İskandinav tarihine ve mitolojisine meraklıysanız, bu yazımız tam size göre… İskandinav tarihi ya da mitolojisi dendiğinde doğal olarak aklımıza ilk gelen ülkeler Norveç ve İsveç oluyor. Vikinglerin ilk kökeninin Norveçlilerden geldiği kabul edilse de İsveç, İskandinav mitolojisi ve tarihine meraklıları tatmin edecek çok özel yerlerle dolu.

İşte Viking tarihiyle ilgili ziyaret etmeniz gereken adresler;

Birka, Malaren Gölü

İsveç’in ilk şehri olarak kabul edilen Birka, Malaren Gölü üzerinde Björkö Adası üzerinde yer alıyor. Dönemin en önemli ticaret merkezi olan Birka, artık günümüzde bir kültür-turizm merkezi… UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine de alınan Birka’da İskandinav tarihine ait arkeolojik alanlar, mezar höyükleri, rünler görebilme şansınız var. Ayrıca ziyaretçilere o dönemleri yaşatacak bir Viking Köyü de bulunuyor.

İsveç Tarih Müzesi

İsveç Tarih Müzesi adından da anlaşılacağı gibi, İsveç tarihinin tüm detaylarına ulaşabileceğiniz bir merkez. Tarih öncesi dönemden yakın tarihe kadar birçok İskandinav eserini burada görebilirsiniz. Farklı bölümlere ayrılmış müzeyi ziyaret etme planınız olursa birkaç saatten fazla zaman ayırmanızı öneririz. Özellikle Ortaçağ bölümü, müzenin en ilgi çeken noktalarından biri. Stockholm’da bulunan müzeye giriş ücretsiz.

Storholmen Viking Köyü

Açık havada bir Viking Köyü düşünün, o dönemi yaşamak isteyenler için tasarlanmış Storholmen de böyle bir yer. Başkent Stockholm’e yakın olan Storholmen Viking Köyü’nü ziyaret edip, o dönemlerdeki yaşantı görebilirsiniz. Turlarla gidebileceğiniz gibi, bireysel olarak da bu heyecanı yaşama şansınız var. Köyü ziyaret ettiğinizde Viking tarihinde önemli bir yeri olan farklı etkinliklere, yarışmalara da katılabilirsiniz.

The Rök Runestone

Rök Runestone, İsveç tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir. 800’lü yıllardan kalma olduğu ve Varin isimli bir İsveçli’nin yazdığı kabul edilen Rök Runestone İsveç yazılı edebiyatının da ilk parçasıdır. Yazıt, Östergötland Bölgesi’nde yer alan Rök Kilisesi’nin bahçesinde yer almaktadır.

Foteviken Müzesi

Storholmen gibi Foteviken de Viking tarihinin canlandırıldığı bir açık hava müzesi. Höllviken’den bulunan Viking gündelik yaşamını merak edenleri oldukça tatmin edecek bir adres. İsveç’in güneyinde Malmö’ye yakın bir noktada olan Foteviken Müzesi’nde Storholmen’de olduğu gibi birçok farklı etkinliğe katılma şansına da sahipsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here