Sahte metinleri ayırt etmeyi başarabilen yapay zeka sisteminin ardından, görsel olarak da bunu başarabilen bir yapay zeka üretildiği açılandı. Massachusetts’de yaşayan amatör bir çift tarafından geliştirilen sistem, hali hazırda çok büyük miktarda veri kullanmıyor ancak ünlü ressam Rembrandt’ın resimlerinin üzerinde test edilmiş. Testi, %90 doğruluk oranıyla tamamlayarak imitasyon tabloları fark eden sistemin ardından geliştiricileri, sistemi kullanabilecekleri daha büyük alanlar aradıklarını belirtti.

Sistemin çalışmaya başlaması için, önce Rembrandt’ın gerçek tabloları, daha sonra da bilinen imitasyon tabloları tanıtılmış. Daha sonrasında ise sistem, %90 oranla imitasyon ve sahte tabloları tespit edebilmiş. Sistemin bütün tabloları tek tek taramak yerine, parçalara bölüp kıyaslaması aşırı uzun zaman alabilecek ve çok fazla belleğe ihtiyaç duyulacak bir işlemden kaçınmaya yaramış.

Artık yapay zekalar araba kullanabiliyor, metin yazabiliyor, görsel işlemleri gerçekleştirebiliyor ve insanlar gibi hareket edebiliyor (malum Boston Dynamics robotları bir sürü işlem gerçekleştirebilmeye başladılar). Yapay zekalar sayesinde, artık sahtecilik yapmak ciddi anlamda zorlaşacak gibi görünüyor. Bakalım, gelecek bizlere neler gösterecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here