2002 yılında Matthew Healy, Adam Hann, Ross Macdonald ve George Daniel dörtlüsünün bir araya gelerek kurduğu Birleşik Krallık doğumlu The 1975; pop, alternatif rock, indie rock türlerinin yanı sıra post-punk ve new wave etkisiyle de ürettikleri şarkılarıyla müzik dünyasında varlığını sürdürüyor.

İlk stüdyo albümleri olan ve grubun kendi adını taşıyan “The 1975″i 2013 yılında yayımlayan grubun şu ana kadar toplamda üç stüdyo albümü bulunuyor.

16 Haziran 2019 tarihinde ülkemizde de dinleme fırsatı bulmak üzereyken konserin son anda iptal edilmesiyle hayal kırıklığına uğradığımız The 1975 hakkında bilinmeyenleri sizler için yazdık. Keyifli okumalar dileriz!

1) Grup, ismini beat kuşağı yazarlarından Jack Kerouac’ın yayım yılı 1975 olan bir şiir kitabından alıyor.

2) The 1975, One Direction’ın “What Makes You Beautiful” şarkısına yaptığı cover ile 2016 yılındaki BBC Müzik Ödüllerinde “Yılın Canlı Performansı/Live Lounge Performance of the Year” ödülünü almaya hak kazandı.

3) Grubun The Sound şarkılarına çektiği klipte kendileri hakkında yapılan olumsuz yorumlara yer veriliyor.

4) Solist Matt Healy, The 1975 ilk kurulduğu zamanlarda grubun bateristliğini yapıyordu. O zamanki solistleri başka bir gruba katılmak için The 1975 bünyesinden ayrılınca grup üyeleri okul koridorunda tanıştıkları George Daniel’ı baterist olarak aldı ve böylelikle Matt Healy, kariyerine solist olarak devam etmeye başladı.

5) Grup üyeleri, dinleyicilerine konserlerde en az bir şarkı sırasında da olsa konseri kayda almayı bırakıp o anı yaşamaları gerektiğini söylüyor.

6) Grubun kendi ismini taşıyan albümünde yer alan “Chocolate” şarkısı, şarkının isminden bağımsız olarak marihuana kullanımını anlatıyor.

“Now we run run away from the boys in the blue
And my car smells like chocolate”

7) Grubun “The 1975” ismine karar vermeden önceki isimleri arasında Talkhouse, The Slow Down, Big Sleep ve Drive Like I Do yer alıyor.

8) 2016 yılında yayımlanan “I Like It When You Sleep, For You Are So Beautiful Yet So Unaware Of It” albümleri, Billboard 200 listesinde şu ana kadarki en uzun isme sahip olan albüm olarak ilk sırada yer alıyor. 

9) Grup üyeleri, tüm şarkılarının sözlerini kendileri yazıyor ve müzikten düzenlemeye kadar tüm süreçte yine kendileri başrolde yer alıyor. 

10)Grubu severek dinleyen ünlü isimler arasında Kaiser Chiefs, Arctic Monkeys, Paramore, Rihanna, Taylor Swift ve One Direction da yer alıyor. 

Kaynak: 1 , 2 , 3