Şu soğuk kış günlerinde içeceğinizi doldurup, yanına birkaç atıştırmalık da alarak izleyebileceğiniz 10 animasyon filmini sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz.

10) Cesur / Brave (Imdb 7.2)

Merida; Kral Fergus ve Kraliçe Elinor’un okçuluk konusunda oldukça yetenekli ama bir o kadar da çılgın kızlarıdır. Ülkede yüzyıllardan beri gelen bir geleneğe karşı çıkarak Lordlar’ın huzurunu kaçırır ve düzeni bozar. Bilge Kadın’a başvurduğunda ise uğursuz bir dileğin onu beklediğini öğrenir. Fazla gecikmeden korkunç laneti ortadan kaldırmaya çalışacak, bir yandan da gerçek cesaret ile yüzleşecektir.

9) Ölü Gelin / Corpse Bride (Imdb 7.4)

Bir Tim Burton başyapıtı olan bu filmde; güzel nişanlısı Victoria ile evlenmek üzere olan Victor van Dort ismindeki genç bir adamın tuhaf öyküsü anlatılıyor. Victor, kendisini henüz evlenmeye hazır hissetmemektedir. Mezarlıkta kendi kendine yüzük takma provası yaparken, yüzüğü yanlışlıkla Ölü Gelin’in parmağına takar ve bir anda Ölüler Diyarı’na götürülür. Ölüler Diyarı’ndaki hayat Yaşayanların Dünyası’ndan çok daha eğlenceli olmasına rağmen Victor’ın tek hayali; değerini çok geç anladığı Victoria’ya kavuşmaktır.

8) Moana (Imdb 8.0)

Moana, Antik Polenezya’da yaşayan bir kabile şefinin korkusuz kızıdır. Yarı tanrı Maui; tanrıça Te Whiti’nin kalbini çalınca, Moana’nın adasında kuraklık ve kıtlık baş gösterir. Bu duruma boyun eğmemeye kararlı olan genç kız, laneti sonlandırmak ve Maui’yi bulmak için macera dolu bir yolculuğa çıkacaktır.

7) Prenses Kaguya Masalı / Kaguyahime No Monogatari (Imdb 8.1)

Isaho Takahata’nın hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yaptığı bu filmde; yaşlı bir oduncu, bir gün kestiği bambuların içinde parmak büyüklüğünde bir kız bulur. Eşiyle beraber onu kendi çocukları gibi büyütmeye başlarlar. Arkadaşları, bambu gibi hızlı büyümesinden ötürü ona “bambucuk” adını takar. Ancak günün birinde babası bu prensesin köyde yaşamaması gerektiğini düşünerek, ailesini başkentte yaptırdığı saraya taşıyacaktır. Burada eğitim almaya başlayan Kaguya’nın arzuladığı hayat bu değildir. Köyüne ve arkadaşlarına geri dönmek ister. Bölgede yaşayan 5 itibarlı ailenin oğulları genç kıza talip olunca, Kaguya onlardan oldukça enteresan bir evlilik hediyesi talep edecektir.

6) Denizin Şarkısı / Song of The Sea (Imdb 8.1)

Konusunu İrlanda mitolojisinden alan bu film, adeta masal tadında bir animasyon! Ben ve Saoirse, küçük bir adanın tepesinde babalarıyla birlikte yaşayan iki kardeştir. Fakat bir süre sonra babaanneleri ile birlikte daha güvenli bir yere taşınırlar. Ben bir gün; kız kardeşinin, bir şarkıyla tüm büyülü varlıkları serbest bırakabilecek bir deniz perisi olduğunu fark eder. Bu gerçeği öğrendikten sonra küçük Saoirse ile birlikte, tüm sihirli varlıklar güçlerini tekrar kazanabilsin diye, kötü cadıya karşı mücadele etmek için yola çıkmak zorunda kalırlar.

5) Mary ve Max / Mary and Max (Imdb 8.2)

Mary; Avustralya’da ikamet eden, yoksul bir aileye sahip, sekiz yaşındaki yalnız bir kız çocuğudur. Hiç arkadaşı yoktur. Postaneye gittiği bir gün şans eseri bir adres rehberi görür ve New York’lu Max Jerry Horowitz isimli birine mektup yazmaya başlar. Max; tek başına yaşayan, asosyal ve obez bir adamdır. 44 yaşındaki Max, Mary’nin ilk mektubunu aldığında ruhsal problemleri nedeniyle oldukça heyecanlanmasına rağmen, ona cevap yazma cesaretini gösterir. Aralarında yıllarca süren bu masum dostluk, hayatın tüm gerçeklerini küçük bir kız ve yaşlı bir adamın gözünden dokunaklı bir şekilde izlememize olanak sağlıyor.

4) Ratatuy / Ratatouille (Imdb 8.3)

Fare Remy’nin tek hayali iyi bir aşçı olmaktır. Kaza eseri kendisini Paris’in en ünlü restoranının kanalizasyonunda bulur. Burada işe yeni başlayan çöpçüyle bir anlaşma yaparak hayallerindeki o muhteşem mutfağa kavuşacaktır. Artık bütün yeteneklerini sergileyebilmesi için önünde hiçbir engel kalmadığını düşünen Remy, maalesef ki insanların acımasızlığını hesaba katmamıştır.

3) Ters Yüz / Inside Out (Imdb 8.3)

Pete Docter’ın ilginç hayal gücünün eseri olan bu filmde; Riley adındaki küçük bir kızın, babasının işi nedeniyle San Francisco’ya taşındığında yaşadığı duygu değişimleri anlatılıyor. Riley’nin kafasının içinde yaşayan; neşe, korku, öfke, nefret ve üzüntü bu yeni hayata alışmakta oldukça zorlanacaktır. Fakat neşe, Riley’nin zarar görmemesi için elinden gelen her şeyi yapar.

2) Ruhların Kaçışı / Spirited Away (Imdb 8.6)

Japon animasyon üstadı Hayao Miyazaki’nin eşsiz eseri ile karşı karşıyayız. Bu başyapıtta; küçük Chihiro’nun ailesi için verdiği amansız mücadele anlatılıyor. Aile, yeni taşındıkları kasabada bir tünelin içinden geçerek fantastik bir dünya ile karşılaşır. Yapmamaları gereken bir şey yaptıkları için başları belaya girer ve bunun sonucunda Chihiro zorlu bir maceraya atılmak mecburiyetinde kalır. Oscar ödüllü bu animasyon, Japon sinema tarihinin en başarılı filmi olarak gösteriliyor.

1) Ateşböceklerinin Mezarı / Grave of The Fireflies (Imdb 8.4)

Isao Takahata’nın efsanelerinden biri olan bu filmde; II. Dünya Savaşı’nın yarattığı yıkım, 2 küçük kardeş üzerinden dramatik bir şekilde anlatılıyor. 14 yaşındaki Seita ve 4 yaşındaki Setsuko, anne ve babaları savaşta öldüğü için teyzelerinin yanına taşınırlar. Fakat burada hiç de misafirperver olmayan bir tavırla karşılaşıp, teyzelerinin evinden ayrılmak zorunda kalırlar ve buldukları bir sığınağın içerisinde yaşamaya karar verirler. Ancak hem açlıkla hem de savaşla aynı anda mücadele etmeleri gerekecektir. Gözyaşları içerisinde izleyebileceğiniz bu film, ne yazık ki bizleri insanlığın kötü yüzüyle tanıştırıyor.

Kaynak: 1, 2

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here