Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
5

İstanbul, anlatması ve anlaşılması en zor şehirlerden biridir kuşkusuz. Uğruna pek çok savaş verilen bu şehrin günümüzde o kadar kıymeti bilinmese de bir zamanlar çok önemli bir merkez olduğunu biliyoruz. Çok sayıda kültürü ve insanı aynı anda barındırmaya çalışan bu şehir, her ne olursa olsun, hepimizin hayatında bir iz bırakmıştır.

Şehrin bugüne kadar resimden fotoğrafa, edebiyattan müziğe çok sayıda sanat eserine konu olduğu da bilinen bir gerçek. Hatta birçok eserin ismi doğrudan “İstanbul” olarak seçilmiştir.

Biz şimdilik İstanbul’a değinen şarkıları sizlerle yeniden hatırlamak istedik. Gitmesi de kalması da zor olan bu şehrin anıldığı parçaları gelin hep birlikte bir kez daha dinleyelim…

1. Pinhani – İstanbul’da

Çoğu insan Kavak Yelleri dizisinde çalan şarkılar ile Pinhani’nin adını duysa da, aslında grubun çıkış parçası bu şarkıdır. Grubun ilk albümü İnandığın Masallar‘da yer alan parça, dinleyenin birçok duyguyu aynı anda yaşamasını istiyor adeta.

Orijinali kadar akustik versiyonu da güzel olan şarkı için bugün tercihimizi akustikten yana kullandık.

2. Gripin – Sensiz İstanbul’a Düşmanım

Gripin’in Emre Aydın ile düet çalışması olan bu parça, grubun en duygusal şarkıları arasında yer alıyor. Etkileyici vokalleri ve melodisi ile içimize işleyen bu şarkıyı bir kez daha hatırlamış olalım.

3. Grup Vitamin – İstanbul’da

Çocukluğunda Grup Vitamin şarkılarını dinleyenler bu şarkıyı da elbette çok iyi bilir. Bilmeyenler için; Grup Vitamin parodi yapan bir pop grubuydu. Yaptıkları “komik” şarkıların arasında belki de en gerçekçi parçaları bu şarkıdır.

Grubun kurucusu ve en çok tanınan üyesi Gökhan Semiz’in 1998’de araba kazası sonucu aramızdan ayrılmasının ardından, grup üyeleri onun anısına şarkıyı klipleştirdi.

4. Duman – İstanbul

İstanbul’u en çarpıcı şekilde anlatan şarkıların başında bu şarkı yer alır. Şehrin güzel yanlarından ziyade kirli bir yanı olduğunu gösteren bu parça, hızlı ritmiyle de İstanbul’daki yaşamı çok iyi ifade ediyor.

5. Teoman – Rapsodi İstanbul

En bilinen İstanbul şarkılarından biri yine Teoman‘a ait olan “İstanbul’da Sonbahar”dır. Fakat biz listemize en az onun kadar güzel olduğunu düşündüğümüz bu şarkıyı eklemek istedik. Belki birçoğunuz bu şarkıyı dinlemeyi unuttu ya da hiç dinlemedi. Bu kez birlikte dinleyelim mi?

“Hangi kentte bu denli acı var? Başka nerde İstanbul kadar?”

6. Pamela – İstanbul

Pamela, Ayrılamayız Biz şarkısıyla adından sıkça söz ettirmeye başlamıştı. “Şehir Rehberi” albümünde ise çok sevilen şarkısı İstanbul yer alıyordu. Şarkı, uzun süre listelerde kalmayı başaran bir parça oldu aynı zamanda.

7. Sertab Erener – İstanbul

Ülkemizin en sevilen kadın vokallerinden biri olan Sertab Erener, bu şarkıda İstanbul’u olduğu gibi ele alıyor. Şehirde akıp giden hayatı, yaşayanları güzel bir dille anlatıyor şarkı. Klibinde ise İstanbul’un birçok köşesinden görüntüler bulunmakta. Şehri tam anlamıyla hissedebileceğiniz klibi de izlemenizi öneriyoruz.

8. Birsen Tezer – İstanbul

Kadife sesli Birsen Tezer de İstanbul’u anlatan şarkılardan birine hayat verenlerden. Cihan albümünde yer alan bu naif şarkı, şehri ve bir aşkı nasıl betimleyeceğinizi anlatır nitelikte.

9. MFÖ – Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da

Ele Güne Karşı, Güllerin İçinden, Sakın Gelme ve daha pek çok unutulmaz şarkıya imza atan MFÖ, bizleri bu şarkıda buğulu bir melodi eşliğinde selamlıyor.

10. Morrissey – Istanbul 

Listemizin en özel parçası sanıyoruz ki bu şarkı. Yaşayan efsane Morrissey, İstanbul’a dair şarkı yapan sanatçılar arasında. Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde izleme fırsatı bulduğumuz sanatçının bu şarkısı World Peace Is None Of Your Business albümünde yer alıyor.

Sizleri bu güzel şarkıyla baş başa bırakıyoruz.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
5

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here