2008’de Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde bir araya gelen ekip, Hamed Sinno (baş vokalist), Haig Papazian (keman), Carl Gerges (davul), Ibrahim Badr (bas gitar) ve Firas Abou Fakher (klavye ve gitar),  kendilerini bir müzik grubundan ziyade, politik düzenin işleyişine karşı bir proje olarak görmektedirler. Grup isimlerinin anlamı da kendilerini proje olarak görmelerini destekler nitelikte: “Bir Gecelik Proje”. Grup yaptığı açıklamalarda insanların sevgisini bu kadar kazanacaklarını tahmin etmediklerini, bu projenin geçici olacağına inandıklarını ve bu sebeple bu ismi seçtiklerini söylüyorlar. Katıldıkları bir müzik yarışmasında Raksit Leila adlı şarkılarıyla hem jüri hem de seyirci ödülünü alan ekip, kendi isimlerini verdikleri ilk albümlerine sponsor bulmayı başarırlar. Bu “proje” yerli bir indie rock grubu hasreti çeken Lübnan halkına adeta ilaç gibi gelse de, eleştirel dilleri yüzünden kendi ülkelerinde kara listeye alınmışlardır. İkinci albümleri olan Raesük ile dünya turnesine çıkan grup, LGBT dostu tavırlarıyla bazı ülkelerin LGBT dergilerinin kapaklarında da kendilerine yer buldular.

 

 

  ÜRDÜN’DE YAYINLANAN MY KALI ADLI                        LGBT DERGİSİ KAPAĞINDA GRUBUN                              SOLİSTİ HAMED SINNO (ARALIK,2012)

 

 

 

Geçtiğimiz günlerde Salon İKSV’de sahneye çıkan grup, şu sıralar beşinci albümleri üzerinde çalışıyorlar. Ses getiren bazı şarkıları da şöyle sıralanıyor:

KALAAM – MARRIKH

2015 yılında çıkardıkları Ibn El Leil adlı albümlerinin çıkış şarkısı olan Kalaam, albümün en dikkat çeken şarkılarından bir tanesidir.

Eğer dans edişin gibi dokunacaksan , yaklaş ve yap dansını                                    İçimde bir cehennem ateşi var, ve ellerin buz kesmiş 

Aynı albümün bir başka şarkısı olan Marrikh, grubun kendi hareketli ve tempolu şarkı çizgisinden çıkmasına rağmen dinleyicilerin ilgi odağı olmayı başarmıştır.

Imm El Jacket 

2011 yılında çıkardıkları El Hal Romancy adlı EP’lerinin en eğlenceli şarkılarından birisidir.

Seni bere ve kasket giyerken gördüm                                                                      Pijamalarınla çarşıya gidiyordun, makyajsız ve kısa kesilmiş saçlarınla                              Seni erkek sandım matmazel, kusura bakma. Pardon, Pardon.   

BONUS: Ghadan Yawmon Afdal (Clint Eastwood “Cover”)

2011 yılında Gorillaz’ın Clint Eastwood adlı eserini kendi tarzlarıyla yeniden seslendiren grup, cover konusunda da ne kadar başarılı olduklarını göstermişlerdir.

Her geçen gün daha iyi yerlere gelen bu grubun yükselişini takip etmeyi unutmayın. Keyifli dinlemeler!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here