Bildiğiniz üzere konu işlemci oldu mu arada gördüğümüz bazı diğer firmaları saymazsak pazarda en çok adı geçen iki firma Intel ve AMD oldu. Gerek güçleri, gerek teknolojileri ile önce masaüstü bilgisayarları sonra dizüstü bilgisayarları domine ettiler.

Geçtiğimiz son 10 yılda hayatımıza ayrıca cebimizdeki bilgisayarlar(kesinlikle Windows Mobile çalıştıran cihazlardan bahsetmiyoruz) akıllı telefonlar girdi. Piyasaya yeni bir işlemci kategorisi eklendi; mobil işlemciler. Mobil işlemciler sınıfı ilk zamanlar gerçekten çok yavaştı 1 GHz bile olmayan işlemci hızları ve tek çekirdekli mimarileri ile hayatımıza girdiler. Neyseki günümüzdeki gibi büyük bir iş yükü yoktu karşılarında kaldırabiliyorlardı.

Mobil işlemciler demişken bu piyasadaki şirketlerden bahsetmemek olmaz. Bir dönem Atom sınıfı işlemcileri mobile uygulayan Intel dikkat çeken ama pekte burada kendini gösteremeyen bir şirket oldu. Nvidia bir dönem Tegra işlemcileri ile epey üstüne dikkat çekti. Mobil tarafa büyük güçler getirdi özellikle grafik anlamında epey etkileyici mobil işlemciler üretmişlerdi ancak Nexus 9’dan sonra pek sesi duyulmaz oldu. MediaTek hala arada şansını deneyen ama piyasayı arkadan takip eden bir şirket. Yukarılar için iyi işlemcileri günümüzde olmasa bile orta segmentte kendini göstermeye çalışan bir şirket durumunda. Şimdi güncel ve güçlü işlemci üreticilerine gelelim.

Öncelikle Samsung’un Exynos işlemcilerinden başlayalım. Piyasaya ilk defa x+y çekirdekli mantıkta işlemcileri Exynos ile beraber Samsung getirdi. Bunun faydası güç gerektiren zamanda güçlü x çekirdekli işlemcinin kullanılması ve eğer güç gerektirmeyen işlemler yapılıyor ise y çekirdekli az enerji harcayan işlemciler aktif edilip enerji tasarrufu yapılmasıydı. Günümüzde hala epey güçlü işlemciler yapmakla beraber rekabet ortamının epey güçlenmesinde epey etkileri var. İşlemci Samsung dışında başka bir şirket tarafından kullanılmıyor.

Diğer şirketimiz ise Qualcomm. Snapdragon işlemcileri ile piyasada her segment için işlemci üreten şirket yıllar önce çıkardığı Snapdragon 800 işlemcisi ile mobil işlemciler tarafına yüksek hızlı işlemcileri yerleştirmişti. Öyle yüksek bir fark atmıştı ki zamanının işlemcilerine sentetik testlerde arkasındaki en yakın takipçi yanında görünmüyordu bile. sonrasında ise Snapdragon 808 ve 810 ile 64 bit mimarisine geçen Qualcomm’un başı epey ağrımıştı. Bir dönem cebimizde güçlü fırınlar taşıyorduk resmen. Çok fazla ısınan telefonlar ısı testi yapılmasını neredeyse zorunlu kılıyordu. Hız sınırlarını zorlayan ve internet hızı konusunda neredeyse rakipsiz olan şirket hem Wi-Fi hem mobil veri olarak çok başarılı modemlere sahip. Çekirdek sayısından çok hızına odaklanan şirket zirveye oynayan şirketlerden bir tanesi.

Ve günümüzde Android tarafı için zirvede duran işlemci şirketimiz Huawei durumunda. Ürettikleri Kirin işlemcileri sessiz sessiz yükselişe geçti ve günümüzde 7nm boyutunda üretilmiş olan az işlemciden biri, Kirin 980 bu şirkete ait. Yüksek hızlara çıkabilen işlemci aynı zamanda başarılı bir güç tasarrufu yeteneğine de sahip durumda. Grafik işlemcisi konusunda yazılımsal olarak eklediği GPU Turbo yeteneği ile daha az enerji harcayıp daha fazla performans sağlayabiliyor. Kirin işlemcileri sadece Huawei ve yan şirketi Honor telefonlarda görüyoruz.

Sonunda sıra yazımızın başlığındaki işlemcinin üreticisi Apple’a geliyor. Eylül ayında karşımıza yeni iPhone’ları çıkaran şirket XS, XS Max ve XR içinde A12 Bionic işlemcisini kullanmıştı. Her ne kadar Huawei Kirin 980’i tanıtmış olsa da ilk 7nm boyutlu işlemcinin piyasaya çıkışı A12 Bionic ile beraber iPhone’lara kısmet oldu.

Ancak Apple orada durmadı. Geçtiğimiz günlerde yapılan tanıtımda karşımıza 2 yeni iPad Pro modeli sundu. 11 inç ve 12.9 inç iPad’lerde işlemci tarafında A12X Bionic işlemci kullandı. O kadar güçlü işlemcilerdi ki bu cihazların açıklanan bazı sentetik test sonuçları görünüşe göre çoğu ultrabook ve laptopu tabletin arkasına itti.

Bu yazıyı okuyup “Ama iOS masaüstü işletim sistemi değil ve henüz Windows’un veya MacOS’un yerini alabilecek noktada değil puanların yüksek olması normal işlemci zorlanmıyor.” diyebilirsiniz. Ancak bu işlemci atağı mobil tarafa değil işlemci gücünün zirvesinde olan diğer şirketlere gitti. Bir mobil işlemci puan olarak birçok laptopla yarışabilecek bir skor alıyor. Bu öyle kolay kolay arka plana atılmaması gereken bir durum. Ayrıca şirket yeni işlemcinin grafik işlemcisinin XBox One S kadar güçlü grafik işleyebilecek kadar güçlü olduğunu iddia ediyor. Kendi deyimleri ile “Yeni nesil işlemci iPad Pro’yu çoğu laptoptan daha hızlı hale getiriyor ve her gün kullandığınız uygulamaların üstesinden gelebilecek bir güç sağlıyor.” diyerek durumu betimliyorlar.

Apple önümüzdeki yıllarda Intel ile olan işlemci ortaklığını bozmaya hazırlanıyor. Çünkü işlemci açısından güçlenen şirket yeni nesil Mac cihazlarında kendi işlemcilerini rahatlıkla kullanmaya çok yakın. Mobil işlemcilerin piyasayı kızdırmaya başladığı zamanlar gelirse ortalıkta kimlerin sözü geçmeye başlar kimler zirvede yerini alır kimler tarihin tozlu defterleri arasında yok olup gider göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here