Merhaba sevgili Wociety okuyucuları. Bugünlerde yazarınız Kraliyet Ailesi ile ilgili yakından ilgilendiği için dikkat ettiyseniz sürekli bunlara ilişkin içerikler düzenlemekte. Bugün yine sizler için dünyanın çok yakından takip ettiği İngiltere Kraliyet Ailesinin son 10 yılda yaşadığı ve dünyaca en çok konuşulan olaylarını derledim. Hazırsanız başlayalım!

Prens William ve Düşes Kate Middleton’un Düğünü, 2011

Prens William ve 8 yıllık kız arkadaşı Kate Middleton Westminster Abbey Katedrali’nde tarihler 29 Nisan 2011’i gösterirken evlendiler. Tabii ki (sadece) 26.3 milyon İngiliz’in yanında tüm dünyanın da izlediği düğünü toplamda 2 milyar insanın izlediği belirtiliyor.

Devlet bakanları bugünü tatil ederken 5.000 İngiliz, sokaklarda bu düğünü kutlamak için saatlerce kutlama yaptılar. Günün en çok konuşulan konularından biri de Düşes Kate Middleton’ın tabii ki de Alexander McQueen markalı gelinliği oldu. Kolları dantel ve uygun seviyede V yakasına sahip olan bu gelinlik o dönemde Düşes’e çok yakıştırıldı.

Kraliyet çifti bu düğünden sonra Cambridge Dük ve Düşes’i unvanlarını aldılar.

Kraliçe II. Elizabeth’in Diamond Jubilee Kutlaması, 2012

Bildiğiniz üzere Kraliçe II. Elizabeth günümüz itibariyle 93 yaşında. 6 Şubat 1952’de tahta çıkan Kraliçe 6 Şubat 2012 yılında Diamond Jubilee kutlaması yapan ikinci İngiliz hükümdar oldu.

Diamond Jubilee nedir diye soranlar için küçük bir paragraf ile sizlere durumu anlatmak istiyorum. Bir kişinin 60. veya 75. yılını kutlamak amacıyla kullanılan İngiliz bir terim kendisi. Daha fazlasını öğrenmek ve diğer hükümdarları görebilmek için buyurun tık. Kraliçe II. Elizabeth’ten önce Diamon Jubilee kutlaması yapan ilk İngiliz hükümdar ise Kraliçe Victoria olmuştur. Kraliçe Victoria Haziran 1897 tarihinde 60. yılını kutlamıştır.

2012 yılında yapılan kutlamada Kraliçe için çok sayıda kutlama yapıldı. Dünyanın dört bir yanında 1.000 tekne Chelsea’den Tower Bridge’e yelken açarken Kraliçe, Edinburgh Dükü, Prens Harry, Galler Prensi, Cornwall Düşesi ve Cambridges ile 10.000 çiçekle süslenmiş Kraliyet Barge’de seyahat etti. Diamond Jubilee adına düzenlenen konserde  Kylie Minogue, Gary Barlow, Sir Elton John, Dame Shirley Bassey, Sir Paul McCartney gibi ünlü isimler yer alırken konser İngiliz halkı için televizyonda canlı olarak da yayımlandı.

James Bond ve Kraliçe, 2012

James Bond serisinin Skyfall isimli filmi 2012 yılında vizyona girmiş ve o dönemde ülkemizde yapılan çekimler dolayısıyla ülkemizde de çok ses getirmişti. 27 Temmuz 2012’de İngiltere’de gerçekleştirilen Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreninde bu filmde James Bond rolünü üstenen Daniel Craig tıpkı filmdeki rolü ajan 007 James Bond gibi Kraliçe II. Elizabeth’e eşlik etti. Ayağa kalkmadan James Bond’u ‘İyi Akşamlar, Bay Bond’ diye selamlayan Kraliçe saraya koridoru boyunca James Bond ile birlikte yürüdü.

Ajanımız James Bond daha sonradan da göreceğiniz üzere olimpiyat alanına bir helikopter ile geliyor ve karizmatik bir atlayışla yine kendisinden söz ettirmeyi başarıyor.

Prens George’un Doğuşu, 2013

2011 yılında evlenen Kraliyet çiftimiz çok geçmeden ailelerini genişlettiler ve ilk aile üyesi Prens George Kraliyet Ailesi’ne katıldı. Tam adı, George Alexander Louis olan minik Prens şu an taht sırasında babasından ve büyük babasından sonra 3. sırada yer alıyor.

Lady Diana’nın radikal kararlarından sonra Kraliyet Ailesi üyeleri yeni doğacak bebeklerini sarayda değil hastanede doğurmaya karar veriyorlar, Kate Middleton da böyle bir karar vermiş olacak ki minik Prens St. Mary Hastanesi’nde Lindo Wing’de dünyaya gözlerini açtı. Çift yeni doğan bebekleri ile doğumdan kısa bir süre sonra basına açıklama yapmak üzere hastanenin basamaklarında kendilerini gösterdiler. O dönemde Kate Middleton’ın üzerinde taşıdığı doğum kıyafeti Lady Diana’nın Prens William’ın doğumun giydiği kıyafete benzetildi ve yine çok konuşuldu.

Prens George daha sonra 23 Ekim 2013‘te St. James Sarayı‘ndaki Şapel Kraliyetindeki Canterbury Başpiskoposu tarafından vaftiz edildi. Sık sık ailesiyle kraliyet turlarına katıldı ve – şimdi altı yaşında – Barack Obama da dahil olmak üzere çok sayıda siyasi figürle tanıştı.

En Uzun Hükümdar, 2015

Kraliçe II. Elizabeth, büyük büyük büyük büyük annesi (kaç tane büyük cidden saymadım) Kraliçe Victoria’dan sonra (60 yıl) en uzun süre tahtta kalan hükümdar oldu. Günümüzle birlikte yaklaşık 68 yıldır tahtta olan Kraliçe 2015 yılında en uzun süre tahtta kalan hükümdar unvanına sahip oldu.

Genç Kraliyet Ailesi Birlikte Heads Kampanyası Başlattı, 2016

Kraliyet Ailesi Lady Diana’ya kadar halktan kopuk ve halkın sorunları ile çok fazla ilgilenmeyen ve onlara üstten bakan bir bakış açısına sahipken Lady Diana ile birlikte Kraliyet ve halk bir nebze de olsa birbirlerinin hayatlarına dahil oldu diyebiliriz. Prens William ve Prens Harry ise anneleri Lady Diana’nın izinden giderek bugüne kadar pek çok yardım kuruluşu ile birlikte çalışmanın yanı sıra gönüllü olarak bu işlerde yer aldılar. 2016 yılında Heads kampanyasında Kate Middleton, Prens William ve Prens Harry birlikte yer alarak zihinsel refah konusundaki ulusal konuşmayı değiştirmek için ilham veren hayır kurumu ile ortaklaşa çalıştılar. İnsanların karşılaştıkları zorluklar hakkında konuşmaya teşvik ederek kendi hayatlarında yaşadıkları zorlukları, annelerini kaybettikten sonra hissettiklerini de samimi bir şekilde dile getiren Kraliyet Ailesi üyeleri zihinsel sağlık savaşında etkin rol alarak ellerinden geleni yapıyorlar.

Edinburg Dük’ünün Emekliliği, 2017

Kraliçe II. Elizabeth’in eşi Edinburg Dükü Philip Mountbatten 4 Mayıs 2017 tarihinde 96 yaşında halka açık işlerden emekli olduğunu duyurdu. Bu karar Kraliçe tarafından tamamen desteklendi ve 65 yıldan daha fazla süre sonra artık Edinburg Dükü sadece kraliyetin devlet başkanı olarak kendi hükümdarını desteklemek ve kendi hayır kurumları ve organizasyonları için etkinliklere katılarak varlığını sürdürecek.

İşte Geliyor Özel Harekat Meghan Markle, 2018

Meghan Markle’ı Hollywood camiasında tanımayan yoktu, ancak ünlü aktrist kariyerini ve hayatını Hollywood’da geçirmek yerine radikal bir karar alarak Prens Harry ile birlikte İngiltere’nin en ünlü ailesinin yanında geçirmeye karar verdi.

Lady Diana’dan sonra Kraliye Ailesi’nde kıyafetleri, yaptıkları ve yaşam tarzı en çok konuşulan isim tabii ki Kate Middleton’dı ancak 2018 yılında gelen Meghan etkisi ile ilgi ikiye bölündü ve Meghan tüm dikkatleri geçmişi de dahil olmak üzerine topladı. Hal böyle olunca yine medya Meghan’ın peşine düştü ve ne giydi, ne yedi, ne içti hepsini takip etti. 2019 yılında yapılan araştırmalara göre de Meghan Markle, Kate Middleton’ından daha çok araştırılıp konuşulurken kıyafet seçimleri bile iki Düşes arasında rekabete yol açtı. Kısacası Megan in Kate out olmuş durumdaydı.

Prens Harry ve Meghan Markle’ın Düğünü, 2018

Tarihler 19 Mayıs 2018, yer Windsor Kalesi. Bir damat Prens Harry ve bir gelin Meghan Markle. Kraliyet tarihi boyunca en modern kabul edilen düğün olarak tarihe geçen bir düğün. Modern deniliyor çünkü bir Prens ilk defa melez bir kişiyle evleniyor.

Düğün o dönemde en çok konuşulanlar arasına girmeyi tabii ki yine başarmıştı. Konuşulanlar sadece gelin, damat ve Kraliyet Ailesi diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz; bu düğünde davetliler bile çok konuşuldu. Oprah, Idris Elba, Beckhams ve George ve Amal Clooney gibi ünlü isimler de bu en çok konuşulan düğünde yer aldı.

Clare Waight Keller tarafından Givenchy marka zarif bir elbise giyen Meghan, son bölüm için ona eşlik eden Galler Prensi’nin yanına gelmeden önce koridor sololarından yarı yolda yürüterek geleneği kırmaya karar verdi. Sunakta Prens Harry ona “Harika görünüyorsun” dedi.

Archie Harrison Mounbatten Windsor’un Doğuşu, 2019

Meghan’ın fendi Kraliçe’yi yendi. Bir dakika ya bu başka bir şeyin konusuydu. Neyse kafaları bulandırmayalım ve 6 Mayıs 2019 tarihine gidelim. Sessex Dük’ü ve Düşes’inin minik oğulları Arcihe Harrison Mountbetten Windsor’un dünyaya geldiği o şahane gün. Minik Kraliyet üyemize maalesef ki Prens diyemiyoruz çünkü babası bile taht sırasında 6.sırada gelirken kendisinin taht hakkı yok gibi bir şey. Ancak ailesi unvan olarak kendisine ‘Master’ı seçtiler.

Meghan Markle yine Kate Middleton’dan farklı olarak bebeğiyle doğumdan sonra hastanede poz vermek yerine St. George’s Hall Windsor Kalesi’nde basın karşısına çıktı. Halkın bir kısmının bu durum dikkatini çekse de bebeği gördükten sonra sanırım herkes biraz yumuşadı. Prens Harry’nin gözlerinden adeta mutluluk saçılırken ‘Karımla gurur duyuyorum.’ diyerek duygularını samimi bir şekilde ifade etmişti.

Sevgili okur buraya kadar okuyup bana vakit ayırdığın için teşekkür eder, bir sonraki yazıma da beklerim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here