Bugün sizlere bu yıl bizim de deneyimleme fırsatı bulduğumuz, yaz tatili boyunca neredeyse her hafta birbirinden farklı festivallere ev sahipliği yapan İstanbul’un, mekansal açıdan en kapsamlı festivali olan Rooftop Festival‘den bahsedeceğiz.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Rooftop Festival’in amaçladığı şey; katılımcıların tek bir bilet ile İstanbul’daki en popüler on dört, on beş rooftop mekanını gezebilmesi aslında. Yeri gelmişken hemen bu seneki rooftop listesini de buraya bırakalım:

 • Swissotel 16 Roof
 • Anton Peran
 • Barcelo İstanbul
 • Klein Garten
 • Mentha Nova
 • Monkey Bar
 • Nest
 • Sky Pera Bar
 • W Secret Garden
 • Klein

Bu etkinliği “festival” adı altında değerlendirebilmemizi sağlayan olay ise elinizdeki bilet ile girebileceğiniz her mekanda yerli ya da yabancı fark etmeksizin totalde 50’den fazla elektronik müzik sanatçısını dinleyebiliyor olmanız. Bu sanatçıların birkaçını söyleyecek olursak; Türkiye’de elektronik müziğin yayılması ve gelişmesinde büyük katkıları olan, Chill Out ile Electronica Festival‘in prodüktörü ve Tiesto, Carl Cox gibi dünyaca ünlü elektronik müzik sanatçılarını Türkiye’ye getirip aynı zamanda BeeGee olarak anılan Birol GirayCoachella‘da da yer almış Fransız DJ Zimmer, elektronik müziğin kalbi diyebileceğimiz FG Radyo‘da yer aldıktan sonra kendilerinden bahsettirmeyi başaran ve PSM Caz Festivali‘yle gelen Stavroz öncesi sahne de almış  Doğu Civicik ve Ozan Korkmaz‘ın ortak projesi Schnell Schnell ve bunun gibi daha bir çok başarılı sanatçıyı sayabiliriz.

Bu kadar sanatçıyı ve mekanı kapsayan bu festivalde nasıl bir rota izleyeceğiz?” diyenler, hiç telaşa kapılmanıza gerek yok, çünkü festival gününden yaklaşık 2-3 gün önce etkinliğin Instagram sayfası (https://www.instagram.com/istanbulrooftopfestival) üzerinden yayınlanan mekan/zaman çizelgesiyle birlikte, gün içinde nasıl bir rota çizeceğinizi veya kimi dinlemek istediğinizi kendiniz belirleme imkanınız oluyor.

Rooftop Festival özündeki düşünce itibarıyla ne kadar mükemmel gözükse de bu planları inceledikten sonra “mekansal açıdan en kapsamlı” festival ünvanının getirdiği birkaç problemle karşı karşıya kalıyorsunuz. Birincisi, sanatçılar dinleyici kitlelerinin yoğunluğuna göre farklı mekanlara ayrıştırıldığı için dinlemek istediğiniz çoğu sanatçıyı aynı mekanda yakalamanız asla mümkün olmuyor. Festivalin ilk saatlerinde bu çok sorun olmasa da gün ilerledikçe mekanların kalabalıklaşmasıyla en iyi DJ’ler neredeyse aynı vakitlerde ya da yarım saatlik farklarla birbirinden farklı mekanlarda sahne almaya başlıyorlar. İşte ikinci problem de tam burada ortaya çıkıyor: Zaman/mekan çizelgelerinin yayınlandığı gibi bir de saat başı mekanların doluluk oranları yüzdesel bir şekilde ifade edilerek Rooftop Festival’in Instagram hikayesinde paylaşılıyor:

“CROWD CONTROL: Before you hit your next stop, don’t forget the check the density rates of all venues from @istanbulrooftopfestival Instagram stories in every 1.5 hours!”

Mesela gece 00.00’da sahne alacak olan Anton Peran’ın ön sanatçısı Procombo‘yu ve ardından 02.00’da Klein Garten’ın ön sanatçısı olan Schnell Schnell‘i dinlemek istiyorsunuz; Klein Garten’ın doluluk oranına ve iki mekan arası uzaklığa/oraya nasıl ulaşacağınıza saat 01.00 civarında bakmanız gerekiyor ki gittiğinizde performans süresi boyunca kapıda sıra beklemek zorunda kalmayın. Bu iki ana problemden dolayı çoğu zaman bir performans bitmeden diğerine yetişmek için mekanlardan erken ayrılmak tabiri yerindeyse sözsüz bir kural haline geliyor.

Bu problemler içinizi sıktıysa, biraz da içinizin açılması için festivale gideceğiniz takdirde deneyimleyeceğiniz birkaç manzarayı buraya bırakalım:

 1. Klein Garten, Şişhane

klein garten ile ilgili görsel sonucu

2. 16 ROOF – Swissotel The Bosphorus, Maçka

İlgili resim

3. Monkey Istanbul, Şişhane

monkeyistanbul ile ilgili görsel sonucu

Şu eğlenceli bilgileri de vermeden geçmek olmaz: Seçili ve genelde yeri daha merkezi olan rooftop’larda Toni&Guy’ın artistlerine saçınızı yaptırabilir, makyaj stantlarında festival ruhuna uygun ve abartılı görünümler elde edebilir, oradan oraya koşuşturmaktan karnınız acıkınca barbekü partisine katılıp lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

Her festival gibi Rooftop Festival’in de iyi tarafları kadar kötü tarafları olsa da mekanların ve performans veren sanatçıların çeşitliliği ve kalitesi bazında düşündüğümüzde tüm o yorgunluğa ve plan yaparkenki kafa karışıklığına değdiğini, eğer seneye siz de gitmek isterseniz değeceğini düşünüyoruz.

Son olarak, seneye yapılacak olan 5. Rooftop Festival’ine dair gelişmeleri takip etmek isteyenler için resmi sitesinin linkini de aşağıya bırakıyoruz :

https://www.istanbulrooftopfestival.com/

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here