcı olacak bir metot.


Loci metodu ile dil öğrenmek kesinlikle zor değil. Yapmanız gereken tek şey “düşünmek”.

Bu Metodu uygulamanın en kolay yolu ise basitçe şu şekilde;
“En çok zaman geçirdiğiniz ve kolayca hatırlayabileceğiniz bir yer seçmelisiniz. Bu mekan ev, işyeri, okul vb. yerler olabilir. Şimdi kendinizi seçtiğiniz mekanda belirli periyotlarla yani bir düzen içinde dolaşıyor gibi düşünün ve o ortamdan kronolojik bir biçimde kalem, bilgisayar, fırın, buzdolabı gibi bulunduğunuz mekanın içerisindeki nesneler her ne ise kendi arzunuza göre bir cismi belirleyin. Şimdi hatırlamanız gereken kelimeleri bu ortama daha önce belirlediğiniz cisimlere katın.
Örneğin verecek olursak; eğer hatırlamanız gereken nesneler bir dil ile ilgili ise, mesela Fransızca; seçtiğiniz ortamda dolaşırken, sırasına göre cisimlerle Fransızlar arasında bağlantı kurun. Camdan dışarı bakıyorsunuz, dışarıda kar yağdığını görüyorsunuz, cama baktığınız sırada aklınıza gelmesi gereken şey karın yağması. Fransızcası ‘neiger'(neje), kar yağdığına göre mevsim kış, Fransızcası ‘L’Hiver’ (liver), nesnemiz cam, baktığımız zaman hatırlamamız gereken kelimeler neiger ve l’hiver. Kış olduğuna göre hava soğuk, ısınmaya ihtiyacımız var. Isınmak için kalorifere ihtiyacımız var. Fransızcası ‘Le chauffage’ (lö şofaj), ısınmak için bir kahve fena olmaz. Bardak masanın üstünde, masanın üstüne baktığımızda hatırlamamız gereken seçtiğimiz kelimeler, bardak ve bardağı masaya bırakmak. Bardak ‘La Tasse’ (la tas) Masaya bardağı bırakmak ‘Mettre sur la table’ (Metr sür la tabl).”

Bu şekilde devam ederek hem kelime dağarcığınızı geliştirir hem de gündelik hayatta cümle kurmakta bile zorlanmazsınız. 

Konu ile ilgili video için:

Kaynak: 1.