25 Haziran 1967, televizyon tarihi için bir kilometre taşı teşkil edecekti. BBC bünyesinde “Our World” isimli bir özel yayınla uluslararası, renkli ve uydu üzerinden bir televizyon yayını yapıldı. İki buçuk saat süren yayın, 400 – 700 milyon kadar insana ulaşarak o güne dek en çok izlenen televizyon yayını olacaktı.

Dünyayı değiştirecek bu yayında The Beatles da yer alacaktı ve bu, onların televizyondaki son yayınları olacaktı aynı zamanda. Bu özel yayında çalınması için John Lennon’dan kapsayıcı, kucaklayıcı ve herkes tarafından anlaşılabilecek bir beste istenmişti.

Kısa sürede yazdığı şarkılarla da tanıdığımız John Lennon, (Run For Your Life, I Wanna Be Your Man gibi klasiklerin de çok kısa sürelerde yazıldığı bilinir. The Rolling Stones grubuna verilen I Wanna Be Your Man bestesi de grubun ilk etapta en büyük çıkışlarından birisi olmuştur.) tarafından yazılan ve yine kısa bir sürede ortaya çıkan parça son derece açık ve anlaşılır felsefi mesajlarla süslenmişti; basitin güzelliğini ve basitte tutmanın gerçek bir deha gerektirdiğini gözler önüne seriyordu. Bu klasik, All You Need Is Love ismini aldı.

Fransız Milli Marşı’nın notalarıyla başladığı için bir dönem Fransa’da çalınması bile yasaklanmıştı.

John Lennon’ın şarkının sözlerini el yazısıyla yazdığı kağıt, 2005’te 1 milyon pounda satıldı.

Yapılamaz olanı yapamazsın
Söylenemeyecek bir şarkıyı söyleyemezsin
Bir şey söyleyemesen de bu oyunu nasıl oynayacağını öğrenebilirsin
Bu kolay.

Olmayacak bir şeyi olduramazsın
Kurtarılamayacak birini kurtaramazsın
Yapabileceğin bir şey yok ama kendin olmayı öğrenebilirsin zamanla.
Bu kolay!

Tüm ihtiyacın sevgi
Sevgi, tüm ihtiyacın.

Bilinemez bir şeyi bilemezsin
Görünmez bir şeyi göremezsin
Olmaman gereken bir yerse orada olamazsın
Bu kolay.

Tüm ihtiyacın sevgi
Sevgi, Tüm ihtiyacın.

Son derece samimi bir ortam vardı stüdyoda. İnsanlar oturuyorlar, The Beatles’ın evrensel çağrısına eşlik ediyorlar, el çırpıyorlardı. O gün All You Need Is Love, The Beatles ve grubun dostlarından oluşan çok kalabalık bir kadroyla söylendi. Bu isimler arasında Eric Clapton, Mick Jagger, Keith Moon gibi isimler göze çarpıyordu. Yaylılardan ve üflemelilerden oluşan bir orkestra eşliğinde John herhangi bir enstrüman çalmıyor, yalnızca ana vokal yapıyordu -birçok şarkıda olduğu gibi yine sakız çiğniyordu, dikkatli dinlenince sakız sesleri de duyulabilir- bunun yanında back vokallerde, basta ve gitarda ona George ve Paul eşlik ediyordu. John, meşhur gözlüğüyle belki de ilk kez televizyonlardaydı.

Şarkı sona ererken ve herkes “Love is all you need” dizesini tekrarlarken, birden John’un sesi duyuldu: “Yesterday…”

John, Paul McCartney’nin belki de en bilinen eserine bir gönderme yapmıştı ve bunu duyan Paul “Wow!” diye bağırdı. Bizce oldukça sevinmişti; çünkü yıllar sonra kendisine sorulduğunda McCartney, “John’a her zaman hayrandım.” diyecekti.

Bu ufak Yesterday çıkışının üzerine Paul da arkadaşına bir jest yapmak istemiş olacaktı ki, 1963 teklilerinden biri olan meşhur She Loves You‘nun nakaratını bağırmaya başladı. Çünkü şarkının en çok akıllarda kalan bu bölümü John Lennon tarafından yazılmıştı, geri kalanı ise Paul McCartney’ye aitti.

Yine Paul McCartney’den dinlediğimiz bir anıyla sona gelelim:

İkili, bir gün evde Revolver kaydını dinlerken John durup “Galiba senin bestelerini benimkilerden daha çok seviyorum.” der. Bu iltifat karşısında Paul, yalnızca teşekkür edebilmiştir.

Ve yıllar sonra, John Lennon aramızdan ayrıldıktan çok çok sonra ekliyor McCartney: “O an dünyanın en mutlu insanı olmuştum.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here