1784’te deniz köpüğü yeşili bir uzay atının üzerinde doğdu. Annesinin plazmasında olağanüstü uzun bir vakit geçirdikten sonra, galaksiler arası ormanlarda yüksek hızla seyahat ederken elleri ve yüzüyle ses çıkarmaktan ne kadar büyük bir zevk aldığını fark etti. Kendisini böyle anlatıyor Kadhja Bonet. Sihirli bir hikayenin sihirli bir kahramanı gibi ve bu kahraman geçtiğimiz günlerde, 24 Ekim’de İKSV Salon sahnesinde ağırlandı. Biz de sizler için oradaydık ve ne şanslıyız ki, Kadhja Bonet’ı en ön sıradan izledik. Şimdi, sizlere Kadhja’yı tanıtmak ve bu sihirli dakikaları anlatmak istiyoruz. Keyifli okumalar!

Fotoğraf: Onur Doğman

Asıl hikayesine gelecek olursak opera şarkıcısı bir baba ve müzisyen bir annenin çocuğu olarak 1984 tarihinde California’da doğdu. Erken yaşlarında ailesinin teşviği ile klasik müzik eğitimi aldı. İlk teklisini 2014’te yayımladı, ardından Tokyo’da Red Bull Music Academy programına davet edildi. Eğitiminden sonra ise ilk albümü The Visitor 2016’da, ikinci albümü Childqueen’i ise geçtiğimiz yaz yayımlandı.

Childqueen sonrası çıktığı turnenin duraklarından biri ise İstanbul oldu. 23 ve 24 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul’da bulunan İKSV Salon’da sahne alacaktı. Konser tarihi geldiği zaman 600 kişilik bir kapasiteye sahip konser alanına giriş yaptık, konser alanı gayet mütevazi ve konforlu gözüküyordu. Tek sıkıntısı oturacak bir yerin olmamasıydı bu yüzden İKSV Salon’da bir sahne izleyecekseniz konser saatine kadar dışarıda bulunan bir mekanda konseri beklemeniz daha konforlu olacaktır.

Kadhja, ilk saniyeden itibaren herkesi hikayesinde bahsettiği büyülü ortama dahil etmeyi başardı. Başta bize sadece bir hikaye gibi gelirken bir anda gerçeğe büründü. Kadife sesi ile sahnedeyken bizleri büyülediğini, müziğinde bulunan saykedelik soul ve caz öğelerinin yarattığı sihrini tamamıyla hissediyorduk. Her ne kadar sanatçı yönüyle sesinin gücü bizi etkilese de seyirciler ile olan diyaloğu oldukça zayıftı. Başta müziğindeki rahat ve sakin havadan kaynaklı olduğunu düşünsek de şarkı listesinin sonlarında bulunan Mother Maybe isimli şarkısına kadar ağzından şarkı dışında tek bir kelime dökülmedi.

Seyircinin ise Kadhja’nın müziğine olan yabancı duruşu ise çok belliydi. Şarkılara eşlik eden seyirci sayısının azlığı ve alanın dışına çıkan seyirciler, muhtemelen Kadhja’yı demoralize etmişti ve suskunlaştırmıştı. Ancak bir profesyonelin bu tarz durumlarda performansını düşürmemesi gerektiğini de söylememiz gerekli.

Konseri en hit şarkısı olan Remember the Rain ile noktalayan Kadhja, sessiz bir teşekkür ile imza bölümüne geçti ve sanki 70lerden çıkan bir müzisyen gibi son albümü olan Childqueen’in plaklarını imzalayıp satmaya başladı.

Bizse yüzümüze yayılan sıcak gülümsemeyle, deneyimimizi size anlatmak için yola koyulduk…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here