Başrolünde, filmdeki rolü ile “En İyi Kadın Oyuncu Oscar Adayı” olan Saoirse Ronan‘ın bulunduğu Brooklyn, John Crowley tarafından yönetilen ve senaryosu Nick Hornby tarafından Colm Tóibín‘in aynı adlı romanından uyarlanan 2015 İrlanda-Kanada-Birleşik Krallık yapımı tarihsel dram filmi. Oscar ve diğer birçok prestijli ödüle layık görülen film kazandığı ödüller ile de adından sıkça söz ettirirken, son zamanlarda ortaya çıkan yeni yönetmenler furyasına da iyi bir giriş yapmış oldu.

Filmin başrolünde göreceğiniz Saoirse Ronan güzelliği ile olduğu kadar oyunculuk konusundaki başarısı ile de adından bir kez daha söz ettirdi. Saoirse Ronan, Oscar ve BAFTA‘ya aday olmuş, İrlandalı oyuncu. Aktör Paul Ronan’nın kızıdır. Kariyerine The Clinic isimli dizi ile başlamıştır. Bu dizide Rhiannon Geraghty karakterini canlandırmıştır. Atonement ve Ryan Gosling ile birlikte rol aldığı The Places Beyond The Pines ile adını iyice duyuran sanatçı, Brooklyn filmi ile oyunculuğunu bir kez daha gösteriyor. Burada Saoirse Ronana’a eşlik eden bir diğer oyuncu ise Emory Cohen. i.

Brooklyn, 1950’li yıllarda genç bir kızın iş bulmak ve yeni bir hayat kurmak amacı ile Amerika’ya gidişini ve beraberinde getirdiği olayları anlatıyor.

Kurtuluş kapısı olarak gördüğü Amerika’ya yerleşen Eilis Lacey ve geride bıraktığı anne ve kız kardeşi ile dönen konuya bir de umulmadık bir aşk yerleşiyor. Dönemin getirdiği İrlanda olgusu, küçümsenme ve göçmenlere yapılan haksızlıklar arasında kendini bulmaya çalışan genç bir kadının hayatını kurma çabası filmi izlerken bir dakika olsun sıkılmamanızı sağlıyor.

Filmin hikayesi, 1951 yılında heyecanlı yeni bir yaşam için İrlanda’dan New York’a yola koyulan mütevazi genç kız Eilis’in (Saoirse Ronan) bu yeni dünyadaki deneyimleri etrafında oluşuyor. Genelde bu tür filmlerde ABD’ye gelen göçmen karakter, ülkesinden tehlikeli veya depresif bir durum yüzünden kaçar. Fakat Eilis, aslında İrlanda’da gayet normal bir yaşama sahiptir.

Farklı bir ülke görmek ve bulunduğu küçük kasabadan her zaman gitmeyi isteyen Eilis için karşı konulmaz bir fırsattır Amerika.

İlk başta New York’un kalabalık ve karmaşık dünyasına alışamayan Eilis, tanıştığı İtalyan genç Tony (Emory Cohen) ile beraberinde getirdiği ilişki üzerine yoğunlaşıyor. Amerika ve İrlanda arasında gidip gelen genç kadının hikayesi mutlaka izlemeniz gerekenler arasında.

Fragmanı için:

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here