LG, Berlin’de düzenlenen IFA fuarında yeni telefonlarını görücüye çıkarttı. Tasarım dili olarak G7’den çok fazla farkı olmayan telefonlar performans anlamında ne yazık ki G7 ThinQ’nun üzerine çıkacak donanımlara sahip değil. Ama yine de sahip oldukları donanım ve yazılım ile başarılı bir fiyat/performans cihazı olabilirler. Hadi beraber özelliklerine bakalım ve G7 ThinQ ile kıyaslayalım.

Öncelikle LG G7 One ile başlayalım. Geçen senenin amiral gemisi işlemcisi olan Snapdragon 835’ten gücünü alan telefon 4GB RAM ve 32GB depolama alanına sahip. MicroSD kart ile hafızası genişletilebilen telefon LG’nin Android One programı kapsamında ürettiği ilk telefon olarak raflarda yer alacak. Basitçe Android One programını hatırlatmak gerekirse Google’ın sunduğu saf Android işletim sistemi yüklü olarak gelmesi demek oluyor ve hızlı Android güncellemeleri demek oluyor. Ayrıca Android Beta programına katılıp daha beta sürümünde olan işletim sistemlerini deneme imkanı veriyor. Şirketlerin kendi yazılımları yok denecek kadar az ekleniyor.

Saf Android ve az şirket yazılımı demişken hemen ekleyelim telefonda LG’nin kapalı ekrana çift tıklama ile açabildiğimiz Knock-On özelliği yok mesela ama G7 ThinQ ile ilk defa karşımıza çıkan ScreenBoost özelliği yani ekran parlaklığını çok yüksek seviyelere çıkarma özelliği ve sahip olduğu QuadDAC için gerekli LG yazılımları yüklü geliyor. Bunlar dışında hiçbir LG yazılımı telefonda yer almıyor.

6.1 inç QHD+ çözünürlüklü IPS ekran ile gelen telefon G7 serisinin BoomSound hoparlörlerine ev sahipliği yapıyor. Kamera olarak arkasında “tek” 16MP F1.6 kameraya, önde ise 8MP F1.9 kameraya sahip. Pil anlamında 3.000mAh bataryaya sahip olan telefon IP68 su ve toza karşı dayanıklılık sertifikasına da sahip olarak gelecek.

Şimdi sıra geldi LG’nin tanıttığı diğer telefon G7 Fit’e. LG G7 Fit, G7 One’dan bile daha eski olan ama yine amiral gemisi işlemcisi olan Snapdragon 821’den gücünü alıyor. Benzer şekilde 4GB RAM ve 32GB depolama ile gelen telefonun ayrıca “Plus” versiyonu bulunuyor. Plus versiyonunun ise tek farkı 64GB depolama ile geliyor oluşu.

Bu telefon normal G7 gibi LG yazılımları ile geliyor bu yüzden Android sürümü “One” versiyonu gibi 9.0 Pie değil. Android 8.1 Oreo ile gelen telefonda 3.000 mAh batarya ve QuadDAC yine yerini alıyor. Kamera ve ekran özellikleri ise LG G7 One ile tıpatıp aynı. IFA kapsamında tanıtılan iki telefonun fiyatı ve Türkiye’de satılıp satılmayacağı henüz bilinmeyenler arasında.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here