Insomnia, kaynaklarda uyuyamama hastalığı olarak geçiyor. Yatakta saatlerce dönüp durulsa bile uykuya dalamama durumu olarak bilinen bir uyku sorunu. Bu hastalıktan muzdarip olanlar, gözlerini uzun süre kapalı tutamamaktan veya saatler boyunca uykuya dalamamaktan şikayetçi. Sadece fizyolojik olarak değil psikolojik olarak da insanı sarsan bu hastalık, hayat standartlarını büyük ölçüde düşürüyor.

Insomnia hastaları, geceleri alamadıkları uykuyu telafi etmek için sağlıksız hareketlerde bulunabilirler. Yatmadan önce yemek yemek, gün içinde kısa aralıklarla uyuklamak bunlardan bazılarıdır. Edgar Morin, hastaların bir daha hiç uyuyamama korkusuna kapıldığını ve bu durumun sürekli bir endişe hali yarattığını söylüyor ve ekliyor: ‘‘Kalitesiz uyku alışkanlıklarına, uykuya yönelik yanlış inanış ve tutumlara yönelik tedavi işe yarıyor ama bazen insomnia döngüsünü kırmak ilaç tedavisine kalabiliyor. Yine de insomniayı sürdüren şartların tedavisinin olmazsa olmaz parçasını davranış terapileri oluşturuyor.’’

Diğer tüm hastalıklar gibi insomnianın da bazı evreleri var. Geçiçi ve dönem dönem yaşanabildiği gibi, çok ciddi sonuçlar doğuracak ağır bir hastalık şeklinde de ilerleyebiliyor. Ölümcül insomnia olarak bilinen ağır hastalık hali, dünyada sadece 100 insanı etkiliyor. Nedeni ise bir proteinin şeklinin bozulması ve bunun beyne zamanla zarar vermesi.

Ölümcül olsa da olmasa da insomnia, hastada bir zaman sonra terleme, iktidarsızlık, çarpıntı, yürüme güçlüğü, kilo kaybı, anksiyete ve bunamaya neden oluyor. Hatta şikayetler halüsinasyona kadar gidiyor. Ölümcül olduğu durumlarda ise 7 ay ile 3 yıl arasında hastayı ölüme götürebiliyor. Dünyada bugüne kadar bilinen en genç örnek ise 2014 yılında 16 yaşında ölen genç bir erkekti. Hasta çift görme, halüsinasyon ve yürüme güçlüğü çekiyordu.

Hastalığın nedeni dışarıdan bakıldığında daha çok psikolojik gibi duruyor veya geçici bir uyku sorunu olarak algılanıp ciddiye alınmayabiliyor. Fakat uzmanların uzun yıllar çalışması sonucu beyindeki proteinin yapısının bozulmasıyla alakalı olduğu ortaya çıktı. Bu durum ölüm tehlikesinin yanında genetik bir mutasyona da neden oluyor.

Birkaç yıldır İtalyan bilim adamları bu hastalığı tedavi etmek veya en azından yavaşlatmak için bir antibiyotik üzerinde çalışıyor.

Aynı zamanda izlemek isteyenler için insomniayı konu alan bir film de bulunuyor. 2004 İspanya yapımı bir film olan The Machinist, sanayide torna ustası olarak çalışan ve insomnia hastalığı olan Trevor Reznik’in (Christian Bale) başından geçenleri anlatıyor. Bir yıl boyunca uyuyamayan Reznik, gitgide kilo vermekte ve iş arkadaşlarını ürkütmektedir. Zamanla dikkatsizlik sonucu kazalara sebep olan Reznik iş arkadaşları tarafından suçlanır ve aynı zamanda halüsinasyon görmeye başlar. Insomnianın belirtilerini ve sonuçlarını sürükleyici ve merak uyandıran bir şekilde anlatan bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ek bilgi olarak ünlü oyuncu bu film için tam 28 kilo vermesiyle ayakta alkışlanmıştı.

İyi seyirler…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here