Birinci yazımızda hükümdar taçları ve tarihi bilgilerin sonuna gelmemizle birlikte, Kraliyet Mücevher Koleksiyonunun en sevdiğim kısmından bahsetmeye başlayacağız. Kraliyet Ailesinin modernize edilmesinde çok büyük rol oynadığını düşündüğüm taçlar, tiaralar! Genelde düşeslerimizin bolca kullandığı bu minik taçlar, çok taşlı ağır başlıklar yerine, çok daha günümüze hitap ediyor. Şimdi bu taçları kim nerede, hangi kıyafetle kombinlemiş bakalım!

The Lotus Flower Tiara

Belirli bir sırayla gitmek yerine favorim olan bu taç ile başlıyorum. Ana Kraliçe Elizabeth’in düşes olduğu yıllarından kalmış, lotus çiçeği tasarımını üstündeki incilerle çok güzel tamamlayan bu taç, o zamanlarda York Dükü olan, fakat daha sonra tahta çıkacak II. Elizabeth’in babası Kral VI. George tarafından eşine düğün hediyesi olarak yaptırılmış. Ana Kraliçe düşesken bu güzel tacı pek sık kullanmasına rağmen, kraliçe olduğu dönemlerde 1959’da Prenses Margaret’a vermiş. Margaret’ın ölümünden sonra ise II. Elizabeth’e verilmiş fakat onda hiç görmedik. 2013’te ise Cambridge Düşesi Kate bir Diplomatik Resepsiyon’da taktı ve onda da yalnızca 2 kez görebildik. Umarım bu güzel tacı minik prenses Charlotte büyüdüğünde taktığını görebiliriz, çok yakışacağından şüphem yok.

Cambridge Düşesi Kate

Cambridge Düşesi Kate, Lotus Flower Tiara’yı en sevdiği tasarımcılardan biri olan Jenny Packham imzalı kırmızı bir elbise ile kullanmış.

Prenses Margaret

Prenses Margaret, en sevdiği tiaralardan biri olduğunu böylece bize göstermiş oluyor.

The Cambridge Lover’s Knot Tiara (Queen Mary’s)

Prenses Diana’nın favorisi olan Queen Mary’s Lover’s Knot Tiara ile devam edelim. Aslında iki isim de tek bir taca verilmiş gibi gözükse de birbirinden farklı taçlar. Cambridge Lover’s Knot Tiara Kraliçe Mary’nin büyükannesi Cambridge Düşesi Agusta’ya ait, Kraliçe Mary ise bu tacı çok beğendiği için kraliyet mücevhercisine çok benzerini yaptırıyor ki bunu da Queen Mary’s Lover’s Knot Tiara diye tanıyoruz. Kraliçe Mary 1953’te hayatını kaybettiğinde bu taç Kraliçe II. Elizabeth’e kalmış ve o da kraliçeliğinin ilk yıllarında birkaç kez kullanmasının ardından düğünü için Prenses Diana’ya tüm hayatı boyunca kullanması için hediye ediyor. Düğün günü onun yerine ailesinden bir taç olan Spencer Tiara’yı kullanmayı tercih etmiş, yine de onun en sevdiği tacın bu olduğunu söylüyor. Tabii başını ağrıtacak kadar ağır olmasına rağmen çokça kullandığı için biz de bunu tahmin edebiliyoruz. Bu taç şu an hayatı boyunca kullanması için Cambridge Düşesi Kate’e verilmiş durumda, onun da favorisi olduğuna eminiz.

Kraliçe Mary, The Cambridge Lover’s Knot Tiara ile
Kraliçe II. Elizabeth, Queen Mary’s Lover’s Knot Tiara ile
Cambridge Düşesi Kate

HRH Cambridge Düşesi Kate, bu tacı birden fazla kez kullanmasının yanı sıra en sevdiğim kombininde Alexander Mcqueen markalı bir elbise ve daha önce Ana Kraliçe’nin taktığı inci küpeler ve elmas ve incilerden oluşan bir kolye ile kullanmış.

Prenses Diana’nın en sevdiği ve ona çok yakışan bu tacı defalarca kez kullandığını görebiliyoruz.

The Greville Tiara

Boucheron Honeycomb Tiara olarak da bilinen bu taç, Ana Kraliçe Elizabeth’in Greville mirasının bir parçasıdır. Tacın üst kısmı Ana Kraliçe’nin isteği üstüne daha önceden taktığı taçlara benzeyecek şekilde değiştirildi. Birçok elmas içeren bu taç, 2002’de Kraliçe II. Elizabeth’e kaldı ve o da hiç kullanmamasının ardından 2005’te Cornwall Düşesi Camilla’ya hediye etti. Cornwall Düşesi’nin ise en çok kullandığı taçlardan bir tanesi.

 

Kaynak

Yazar: Sara

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here