Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Avengers: Infinity War filmine çok kısa bir süre kala filme olan heyecan her geçen gün artıyor. Marvel’ın 10 yıl boyunca bu film için hazırlık yaptığı göz önüne alındığında bu filmin ne kadar büyük bir beklenti yarattığını anlamak oldukça kolay. Öyle ki filmin fragmanları bile kısa sürede yüksek izlenme sayılarına ulaşmış durumda.

Avengers: Infinity War filminin bu kadar büyük bir beklentiyle beklenmesinin en büyük sebebi pek çok Marvel Sinematik Evreni dahilindeki karakteri bir arada görecek olmamız. Bir diğer sebep ise 10 yıl boyunca çıkan tüm Marvel filmlerinin bu filme bir hazırlık niteliğinde olması. Üstelik bu hazırlığın Thanos gibi bir karakterin üzerine kurulu olması da ayrı bir heyecan konusu. Bilindiği üzere Thanos, Marvel’ın en zeki ve acımasız karakterlerinden biri ve her ne kadar geçmiş Marvel filmlerinde kısa süreyle görünmüş olsa da bu filmin yıldızlarından biri. Dolayısıyla Thanos’u görmek de bu film için bir heyecan anlamına geliyor.

Her ne kadar Avengers: Infinity War filminin ana kötü karakteri Thanos olsa da filmde karşımıza çıkacak tek kötü karakter o değil. Bu filmde Marvel kahramanlarına zor anlar yaşatacak olan Thanos’tan başka 5 kötü karakter daha var. Üstelik bu 5 karakter en az Thanos kadar acımasız ve tehlikeli. Filmde Marvel’ın en güçlü kahramanları bir araya geliyor olabilir ancak karşılarında da bir kötüler takımı bulunuyor.

Kendilerine Black Order diyen bu ekip, Thanos’un liderliğinde evrenin en korkulan karakterleri olarak biliniyor. Thanos tarafından kendi işlerinde yardım etmeleri için toplanan bu ekip 5 uzaylı karakterden oluşuyor. Ekibin ana amacı ise Thanos’a uzay mafyacılığı işinde yardım etmek. Bu mafyacılık dahilinde farklı gezegenlerden haraç toplamak ve gerekirse o gezegenleri yağmalamak gibi eylemlerin yanında Thanos’un en büyük takıntısı olan Sonsuzluk Taşları’nı ele geçirmek de yer alıyor.

Peki Thanos’un yanında yer alan bu 5 uzaylı kim ve ne kadar güçlü? Ekibin 5 üyesi, Thanos tarafından seçilmiş uzaylılardan oluşuyor. Thanos’un seçimlerinde ise bu 5 generalin güçleri ve korku yayabilme yetenekleri etkili. Bir nevi uzayın en güçlü ve en korkunç yaratıkları, Thanos tarafından bir araya getiriliyor ve evrene korku salmaya başlıyor. Thanos’tan da bu beklenirdi zaten öyle değil mi?

Thanos’un sağ kolu olan Corvus Glaive, Thanos’un en favori Black Order üyesi. Marvel’ın Guardians of the Galaxy filmlerinde de gördüğümüz Corvus Glaive; yüksek güce, dayanıklılığa ve hıza sahip. Elindeki orağı ile ne kadar dayanıklı olursa olsun her şeyi atomlarına kadar parçalayabiliyor. Hatta Hulk’ın kalın ve dayanıklı derisi bile buna dahil… Corvus’un silahının bir diğer önemli özelliği ise Corvus’a ölümsüzlük sağlaması. Corvus, silahı tek parça olduğu sürece ölümsüzlük kazanıyor. Her ne kadar Thanos’un kendisine verdiği en önemli görevi tamamlayamamış, Blackbolt ve Attilan’ı haraca bağlayamamış olsa da Corvus, Thanos’un ordusunu yöneten muazzam bir stratejist olarak evrene korku salmaya devam ediyor. Anlaşılan Thanos, Corvus Glaive’i boşuna sağ kolu seçmemiş.

Corvus Glaive’in eşi olan Proxima Midnight ise ekibin ikinci önemli üyesi. Proxima Midnight, Thanos’a göre ekibin en güçlü savaşçısı ve bu özelliği onu ekip dahilinde yer almasına olanak sağlıyor. Çizgi romanlarda Infinity istilasında en fazla zarara yol açan karakter olma özelliği de kendisine ait. İstila sırasında Namor’un hüküm sürdüğü Atlantis’i yerle bir eden Proxima, daha sorna New York’ta diğer Marvel kahramanlarına zor anlar yaşatıyor. Proxima’nın ana amacı ise Thanos’a, Thor’un efsanevi çekici Mjöllnir’i teslim etmek. Proxima Midnight, bu kadar yüksek bir güçle ve dövüş yetenekleriyle bu görev için en uygun karakter gibi görünüyor.

Devasa cüssesine göre ekibin en zayıf halkası olan Black Dwarf, Corvus Glaive’in kardeşi. Görünüşü itibariyle oldukça tehditkar ve korkunç olan Black Dwarf, bu görünüşünün aksine ekipteki en etkisiz karakter olarak görülüyor. Özel bir silaha ya da güce sahip olmayan bu karakter, dayanıklı derisi ve yüksek fiziksel gücüyle ekip dahilinde yer almayı başarsa da ekipten atılmaktan kaçamıyor. Infinity istilası sırasında Thanos tarafından Black Panther’in ülkesi Wakanda’ya gönderilen Black Dwarf, Black Panther tarafından bozguna uğratılınca Thanos tarafından ekipten atılıyor. Daha sonra ise ilk Guardians of the Galaxy filminden tanıdığımız Ronan tarafından vahşice katlediliyor. Zavallı Black Dwarf…

Infinity War filminin yayınlanan son fragmanında Doctor Strange’e zor anlar yaşatırken görünen Ebony Maw, ekibin en yaşlı ve bilge üyesi konumunda yer alıyor. Fiziksel olarak oldukça zayıf olsa da Ebony Maw, karşısındakilerin zihnine girerek onları manipüle edebiliyor. Zeka olarak oldukça ileri seviyede yer alan bu karakter, bir sadist olma özelliğinin yanında kelimeleri kullanarak rakiplerini çok kolay kontrol edebiliyor. Infinity istilasındaki görevi Doctor Strange gibi zeki ve mistik bir karakterin zihnine girmek olan Ebony Maw, görevini layığıyla ve hiç fark edilmeden gerçekleştiriyor. Filmin fragmanında da Doctor Strange ile görünen sekans, çizgi romanlara bir gönderme niteliği taşıyor.

Ekibin en son üyesi ise zeka arayan zihinsel bir parazit olan Supergiant… Ebony Maw gibi zihin kontrolünde bir usta olan Supergiant, Ebony Maw’dan farklı olarak kelimenin tam anlamıyla karşısındakinin zihnine girebiliyor. Zihnine girdiği kişilerin anılarına ve düşüncelerine kadar her şeye erişebilen Supergiant, bu sayede bu kişilere here istediğini yaptırabiliyor. Çizgi romanlarda ilk başta Corvus Glaive ile beraber X-Men’in karargahına giden Supergiant, daha sonra Inhumans lideri Black Bolt’un zihnini ele geçirerek Wakanda’nın düşmesi için elinden geleni yapıyor. Çetin bir ülkeye karşı güçlü bir seçim…

Her ne kadar Marvel Evreni’nde yüksek tahribata ve yıkıma sebep olsa da Black Order, aslında o kadar da eski bir oluşum değil. Yazar Jonathan Hickman ve çizerler Jerome Opena, Jim Cheung tarafından yaratılan ekip, 2013 yılında çıkan Infinity çizgi romanıyla panellerdeki yerlerini alıyorlar. Bu çizgi roman dahilinde Thanos, kendi oğlu Thane’i bulup öldürmek adına Black Order’ı bir araya getiriyor. Bu sebeple Black Order’ın istila etmek istediği gezegenler arasına Dünya’da girince Marvel kahramanları Dünya’yı kurtarmak için bir araya geliyor. Hikayenin sonunda ekibin iki üyesi öldürülürken diğer üyeler de Thanos’un oğlu Thane tarafından esir alınıyor.

Black Order ekibinin geri kalanı ve Thanos, 2015 yılındaki Secret Wars adındaki çizgi romanda tekrar bir araya geliyor.  Ekibin ve Thanos’un bu hikayedeki hedefi ise Marvel çoklu evrenlerini birbirine düşürmek. Thanos ve Black Order bu amacı dahilinde Black Bolt’un kardeşi Maximus ile de ittifak kuruyor. Hikayenin devamında ise Corvus Glaive kendisini lider olarak ilan edip Thanos’a karşı ayaklanma başlatıyor. Ancak Thanos, Corvus’un bu girişimini onun canını alarak engelliyor. Thanos bu, bir istilaya göz yumacak biri değil. Sonrasında ise Thanos, Thor: Ragnarok filminde karşımıza çıkan Hela ile bir ittifak kuruyor ve Hela’nın ilk eylemi de Black Order üyelerinden tek sağ kalan Proxima Midnight’ı öldürmek oluyor.

Her ne kadar çizgi romanlarda daha farklı eylemlerde bulunsalar da Avengers: Infinity War filminde Black Order, bu kadar göz önünde olacak gibi görünmüyor. Yine de yayınlanan son fragmanda da görülen bu ekibin, Thanos’un Sonsuzluk Taşları için verdiği savaşta onun yanında yer alacak en önemli yardımcıları olacağı bir gerçek.

Kaynak: 1, 2

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here