Geçtiğimiz yıllarda Ceyda Torun, prömiyeri 2016 !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde gerçekleştirilen ve belki de İstanbul’a dair çekilen en samimi belgeselin yönetmen koltuğuna oturdu: Kedi.

10 yıldır Amerika’da yaşayan Torun, Kedi filminin de prodüktörlüğünü üstlenen arkadaşlarıyla birlikte istedikleri tarzda filmleri rahatça çekebilmek amacıyla dört yıl önce bir prodüksiyon şirketi kuruyorlar. İlgilenen yapımcılara, biri belgesel ikisi kurmaca olmak üzere üç filmlik bir paket sunuyorlar ve projenin kabulü ile de paketin ilk ayağı olan Kedi’nin yolculuğu başlıyor.

Kedi, en yalın ifadeyle kişilikleri birbirinden tamamen farklı Sarı, Bengü, Aslan Parçası, Psikopat, Deniz, Gamsız, Duman ile hikayelerini bilemediğimiz tüm diğer sokak kedilerinin gözünden İstanbul’un ve hayatları artık bu kedilerle bütünleşmiş olan İstanbulluların filmi. Torun, belgeselin çıkış noktasını, “Çocukluğum İstanbul’da geçti. 11 yaşıma kadar İstanbul’daydım ve en yakın arkadaşlarım sokak kedileriydi. Dünyanın başka şehirlerinde yaşadıktan ve sokak kedilerinin eksikliğini hissettikten sonra çocuk olarak bu inanılmaz varlıklarla beraber vakit geçirmiş ve onlardan bir şeyler öğrenmiş olmak kendimi bana şanslı hissettiriyor.” şeklinde açıklarken, filmindeki her bir kediyi de gerçek bir film karakteriymiş gibi sunuyor. Geniş açılı planlar tercih etmek yerine, kamerayı kedilerin sırtlarının arkasından takip ederek bizim de İstanbul’u bir kedi gibi görebilmemizi sağlıyor.

“Kedilere baktığımızda içinde varolduğumuz zamanı unutabiliyor ya da zamanın dışına çıkabiliyoruz. Daha büyük bir zaman dilimini görebiliyor ve sıkıntılarımızı unutabiliyoruz. Biraz daha olumlu ve bizi aşan temaları hatırlamak bize çok iyi geliyor.”

Belgeseli çekerken insanların kedilerle kurduğu iletişimden çok etkilendiğini söyleyen yönetmen, filmde özellikle her kesimden ve görüşten insanın olmasına özen göstermiş. Ön planda her ne kadar yukarıda saydığımız bu birbirinden tatlı yedi kediyi görsek de aslında filmin içinde çok ilginç hikayelere sahip insanlar da var. Bu kadar farklı insanın tek ortak noktası, tabii ki kedileri hayatlarına konumlandırış şekilleri. Dünyanın birçok ülkesinde vizyona giren ve New York Times, Variety gibi önemli Amerikan basınlarından da büyük ilgi gören filmin başarısının temeli de, bana kalırsa Torun’un bu sentezi çok iyi yakalayıp tüm doğallığıyla seyirciye aktarabilmesinde yatıyor.

Kedi’yi “büyüleyici” olarak nitelendiren New York Times, en çok İstanbulluların kedilerle olan sevgi dolu ilişkisine dikkat çekiyor. İki ülkede de yaşayan Torun ise bu konuyu verdiği bir röportajında şu şekilde yorumluyor: “Kedi, en çok izlenen Türk filmi olmasının yanında aynı zamanda en çok izlenen yabancı dilde üçüncü belgesel oldu Amerika’da. Bunun kedilerin insanı büyüleyip kendine çeken yanlarıyla ilgisi olduğu kadar yurt dışında, özellikle Amerika’da sokak hayvanı kavramının pek olmamasıyla ilgisi var. Bu yüzden de sokaklarda yaşayan kediler, köpeklerle böyle ilişkiler kurmamız, onların peşine düşüp bu şekilde takip edebilmemiz uluslararası izleyiciye şaşırtıcı ve cazip geldi.”

Torun’un bu konudaki yaklaşımına katılmakla birlikte, aslında filminin her şeyden önce insan olmayı ve hayatı paylaşmayı hatırlatan çok naif bir tarafı var. Yabancılara sokak hayvanlarına alışkın olmadıkları için cazip gelen Kedi, kendi içimizde bize, onlara fazlasıyla alışkın olduğumuz ve bunun güzelliğini çoğu kez unuttuğumuz için iyi gelen bir film. Bu anlamda “kedi gibi bir film” yapmak istediğini söyleyen Torun’un, bu amacını fazlasıyla yerine getirdiğini söyleyebiliriz.

Ceyda Torun.

“Kediler bizi yargılamıyor. Şişman mısın, çirkin misin, güzel misin diye sormuyorlar bize. Varlığımızı teyit ediyorlar bir bakıma. Kediler bakar. Uzun uzun bakarlar bize, bilirsiniz. Evet oradasın, varsın derler.”

Hayvanlara yönelik birçok kötü ve korkunç olayla karşılaştığımız şu dönemlerde biraz da olsa İstanbul’un kendine has ruhunu, insanımızın güzel kalbini görebilmek, kedilerle birlikte olmak ve hayata bakışımızda onların bilge, dürüst ve cesur taraflarından feyz alabilmek dileğiyle. İyi seyirler!

Film Linki: https://www.youtube.com/watch?v=DfQe5Ly7CaI&t=3320s

 

Kaynak: 1,

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here