Tarihe tanıklık eden şehir İstanbul’un, kitapları tarihle buluşturan 5 kütüphanesini sizler için listeledik.

1. Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi (Fatih)

Osmanlı zamanında kitapların korunması amacıyla Anadolu’nun dört bir tarafından yazma eserler Süleymaniye Külliyesinde bir araya getirilmiş ve 1918 yılında Süleymaniye Kütüphanesi oluşmuştur.

Kütüphanede tarihi çok eski, dünyada tek nüsha veya sultanlara ithaf edilmiş çok değerli yazmalar bulunmaktadır. UNESCO tarafından oluşturulan “Dünya Belleği”ne giren ve Türkiye’de bulunan üç dökümandan biri olan İbn-i Sina’nın elyazmaları da bu kütüphanede bulunur.

Çalışma saatleri 08.30-23.00 arasındadır

2. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi (Fatih)

Gülhane parkının girişinde, Topkapı Sarayı’nı çevreleyen surun köşe kulesi üzerinde bulunur.

2. Mahmut tarafından 1810 yılında ampir üslupta yapılan köşk, Osmanlı döneminde alay köşkü olarak kullanılmış, 2011 yılında da müze kütüphanesi olarak kullanıma açılmıştır. 1928-1930 yılları arasında dönemin önemli edebiyatçılarının katıldığı toplantılar yapılmıştır.

Ahmet Hamdi Tanpınar, Nedim, Nazım Hikmet, Yahya Kemal, Orhan Pamuk gibi bir çok değerli edebiyatçıların büstleri, farklı edebi topluluklarının dergileri, eserleri, şahsi eşyaları sergilenmektedir. Kütüphanede Ara Güler’in büyük fotoğraf kitabını görebilir, inceleyebilirsiniz. Ayrıca ödül almış kitaplar için yapılan özel odayı da gezebilirsiniz. Eğer Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisi iseniz mutlaka gitmeli, görmelisiniz. Size yardımcı olacak birçok kitabı orada bulabilirsiniz. Farklı bölümde okuyanlar ve ders çalışmak isteyenler için uygun bir kütüphane değil ama kitap okumak için harika manzaraya sahip…

Kütüphane pazar hariç haftanın her günü 08.30-20.30 arasında açıktır.

3. Köprülü Kütüphanesi (Fatih)

Çemberlitaş Divan yolu üzerinde bulunur. 2. Mahmut’un türbesi de kütüphanenin karşısındadır.

1667 yılında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa’nın vasiyeti üzerine oğlu Köprülü Fazıl Ahmet Paşa tarafından yapılmıştır. İlk kitap koleksiyon bağışlarını da Köprülü ailesi yapmıştır.

Hem bağımsız bir binaya sahip olarak kurulan ilk vakıf kütüphanesi hem de  Osmanlı döneminde halk kütüphanesi işlevini gösterip ödünç verme hizmetini başlatan ilk kütüphanemizdir.

Türkçe, Farsça, Arapça dillerinde toplam 3000’e yakın yazma ve 1500’e yakın basma eser bulunmaktadır.

Hafta içi 4 gün 09.00-16.00 arasında hizmet vermektedir.

4. Millet Kütüphanesi (Fatih)

Kütüphanenin binası 1112 yılında Seyyid Feyzullah Efendi tarafından Dârü’l Hadis (Hadis İlimleri Fakültesi) olarak yapılmıştır.

Feyzullah Efendi 2. Mustafa ve 3. Ahmet’in hocalığını yapmış, Üsküdar Mihrimah Sultan, Sahn-ı Seman ve Ayasofya’da müderrislik yapmıştır. Edirne Vakası diğer adıyla Feyzullah Efendi Vakası ile çok üzücü bir şekilde halk tarafından öldürülmüştür.

1916 yılında Ali Emiri Efendi’nin kitap koleksiyonunu bağışlamasıyla Dârü’l Hadis, Millet kütüphanesine dönüştürülmüştür. Zaten kütüphane Feyzullah Efendi’nin ve Ali Emiri Efendi’nin koleksiyonu olarak ikiye ayrılmıştır.

“Benim tek sevgim kitaptır. Gerisi mihnet, endişe ve gamdır”
Ali Emiri Efendi

“Milletim için topladım, milletime vakfediyorum” diyerek çok özel yazma eserleriyle birlikte  16.000 kitabını bağışlayan Ali Emiri Efendi’ye ithafen Yahya Kemal şiir yazmıştır:

“Muhtâc isen füyûzuna eslâf pendinin
Diz çök önünde şimdi Emiri Efendi’nin”

Kütüphanede 28 farklı dilde 6998 yazma eser 20.605 Arap harfli basma eser bulunmaktadır. Kütüphaneyi daha ilgi çekici yapan Kaşgarlı Mahmut’un yazdığı Divan-ı Lügatütürk’ ün aslı, Piri Reis’in Kitâbı Bahriyye’si ve ilk Türkçe cerrahi kitap olan Cerrâhiyye-i İlhaniyye’nin bulunmasıdır.

AE Belge adlı bölümü de kütüphaneyi özel kılmaktadır. Bu bölümde hat levhalar (2. Mahmut’un yazdığı da dahil), ferman ve beratlar bulunur.

Millet Kütüphanesi haftanın her günü saat 08.30-17.00 arası açıktır.

5. Tarih Edebiyat Sanat kütüphanesi (Kadıköy)

Kadıköy Haydarpaşa Rıhtım Caddesi üzerinde, Beşiktaş vapur iskelesinin tam karşısında yer alan Kadıköy Şehremaneti, Yervant Terziyan isminde mimar tarafından 1912-1914 yılları arasında inşa edilmiştir. I. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin önemli eserlerinden biridir.

Tarihi olaylara tanıklık etmiştir; I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu mağlup çıkmasından sonra, İngilizler Şehremaneti binasının önüne barakalar kurarak askerlerini yerleştirmişler. 22 Mayıs 1919′da, Yunan ordusunun İzmir’e çıkışını protesto etmek amacıyla Şehremaneti önünde kalabalık bir halk toplanmış, binanın balkonuna Hüseyin Suat Bey, Ahmet Kemal Bey, Fahrettin Hayri Bey, Münevver Saime, Halide Edip gibi önemli isimler çıkarak halka seslenmişlerdir.

2013 yılındaysa restorasyona girerek 2014 yılında tarihi edebiyat sanat kütüphanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Günümüzde kütüphane hafta içi saat 09.00-21.00, hafta sonları 09.00-18.00 arasında açıktır.

Kaynak: 123,4,5

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here