Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Hiç şüphesiz son zamanlarda “Netflix” dendiği zaman çoğu kişinin aklına tek bir dizi geliyor o da; Black Mirror. Dizi 2011 yılında yayın hayatına başladığında aslında bir “Netflix orijinal yapımı” değildi. İngiltere’de Channel 4 kanalında yayınlanan dizi 2015 yılında Netflix’in dikkatini çekti ve Netflix dizinin tüm haklarını satın aldı. Dizinin artık Netflix’e ait olmasından sonra bizim için küçük Black Mirror için büyük bir değişiklik yapıldı ve bölüm sayıları 3’ten 6’ya yükseldi. Zaten Black Mirror’ın Netflix tarafından alınmasına karşı çıkan dizinin hayranları bu duruma daha da fazla tepki gösterdiler. Bölüm sayısının artmasıyla beraber birçok kişi dizinin kalitesinin düşeceği gibi ihtimaller üzerinden Netflix’e oldukça yüklendi. Fakat Netflix sayesinde dizi çok daha fazla insana ulaştı ve bugün ise Black Mirror bambaşka bir formatla seyircilerinin karşısına çıktı.

Black Mirror zaten her bölümü birbirinden farklı bir mini dizi olduğundan dizinin yeni sezonunu izlemek yerine tek bir film izliyor olmak bizi çok şaşırtmadı. Fakat işin asıl ilginç ve önemli kısmı ise bu filmin interaktif olması!

Yazıyı içinizde hiçbir “spoiler yeme” korkusu olmadan okuyabilirsiniz. Emin olun spoiler vermeye çalışsak bile herkes farklı seçimlerle ilerlediği için biz farklı bir ihtimalden bahsediyorken siz daha farklı bir ihtimali yaşıyor olabilirsiniz.

Filmin konusundan kısaca bahsetmek gerekirse; filmimiz 80’li yıllarda geçiyor. İsmi Stefan olan 19 yaşındaki bir genç Bandersnatch isimli romanı bir bilgisayar oyununa çevirmek istiyor. Bu romanın en önemli özelliği ülkemizde bir dönem oldukça popüler olan “Şahane Hatalar” isimli kitapta olduğu gibi yaptığınız seçimlere göre hikayenin devam etmesi. Bir de kitapla ilgili ek bir bilgi olarak, kitabın yazarının delirip karısını öldürmüş olması gibi küçük bir detay da var.

Filmi izlerken muhtemelen sıklıkla kafanız karışacak. Fakat sonlara doğru aslında yapımcıların bize bu filmle ne anlatmak istediklerini daha net anlıyor olacaksınız. Bandersnatch’in en güzel yanı ise kontrolün sizin elinizde olduğunu bilerek bir yolda ilerleyebiliyor olmanız. Bir insanın ne yiyeceğine, hangi kasedi dinleyeceğine veya hayatının kökünden değişmesine neden olacak bir şey yapmasına karar vermek tamamen sizin elinizde.

Black Mirror oldukça popüler bir platformda yayınlanan, insanları saatlerce ekran başına kilitleme potansiyeline sahip bir dizi. Fakat dizinin temel metaforunu düşündüğümüz zaman aslında tüm bunların zıttının anlatıldığını görüyoruz. İstisnalar hariç her bölümün var olan sisteme ve teknolojiye farklı eleştiriler getiren dizi aynı zamanda her bölümde bize farklı bir mesaj vermeye çalışıyor. Bu söylediğimiz spoilerdan sayılmaz fakat aslında bu filmde verilmek istenen mesajının köklerinin nereye dayandığını, filmin geçtiği yıla bakıp anlayabiliriz. Çoğu kişi bu detayı kaçırmış veya kaçıracak olabilir o yüzden biz söyleyelim film 1984 yılında geçiyor.

Filmle ilgili genel bir değerlendirme yapacak olursak interaktif olmasaydı bile senaryosundan ötürü yine de çok keyif alarak izleyeceğimiz bir bölüm olurdu. Fakat filmin interaktif olması olaya çok güzel bir heyecan katıyor.

Yaptığımız şeylerin bizim kontrolümüzde olduğunu düşünüyoruz. Aslında biz de sonunun nerede bittiğini bildiğimiz bir filmin içindeyiz. Kimsenin esiri değiliz fakat gerçekten bir şeyler yaparken kendi irademizle mi yapıyoruz? Ya yaptıklarımız aslında bizim yapmak istediklerimiz değil de birinin bizi dışarıdan yönetmesiyle gerçekleştirdiğimiz eylemlerse?

Her zaman olduğu gibi Black Mirror yalnızca izlediğimiz şeylerden ibaret değil. İzlemeyi bıraktıktan sonra bile insanı işlenen konu hakkında düşündürüyor. Black Mirror: Bandersnatch mutlaka herkes tarafından izlenmesi gereken bir film. Sizin de izleyeceğinizi, kontrol edeceğinizi düşünerek seçim yaparken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Şimdiden iyi eğlenceler!

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here