Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
41

Milyonlarca insanın ölümüne neden olan, atom bombası, kimyasal gazlar gibi yepyeni silahların, denizaltıların, uçakların, bugün kullandığımız bilgisayarların atası kabul edilen enigmanın kullanıldığı ve Hitler, Stalin, Roosevelt, Churchill gibi liderlerin tarih sahnesinde yer aldığı insanlığın en büyük travması, İkinci Dünya Savaşı… Hakkında binlerce kitap bulunan ve dünyanın akışını değiştiren savaş olan İkinci Dünya Savaşı, sadece kitaplarla anlatılmıyor elbette. Neredeyse her yıl yeni bir hikayeyle birlikte hakkında yepyeni filmler çekiliyor olsa da İkinci Dünya Savaşı hakkında çok sayıda kaliteli belgesel de mevcut. Sizler için bu belgesellerden bazılarını derledik.

1-  The World At War

Müzikleri,kurgusu, gösterilen tarihsel belgeler ve eşsiz tarih anlatımıyla The World at War listemize girmeyi başardı. Alman Amirali Karl Dönizt ile yapılan röportaj da İkinci Dünya Savaşı meraklılarını oldukça heyecanlandıracak türden. İngiliz bir anlatıcıya sahip bu belgesel savaştan 30 yıl sonra çekilmiştir ve tam olarak on bölüm halindedir.

2- Stalingrad

Aynı isimde 1993 yılında yapımı tamamlanmış ve sinema çevrelerince geçer not almayı başarabilmiş bir film bulunsa da Stalingrad belgeseli 2003 yılında hazırlanmıştır ve bütün belgesel sadece üç bölümden oluşmaktadır. Stalingrad muharebelerinde çarpışmış Alman ve Rus askerlerle yapılan röportajların bulunduğu belgeselde gerçek görüntüler de mevcuttur.

3- Soviet Storm World War II In the East

2011 yapımı bu belgesel, adından da anlaşılacağı gibi Doğu Cephesini ele almıştır. Savaş boyunca cephedeki bütün birliklerin hareketlerini inceler ve bunları sistematik bir şekilde incelemeye tabi tutar. Tarafsız bir anlatımla hazırlanmaya çalışılsa da, belgesel savaşı sadece Sovyet Rusya gözünden anlattığı için bu konuda eksik kalmıştır.

4- The Nazis: A Warning From History

İlk bölümünde Nasyonal Sosyalist partinin nasıl güçlendiğini, harap ve bitap düşmüş Alman halkının milliyetçi duygularının nasıl kullanıldığını ve bu sayede yakaladıkları ivmeyle partinin nasıl yükseldiğini anlatan bu belgesel, diğer bölümlerindeyse 3. Reich’ın kuruluşuna giden Avusturya, Çekoslovakya gibi devletlerin topraklarının Alman topraklarına katılışı ve Yahudi soykırımını işlemektedir. Toplamda altı bölüm olan bu belgesel 1997 yılında izleyiciye sunulmuştur.

5- Battlefield

Battlefield tam 26 bölümden oluşan bir seridir. Battlefield oyununun da ilham kaynağı olan bu yapım, çoğunlukla savaş stratejileri üzerinde yoğunlaşmıştır. Dahice hamlelerin yapıldığı, izlerken bir satranç maçı izlenimine kapıldığınız taktiksel hamleler, kan, gözyaşı ve büyük yıkıma tanık olan insanların yer aldığı bu belgesel de insanların hayata bakışını değiştirebilecek türdendir.

6- Apocalypse The Second World War

Daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış görüntülerden bünyesinde çokça barındıran bu belgesel toplamda 6 bölümden oluşmaktadır. Klasik bir İkinci Dünya Savaşı anlatısına sahip olan belgeselde özellikle köpeklerin eğitilerek Alman tanklarının üzerine gönderilmesi, şartlı refleksle tank paletlerine giden köpeklerin üzerilerine Rus askerler tarafından yerleştirilen bombaların patlatılması ve böylelikle tankların etkisiz hale getirilmesi çalışmaları anlatılarak, arka planda kalmış ve oldukça ilginç olan savaş taktiklerini de seyirciye aktarmayı başarmışlardır.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
41

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here