MCU’nun 10 yıldır bize sunduğu filmler içinde Space Stone, Reality Stone, Power Stone, Time Stone ve Soul Stone’un nereden geldiğini ve nasıl Thanos’un ele geçirdiğine şahit olduk. Ancak Mind Stone karşımıza zaten Thanos ile çıktı. Elinde bulunan bir Infinity Stone’u bizzat elleriyle Dünya’yı ele geçirsin diye Loki’ye veren Thanos’un diğer taşları ele geçirme hikayelerini iyi kötü bir şekilde izleyip öğrendik. Seyredemesek bile en azından ne yapıp ele geçirdiği anlatılarak bize gösterildi. Ama Mind Stone nereden geldi nasıl eline geçti bu konu hakkında MCU içinde filmler olsun diziler olsun bize ipucu veren hiçbir yer yok.

Tek bir yer dışında; Thanos: Titan Consumed kitabı.

Kitap Thanos’un orijinal hikayesini anlatıyor bizlere ve kitap içerik olarak şu anda içinde bulunduğumuz MCU evrenine adapte olmakta sorun yaşamıyor. Bu yüzden kitap ile MCU evreninin birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünenler bir hayli çok. Kitap Thanos’un lanetli dünya Titan’da geçen çocukluk zamanlarına, Infinity Stones yardımıyla parmağını şıklatması ile evrendeki hayatın yarısını yok edebileceğini fark ettiği zamanlara değiniyor.

Kitabın konumuzla ilgili kısmına dönmemiz gerekirse eğer ilk etapta evrendeki birçok varlık Infinity Stone diye tek bir taş olduğuna ve o taşında Asgard topraklarında saklandığı efsanesine inanıyorlar. Dediğimiz gibi Thanos, Infinity Stone’u ele geçirip planını gerçekleştirmeye kararlı durumda. Bu yüzden Asgard’ı plansız bir işgale başlıyor Deli Titan’ımız. Sanıyoruz bu durumda onun neden ’Deli’ olduğuna dair birkaç ek fikir verecektir sizlere. Ve bu işgal Thanos, Chitauri’ler ile henüz müttefik değilken yaşanıyor. Bu yüzden işgal sadece Thanos ve birkaç müttefiki ile beraber yapılıyor. Ancak sonrasında Thanos kazandığı savaştan bir sonuç elde edemiyor.

Bu durum Thanos için evrene denge getirme işinin düşündüğü kadar kolay olmayacağı bilincini kazandırdı. Yaşadığı bazı maceralar sonucu yolu binlerce yıl önce lanetlenmiş bir sisteme düştü. Thanos bu yere Lorespeaker’dan bazı tavsiyeler almak için geliyor. Aslında bu durum benzer bir şekilde çizgi romanlarda da işleniyor. Thanos, Sonsuzluk Kuyusuna bakarken Kozmik Bilgiye ulaşıyor. İşte burada Mind Stone’un köken hikayesi ortaya çıkıyor.

Lorespeaker’dan bahsetmemiz gerekirse evrenin mitlerini ve efsanelerini toplayan benzersiz bir oluşum olmakta. Ve ayrıca kendisi Infinity Stones’un tarihi hakkında bütün bilgileri Thanos’a veren varlık olmakta. Çoğu Infinity Stone’un nerede olduğunu bilen Lorespeaker, Thanos’a 2 tane Infinity Stone’un yerini de söylüyor.

Morag ve Kamar-Taj… Bu yerlerin ne ilgisi var konumuzla derseniz işte burada olay MCU ile benzerlikler taşımaya başlıyor. Morag ile başlayalım kendisi Andromeda Galaksisi içinde yer alan bir gezegen. MCU açısından 2014 yılında izlediğimiz ile Guardians Of The Galaxy filmine gidiyoruz. Peter Quill veya Star-Lord olarak tanıdığımız beyefendi bir orb çalmak için bu gezegene gitmişti. Uzun hikayenin kısası Morag gezegeninde Power Stone bulunuyordu. Sonunu zaten biliyorsunuz.

Gelelim Kamar-Taj’a belki biraz isim yardımcı olmuştur. Kendisi Dünya üzerinde bir yer. Asya’da Kathmandu Dağı’nın tepesinde yer alan konumun özelliği Kamar-Taj büyücülerine ev sahipliği yapması. Büyücü demişken hiç büyücü tanıdığınız var mı? Son kontrol ettiğimizde Doctor Strange adlı bir büyücümüz vardı. Evet MCU açısından bu seferde 2016 yılında izlediğimiz Doctor Strange filmine gidiyoruz. Bu filmde kahramanımızın boynunda takılı olan kolye. Yani Eye Of Agamotto kolyesi ve ona güç veren önemli taş Time Stone.

Önceki hikayemize geri dönecek olursak. Thanos şüpheciydi, Infinity Stones denilen bir şeyin varlığına inanmayı bile reddediyordu. Ancak Lorespeaker ona bu Infinity Stones taşlarından birini uzun zaman önce elde ettiğini ve kontrol ettiğini belirtince durumlar biraz karışmaya başladı.

Lorespeaker lanetli bir çöl gezegeninde yalnız başına huzur içinde ölsün diye bırakıldığı sistemde Mind Stone’un güçlerinden çok korkuyordu. Karşı karşıya kaldığı durum karşısında dehşete düşen Thanos, bir anda Mind Stone’un etkisi altında kaldı ve Lorespeaker kendi bilincini Thanos’un vücuduna aktarıp bu lanetli sistemden kurtulmaya yeltendi. Ancak Thanos o anda ‘kızları’ Nebula ve Gamora’nın yardımı ile kurtuldu. Lorespeaker artık ölmüştü. Deli Titan zaferinin ganimeti olarak Scepter’ı aldı. Ve bildiğiniz üzere o Scepter’ı sonrasında Dünya’yı işgal etsin diye Loki’ye verdi.

Bilinmeyen bazı sorular elbette hala var mesela neden kendisi işgal etmedi. Mind Stone’un tehlikelerini bilen Thanos neden bu taşı Loki gibi bir kişiye verdi. Bunları cevaplamak zor ama belki bir gün öğrenme fırsatımız olur ancak gerçeğini öğrenene kadar boşluğu hayalleriniz, fikirleriniz ile doldurabilirsiniz.

Kaynak: https://screenrant.com/thanos-mind-stone-loki-avengers/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here