Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

1979 yılına kadar anayasal monarşi ile yönetilen İran’ın başında Muhammed Rıza Pehlevi bulunuyordu. Rıza Pehlevi kadınlara ve topluma yönelik birçok radikal değişiklikler yaptı. Onların eşit şartlarda hakları olduğunu savundu. İran halkının büyük çoğunluğu modern bir hayat yaşıyordu. Ülkenin çıkarlarını korumak amacı doğrultusunda halk şahı düşürdü. Humeyni televizyondan yaptığı yayınla İslami tabanlı yeni bir İran yaratacağı ideolojisini belirtti. Yönetime geçen Humeyni İran Devrimi‘ni gerçekleştirdi. 1979 yılının Nisan ayında yapılan referandumla bundan sonra Humeyni liderliğinde teokrasiyle yönetilecek yeni İran, İslam Cumhuriyeti haline geldi. İran Devrimi’ni konu alan ve izlerken “Yok laiklik elden gidiyor, irtica geliyor” diyeceğiniz filmleri sizler için sıraladık. İyi seyirler!

5-Örtülü Futbol – 2008
Yerel Berlin futbol takımı BSV AL-Dersimspor’un üyesi olan Marlene, şu ana kadar başka bir takıma karşı oynama şansı olmayan İranlı kadın milli futbol takımını keşfeder. Ekibini bunun değişmesi için ikna eder ve fikrine destekçi aramaya başlar. Takım Almanya’ya gelemediği için Tahran’a giderek İran kurumları aracılığıyla heyecanlı ve zorlu yürüyüş başlatır.

IMDb 7,8/10

4-Persepolis – 2007
Yıl 1970 İran. Marjane Statrapi, gencecik gözlerle izlemektedir İran rejiminde olan bitenleri. Bugüne kadar yazılıp çizilen onca şeyin ardından bir kez de küçük bir kızın penceresinden bakmanın farklı tadı yansıyor perdeye. Marjane’in ailesi Şah iktidarının düşüşü karşısında çok mutludurlar. Ekonomik ve toplumsal yaşam standartları açısından artık yeni umutlar filizlenmiştir. Onca zor zamanlardan sonra artık demokratik bir yönetim anlayışına kavuşacaklarını düşünen İranlılar hayal kırıklığı yaşayacaklardır. Şimdi de mollaların zamanıdır. Bu karanlık dönemleri Marjane’in penceresinden anlatan Persepolis, çizgi roman başyapıtı olarak nitelendiriliyor.

IMDb 8,0/10

3-Soraya’yı Taşlamak – 2008
Freidoune bir gazetecidir. Arabası bozulduğu için durduğu küçük bir köyde Zahra ile tanışır. Mütedeyyin insanların çoğunlukla yaşadığı bu köyün sakinlerinden Zahra, Freidoune’un peşini bırakmaz. Çünkü onun bir basın görevlisi olduğunu anlamıştır ve Zahra, onunla konuşabilmek için ısrarla peşine takılır. Yeğeni Soraya bir gün önce aynı köyde yaşadığı insanlar tarafından vahşice katledilmiştir. Ölmeden önce yeğenine söz veren Zahra, bunun köyün sırlarının arasına gömülmemesi için elinden geleni yapmaya kararlıdır. Tek umudu da bu gazetecinin elindedir, dinlemeli ve bu küçücük köyün büyük günahını tüm dünyaya anlatmalıdır.

IMDb 8,0/10

2- Bir Ayrılık – 2011
İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin biten bir evliliği konu alan Jodaeiye Nader az Simin/Nader ve Simin, Bir Ayrılık adlı filmi, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’yle onurlandırıldı. Filmin başrol oyuncuları Leila Hatami ve Peyman Moadi’nin yanı sıra, diğer ekip oyuncularının En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu Ödüllerini paylaşması da filmin başarısını farklı bir boyuta taşıdı. Farhadi, Altın Ayı’yı alırken yaptığı konuşmada, “Bu ödülü kazanacağımı hiç düşünmemiştim,” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bu ödül, doğduğum, hikâyelerimi öğrendiğim ülkemin insanlarının düşünülmesi için çok iyi bir fırsat.” Geleneksel ve modern yaşama ve düşünme biçimleri arasındaki çatışmanın yanı sıra, sınıf farklılıklarını da ele alan film, bir kadının eşinden boşanmak için dilekçe vermesinin ardından yaşanan olayları anlatıyor.

IMDb 8,4/10

1- Kertenkele (Marmoulak) – 2004
İşlemediği bir suç yüzünden hapishaneye düşen hırsız Rıza (Kertenkele Rıza), onu ve diğer mahkumları “adam” etmeye kararlı hapishane müdüründen molla kılığında hapisten kaçarak kurtulur. Yıllardır imamı olmayan bir sınır kasabasına varır ve sahte pasaportunu beklerken molla rolüne iyiden iyiye bürünür.
Bir komedi filmi olmasına rağmen sizi bir çok yerde kritik sorularla başbaşa bırakıyor: bir hırsızla bir mollayı ayıran çizgi iyi ve kötüyü, dönemin İran’ını, değişen yargıları size sorgulatıyor. Tanrı’nın iyi insanların tekelinde olmadığını gözümüze sokarken, mollaların İran toplumunda değişen yerinin de altını çiziyor. Vaazında Pulp Fiction’dan bahseden mollaların karşısında “Uzayda namaz nasıl olur?” diye soran bir cemaat var.

IMDb 8,6/10

Kaynak: sinemalar.com

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here