İntikam gerçekten soğuk yenen bir yemek midir? Sabırla bekleyip doğru strateji ile mi hamle yapmalı, yoksa hissedilen öfkenin şiddetiyle hiç vakit kaybetmeden hemen mi işe koyulmalı? Peki ya affetmek… Sahiden affetmek midir iyi insanların intikamı? İşte bütün bu soruların cevabını bulabileceğiniz en doyurucu intikam filmlerini sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz.

15) Mezarına Tüküreceğim 2 / I Spit on Your Grave (Imdb 5.7)

2014 yapımı film, New York’ta yaşayan Katie isimli genç bir kadının öyküsünü anlatıyor. Katie model olmak istediği için bir fotoğraf çekimine katılır. Ardından evine döndüğünde, çekimi yapan ekipten Gregory kapısını çalar ve bu ziyaret Katie için eziyet dolu günlerin başlangıcı olur. Ekibin geri kalan üyelerinin yardımıyla kaçırılan genç kadın, bir kilere hapsedilip günlerce işkence ve tecavüze uğrar. Fakat ölmez. Çünkü alınacak büyük bir intikamı vardır.

14) İnfazcı / The Punisher (Imdb 6.5)

Özel ajan Frank Castel, ailesiyle sakin ve mutlu bir hayat sürmek için görevinden ayrılmaya karar verir. Yapması gereken son bir iş kalmıştır. Fakat bu son işinde, bir suç örgütü liderinin oğlu olan Bobby Saint adında genç bir adam öldürülür. Bobby Saint’in öfkeden deliye dönen babası, Frank Castel’ın tüm ailesini öldürtür ve hatta Frank’ın da öldüğünü zanneder. Fakat ailesi katledilen bu acılı adam hayatta kalmayı başarmış ve sevdiklerinin intikamını almaya yemin etmiştir. Planını ince ince devreye sokarak, düşmanlarına adeta cehennemi yaşatır.

13) İçinde Yaşadığım Deri /  La Piel Que Habito (Imdb 7.6)

Film, Fransız yazar Thierry Jonquet’in “Tarantula” isimli romanından beyaz perdeye uyarlandı. Antonio Banderas’ın canlandırdığı doktor Robert Ledgard, eşinin bir araba kazasından ciddi yanıklar alarak kurtulması sonucu onu eski haline döndürebilmek için çeşitli deneyler yapmaya başlar. Fakat eşi kendi görüntüsüne katlanamayarak intihar eder. Tek dayanağı olan kızıyla yaşayan doktor, kızının tecavüze uğraması sonucu adeta cerrahi yeteneklerini canavarca yöntemlere dönüştürerek benzeri görülmemiş bir intikam alır.

12) Kolombiyalı İntikam Meleği / Colombiana (Imdb 6.4)

9 yaşındayken gözleri önünde ailesi katledilen Cataleya, ünlü bir suikastçı olan amcasının yanına kaçarak onunla yaşamaya başlar. İntikamını almaya yemin eder ve gördüğü eğitimle amcasının kiralık katillerinden birine dönüşür. İşlediği her cinayette kendisinden bir iz bırakmak adına, kurbanlarının göğsüne bir orkide çizer ama asla yakalanmaz. Ailesinin ölümüyle ilgisi olan herkesi katledene kadar durmaya niyeti yoktur.

11) Soldaki Son Ev / The Last House on The Left ( Imdb 6.6)

Tatil için bir dağ evine giden Collingwood ailesinin kızı Mari, orada Paige isminde bir genç kızla arkadaş olur. Fakat çok geçmeden iki arkadaş kaçırılır ve tecavüze uğrarlar. Mari bu canilerin elinden kurtulmaya çalışırken vurulur. Çete üyeleri kendilerine gizlenecek bir ev ararken tesadüfen Mari’nin ailesinin evini bulurlar. Kızlarının başına gelenlerden habersiz olan aile onları misafir eder ancak gerçekler gün yüzüne çıktığında, acılı anne ve babanın eşsiz öfkesiyle karşılaşacaklardır.

10) Adalet Peşinde / Law Abiding Citizen (Imdb 6.9)

Clyde Shelton (Gerard Butler), evinde gerçekleştirilen soygun sırasında eşini ve kızını kaybeder. Katiller yakalanır fakat hak ettikleri cezayı almazlar. Savcı Nick Rice (Jamie Foxx) zanlılardan birine, suç ortağının aleyhinde ifade vermesine karşılık hafif bir ceza önerir. Aradan on yıl geçer. Küçük bir cezayla kurtulmuş olan katil ölü bulunur ve Clyde Shelton kendinden emin bir şekilde suçu işlediğini itiraf eder. Ardından Nick’e; bozuk adalet sistemini düzeltmediği takdirde, eşinin ve kızının cinayet davasında yer alan bütün isimlerin öleceğini söyler. İstediği tek şey intikamdır. Devletin sağlayamadığı adaleti, kendi elleri ile tecelli ettirecektir.

9) Monte Kristo Kontu / The Count of Monte Cristo (Imdb 7.7)

Güzel Mercedes ile evlenmek üzere olan denizci Edmond Dantes, sevgilisine aşık olan en yakın arkadaşı Fernand tarafından tuzağa düşürülerek hapse mahkum olur. Neler olduğunu anlayamayan Edmond, yaşadığı ihanetin farkına vardığında intikam için çok sağlam bir plan yapar. Hem sevdiğini hem de özgürlüğünü elinden alanları doğduğuna pişman edecektir.

8) Fleet Sokağının Şeytani Berberi /  The Demon Barber of Fleet Street (Imdb 7.4)

Tim Burton’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu filmin başrolünde Johnny Depp yer alıyor. Depp’in canlandırdığı Benjamin Barker; berberlik yaparak yaşamını sürdüren, eşini ve kızını çok seven bir adamdır. Fakat eşine aşık olan başka biri tarafından hapse attırılıp ardından da sürgüne gönderilir. Yıllar sonra intikamını almak için geri döndüğünde, Bayan Nellie Lovett’ın (Helena Bonham Carter) yardımıyla planını devreye sokar. Kendisini herkese Sweeney Todd olarak tanıtıp geçmişte canını yakanların celladı olur.

7) Ölü Adamın Ayakkabıları / Dead Man’s Shoes (Imdb 7.8)

Richard; engelli kardeşi Anthony’e yapılan kötülüklerin intikamını almak için, orduda geçirdiği yıllardan sonra yaşadığı kasabaya geri döner. Önceleri sadece korkutmayı amaçlar fakat bıraktığı mesajların dikkate alınmadığını fark edince planını genişletir ve cinayet işleme yoluna gidecek kadar gözünü karartır.

6) Ghajini (Imdb 7.3)

Usta aktör Aamir Khan tarafından hayat verilen Sanjay Singhaniha, Hindistan’ın en büyük iş adamlarından biridir. Gözleri önünde nişanlısı öldürülür ve kendisi de yaralı olarak kurtulur bu olaydan. Ancak başına aldığı darbe nedeniyle hafızası 15 dakikada bir yenilenmektedir. Yaşadığı felaketi unutmamak adına bütün hikayeyi vücuduna dövme yaptıran Sanjay, olayı her hatırladığında aynı acıyı tekrar tekrar yaşar. Tek bir amacı vardır; bu hayatta en sevdiği insanı acımasızca katleden Ghajini’yi bulup intikamını almak.

5) İtiraflar / Kokuhaku (Imdb 7.9)

2010 yılında vizyona giren bu Japon filminde, öğrencileri tarafından küçük kızı öldürülen öğretmen bir annenin hikayesi anlatılıyor. Kederli anne, yaşadığı acının şokunu atlattıktan hemen sonra buna sebep olanları araştırmaya başlar. Gerçek sorumluları bulduğunda ise onlara dünyada cehennemi yaşatacak, ölmek için yalvarmalarını seyredecektir.

4) Diriliş / The Revenant (Imdb 8.0)

Geçimini avcılıkla sağlayan Hugh Glass (Leonardo di Caprio), yanında oğlunun da bulunduğu bir av gezisi sırasında ayı saldırısına uğrayarak ağır yaralanır. İyileşme şansı çok düşük olduğu için, ekip arkadaşı John Fitzgerald (Tom Hardy) tarafından ölüme terk edilir. Bu duruma tepki gösteren oğlu da öldürülür. Hugh, oğlunun ölümüne şahit olduktan sonra yaşadığı acıya tutunup hayatta kalmayı başarır ve intikam için Fitzgerald’ın peşine düşer. Leonardo di Caprio’ya Oscar kazandıran bu başyapıtın yönetmen koltuğunda, Meksikalı Alejandro González Iñárritu oturuyor.

3) İhtiyar Delikanlı / Old Boy (Imdb 8.4)

Oh Dae-Soo, son derece mutlu bir hayat süren evli ve çocuklu bir iş adamıdır. Fakat bir gün kaçırılarak 15 yıl süren bir tutsaklığa maruz bırakılır. Serbest kaldıktan sonra ise intikam yemini eder. Yeni tanıştığı Mido, ona yardım etme sözü verir. Ardından bir anda ortaya çıkan Evergreen lakaplı bir adam; 5 gün içerisinde neden hapsedildiğini bulamazsa, Mido’yu öldüreceğini söyler. Bu gerçeğin peşine düşen Oh Dae-Soo, başka sırları da ortaya çıkartacaktır.

2) Leon: The Professional (Imdb 8.6)

Ailesinden nefret eden 12 yaşındaki Mathilda’nın, hayatta değer verdiği tek varlık küçük kardeşidir. Uyuşturucu işine karışan babası yüzünden mafya bütün aile bireylerini ve tabii ki Mathilda’nın çok sevdiği küçük kardeşini öldürür. Olaydan kıl payı kurtulan Mathilda, bir seri katil olan komşuları Leon’un evinde saklanır. Leon küçük kızı koruyarak ona kol kanat gerer, şefkat gösterir. Bütün duygulardan arındırılmış olduğunu zannederken, bu kız onun içindeki sevgiyi yeniden ortaya çıkartmıştır. Mathilda’yı fazlasıyla önemsediği için kardeşinin intikamını almasına yardım eder.

 1) Kill Bill (Imdb 8.1)

Sinema tarihinin belki de en sağlam intikam filmi olarak kabul edilen bu Quentin Tarantino yapıtı, 2 bölümden oluşuyor. Gelin lakabıyla bilinen suikastçının (Uma Thurman) düğününde, eski arkadaşları tarafından bir katliam gerçekleştirilir. Hamile olan gelin öldüresiye dövülüp başına bir kurşun sıkılmasına rağmen ölmez ve 4 yıl boyunca komada kalır. Uyandığında her şeyi hatırlar ve bir ölüm listesi hazırlayarak cinayetlerine başlar. Listenin sonunda, bir zamanlar aşık olduğu adam olan Bill yer alır. Gözü hiç kimseyi görmeyen gelinin intikamı çok acımasız ve kanlı olacaktır.

 

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here