Ingmar Bergman genelde yoğun ve soyut konuları işleyen filmleriyle bilinir. Ölüm, ızdırap, Tanrı’nın varlığı veya yokluğu gibi temaları işleyen yönetmenin vaktinde bir reklam serisi yönetmiş olması bu yüzden ilginç. 1951 yılında, Bergman 33 yaşındayken, İsveç film endüstrisinin hükümet zamlarına karşı gerçekleştirdiği greve katılır ve para kazanmanın yollarını aramaya başlar. Bunun üzerine, kendisine gelen “anti bakteriyel sabun reklamları” yönetme teklifini kabul eder ve işe koyulur.

“Sabun şirketinden gelen teklifi kabul etmemin nedeni, kendimin ve ailemin hayatını korumak zorunda olmam bir yana, tüketiciye verilen mesajı muhafaza etmek kaydıyla istediğim her şeyi yapabilecek olmamdı.”

O dönemin favori görüntü yönetmeni Gunnar Fischer’i işe alan Bergman, ekibiyle birlikte dokuz kısa filmden oluşan bir reklam serisine imza attı. Sinemalarda gösterilmesi için çekilen serinin her bölümü birer dakika civarında. Bergman bu teklifi görsel anlatım teknikleri üzerine deneyler yapmak için değerlendirdi ve başarılı da oldu: İlerleyen yıllarda imza atacağı önemli filmlerinde kullanılan bazı tekniklere bu reklamlarda rastlamak mümkün; aynalar veya hikaye içinde hikayeler gibi. Bölümler ilerledikçe hikayeler derinleşiyor, Bergman’ın teknikleri daha deneysel bir hal alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here