Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Eurovision Şarkı Yarışması, Avrupa Yayın Birliği üyesi ülkelerin katılımı doğrultusunda 1956 yılından bu yana gerçekleştirilen şarkı yarışmasıdır. İlk Eurovision Şarkı Yarışması 1956 yılında İsviçre’nin Lugano şehrinde düzenlenmiştir. Bu yarışmada 7 ülke (Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İtalya, İsviçre, Lüksemburg) yarışmış olup yarışmaya her ülke ikişer şarkıyla katılmıştır. O yıllarda televizyon ufak bir kesimde bulunduğu için çoğu insan yarışmayı radyodan takip etmiştir. ”Reffrain” şarkısıyla en yüksek puanı alan İsviçre birincilik koltuğunda yerini alırken Almanya ”Walter Andreas Schwarz” şarkısıyla onu izlemiştir. 1956 yılında yapılan Eurovision’un ilginç yanlarından biri gönderilen şarkıların hiçbirinin İngilizce olmamasıdır.

İkinci Eurovision Şarkı Yarışması Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenmiş olup radyo formatında devam etmesine rağmen yarışmanın televizyondan izlenme oranında artış yaşanmıştır. Danimarka, İngiltere ve Avusturya’nın yarışmaya dahil olmasıyla katılımcı ülke sayısı 10’a yükselmiştir. Bu yıl Corry Broken‘ın Net Als Toen şarkısıyla temsil edilen Hollanda birinci olmuştur.

1958 yılında katılım bazında farklılık olarak İngiltere dışarıda kalırken İsveç ilk kez yarışmaya dahil olmuştur. Yarışma Hilversum/Hollanda’da Avro Stüdyolarında gerçekleşmiştir. Fransa, Dors Mon Amour şarkısıyla birinci olurken 1956 yılında İsviçre’yi temsil ederek birinciliğe götüren Lys Assia, bu yıl da katılım sağlayarak ”Giorgio” şarkısıyla ikinciliğe layık görülmüştür.

Türkiye, Eurovision Şarkı Yarışması’na 1975 yılında Semiha Yankı’nın ”Seninle Bir Dakika” şarkısıyla dahil olmuştur. İşte Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmaya başladığı ilk yıllarda Türkiye’nin Eurovision’un ilk yıllarındaki performanslarını aşağıdan dinleyebilirsiniz. Keyifli dinlemeler!

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here