Biraz kafa dağıtıp zihninizi boşaltmak istiyorsanız eğer, bu filmler tam size göre. Serimizin birinci kısmına buradan ulaşabilirsiniz, keyifli okumalar dileriz.

10. Otel Transilvanya / Hotel Transylvania (Imdb 7.1)

2012 yılında vizyona giren bu eğlenceli film, ünlü tarihi karakter Dracula’yı bir otel sahibi olarak anlatıyor. Bu otelde insanlar hariç bütün yaratıklar dilediği kadar yaşayabilmektedir. Dracula, kızı Mavis’in 118. doğum günü için büyük parti düzenleyip dünyanın her yerindeki canavarları bu partiye davet eder. Ancak bir insanın izinsiz bir şekilde partiye katılması ve hatta Mavis’e aşık olması üzerine ortalık karışacaktır.

9. Tenten’in Maceraları / The Adventures of Tintin (Imdb 7.3)

Steven Spielberg’ün yönetmen koltuğunda oturduğu bu film 2011 yılında vizyona girdi. Çizgi film karakteri olarak tanıdığımız Tenten, bir gün köpeği Milu ile birlikte bir maket gemi bularak evine getirir. Ancak bir anda etrafında kötü insanlar belirmeye başlar. Tenten, hem geminin hem de bu kötü insanların sırrını çözecektir.

8. 6 Süper Kahraman / Big Hero 6 (Imdb 7.8)

Zeki bir robot tasarımcısı olan Hiro, kötü adamların yerle bir etmek istediği San Fransokya şehrini kurtarmaya kararlıdır. Robot arkadaşı Baymax’in yardımını alırken diğer 4 başarılı tasarımcı arkadaşı da ona katılacak ve bu ekip kendisini büyük bir maceranın içerisinde bulacaktır. Film, eğlenceli olmasının yanı sıra dram ögelerini de bünyesinde barındırıyor.

7. Yaman Tilki / Fantastic Mr. Fox (Imdb 7.8)

2009 yılında vizyona giren filmin yönetmen koltuğunda Wes Anderson oturuyor. Seslendirme kadrosunda ise George Clooney, Merly Streep, Bill Murray ve Adrien Brody gibi önemli isimler var. Mr.Fox, ailesini geçindirmek için her gece yemek çalar ancak bir gün yakalanır. Çiftçilerden kaçmanın tek yolu ise zekasını kullanmaktan geçecektir.

 6. Köpek Adası / Isle of Dogs (Imdb 7.9)

Bir Wes Anderson başyapıtı ile daha karşı karşıyayız. Film, 2018 yılında izleyicisiyle buluşarak sinemaseverler tarafından geçer not almayı başardı. Konusuna gelecek olursak; bir gün bütün köpekler hayali bir şehrin dışındaki çöp döküm adasına gönderilirler. Bu köpeklerin arasında 12 yaşındaki Atari Kobayashi’nin köpeği Spots da yer almaktadır. Atari, minyatür bir uçağa binerek bu alana gider ve oradaki diğer köpeklerin de yardımıyla dostunu aramaya başlar. Atari, onlarla birlik olup şehirde kurulu olan karanlık düzene büyük bir darbe indirmeye kararlıdır.

5. İnanılmaz Aile / The Incredibles (Imdb 8.0)

Bob Parr, dünyadaki bütün kötülüklere karşı savaş açan bir süper kahramandır. Ancak bir gün, bütün bu hengameden yorularak emekli olmaya karar verir. Ailesi ile birlikte sakin bir hayat sürmek ister fakat bir süre sonra bu dinginlik de ona iyi gelmeyecek ve bir adada gizli bir görevin sahibi olarak alıştığı aksiyona tekrar kavuşacaktır. 2005’te vizyona giren film çok beğenildiği için 2018 yılında ikincisi çekilmiştir.

 4. Noel Gecesi Kabusu / The Nightmare Before Christmas (Imdb 8.0)

Senaryosu Tim Burton tarafından yazılan bu film, özellikle gotik havasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Halloweentown denilen kasabada cinler, periler, yarasalar ve türlü türlü canavarlar yaşamaktadır. Fakat kral Jack’in yolu bir gün Christmastown’a düşer ve burada gördüklerinden fazlasıyla etkilenen Jack, kendi şehrini de buraya benzetmek için Santa Claus’u kaçırarak onun yerine geçer. Çocuklara ilginç Noel hediyeleri dağıtmasıyla birlikte olaylar gelişecektir.

 3. Hayvanlar Şehri / Zootopia (Imdb 8.0)

2016’da vizyona giren bu eğlenceli film, bir Disney yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Seslendirmesini yapan sanatçılar arasında ise Shakira gibi önemli isimler de var. Modern bir hayvan şehri olan devasa bir kentte olaylar, tilki Nick ve polis tavşan Judy arasında geçer. Judy, böylesine büyük bir yerde polislik yapmanın zor olduğunun farkındadır. Mesleğini çok sever ancak işler hiç de istediği gibi gitmez. Bu nedenle tilki Nick ile ortaklık yaparak gizemli bir olayı çözmeye çalışır. Bu sayede herkesin gözüne girecek ve kendisini kanıtlayabilecektir.

 2. Oyuncak Hikayesi / Toy Story (Imdb 8.3)

1995 yılında vizyona giren film, Andy adında bir çocuğun çok sevdiği oyuncaklarının hikayesini anlatıyor. Bu oyuncaklar arasında yer alan Kovboy Woody, içlerinde en gözde ve en ön planda olanıdır. Diğer arkadaşları ile beraber harika bir hayatları varken bir gün Andy’e hediye olarak gönderilen Buzz-Lightyear, bütün düzenlerini bozar. Bu durumdan en çok rahatsız olan ise yine Andy olacaktır. Eski yerini geri kazanabilmek adına elinden geleni yapmaya kararlı olan kovboy, kendisini enteresan olayların içerisinde bulur. Oyuncak Hikayesi, döneminin en ünlü animasyon filmi olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış ve çok fazla sevildiği için 3 tane daha devam filmi çekilmiştir.

 1. Coco (Imdb 8.4)

2018 yılında sinemaseverler ile buluşan film, Meksika’da yaşayan 12 yaşındaki Miguel isimli bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Miguel, Meksika’nın efsanevi sanatçısı Ernesto de la Cruz’un çok büyük bir hayranıdır. Ancak Ernesto çoktan hayatını kaybettiği için Miguel’in onunla tanışması imkansızdır. Her gün onun şarkılarını dinleyerek müzikle alakadar olmak ister fakat ailesi buna asla izin vermez. Bir gün Ernesto’nun gitarına ulaşıp onu çalan bu küçük çocuk, bir anda kendisini ölüler diyarında bulur ve orada tanıştığı Hector sayesinde hem büyük hayranlık duyduğu şarkıcının hem de ailesinin gerçek hikayesinin peşine düşer. Müzikleriyle de dikkatleri üzerine çeken bu muhteşem film, pek çok önemli ödülün yanı sıra 2018 yılının En İyi Animasyon Filmi Oscarı‘nı kazanmayı da başarmıştır.

 

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here