Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Oyun endüstrisinde bizi en çok heyecanlandıran olaylardan biri, o hayranı olduğumuz oyun serisinin yeni bir oyunun duyurulmasıdır. Ancak tarihte öyle seriler gördük ki, hiçbir zaman o ilk çıkardıkları oyunun başarısını yakalayamadılar. Bu başarısızlıklar; kimi zaman ilk oyun ile çıtayı çok yükseğe çıkarmalarından, kimi zaman ise yeni oyunda hiçbir beklentinin karşılanmamasından meydana geldi. Sizlerle bu oyunlara tekrar göz atacağız. Oyunun başarı ölçütü olarak metacritic, IGN, GameSpot gibi inceleme sitelerinin puanlarından faydalandık. Eğer sizin favoriniz serinin ikinci veya üçüncü oyunu ise sinirlenmeyin.

1) Crysis

Crytek tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından dağıtılan Crysis, 16 Kasım 2007’de Türkiye’deki oyuncular ile buluştu. Bilim kurgu ögeleri ile beslenen FPS oyunu, çıktığı senenin çok üzerinde bulunan grafikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Bu grafikler, ses ve oynanış mekanikleri ile desteklenerek kusursuz bir atmosfer yaratmıştı. Ayrıca, oyunun yüzde yüz Türkçe dil desteği ile yayınlanması, ülkemizde geniş bir hayran kitlesi yakalamasına sebep olmuştu. Serinin diğer oyunları Crysis 2 ve Crysis 3 için; bırakın Crysis’in başarısını yakalamayı, yanından geçemedi desek yanlış olmaz.

2) Quake

FPS oyunlarında bir mihenk taşı olan Quake serisinin ilk oyunu, 1996‘da piyasaya sürüldü. Oyun, tamamen 3D grafik motoru kullanan ilk oyun olma özelliğini taşıyor. Aynı yapımcı şirket id Software’in geliştirdiği başka bir oyun olan ”Wolfenstein 3D”de, adında 3D geçmesine rağmen, 2,5 boyutlu grafik motoru kullanılmıştır. Quake’in piyasaya damga vurmasındaki en büyük etkenlerden biri, 32 kişiye kadar oynayabildiğiniz çok oyunculu moduydu. id Software, Quake III Arena ile istediği finansal başarıyı yakalasa da, orijinal oyunun üzerine pek fazla şey katamadı.

3) Bioshock

Listemizden tartışmaya açık seçimlerinden birisi Bioshock. Listede olmasının başlıca sebebi ise, ilk oyunu ile çıtayı en tepeye çakmış olması. Çıktığı sene, gerek grafikleri ve atmosferi ile, gerekse özenle yazılmış eşsiz hikayesi ile oyun endüstrisine damga vurmuştu Bioshock. Serinin devam oyunları Bioshock 2 ve Bioshock Infinite de birbirinden güzel oyunlar olsalar da; serinin ilk oyununun bıraktığı etkiyi bırakamadı.

4) Halo Combat Evolved

Sanırsak FPS oyunlarının kaderi bu. Başka bir FPS olan, efsanevi serinin ilk oyunu Halo Combat Evolved (halk arasındaki adı ile Halo 1) çıktığı döneme damgasını vurmuştu. Hala tarihin en çok oynanan ve satan oyunlarından biri olan Halo Combat Evolved, Microsoft Game Studios tarafından 2001’de yayımlandı. Oyun, ayrıca Xbox‘taki çığır açan versiyonu ile, oyun konsol piyasasına da rekabet getirdi. Serinin üçüncü oyunu Halo 3 de çok beğenilmesine rağmen; Combat Evolved’daki ince düşünülmüş ayrıntılar serinin en başarılı oyununu belirledi.

5) Gran Turismo

Profesyonel yarışçı Kazunori Yamauchi tarafından dizayn edilen, yarış simülasyonu oyunu Gran Turismo, çıkışı ile birlikte yarış oyunları için yeni bir seviyeye belirledi. 1997‘de PlayStation platformuna çıkan oyun birçok dergi tarafından gelmiş geçmiş en iyi oyunlar arasında gösterildi. Ancak serinin devamında çıkan 10’dan fazla oyunun hiçbiri ilk Gran Turismo’nun yaşattıklarını yaşatamadı.


Listemizi beğendiniz mi? Sizce bu listede olmaması gereken veya olması gerekip bizim es geçtiğimiz oyunlar var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz. Hepinize iyi oyunlar!

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here