Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

27 Aralık 1902 İstanbul Çengelköy’de doğumunda oluşan bir terslik sonucu engelli olarak hayata gözlerini açar. Bu engeli onun hayata bakışını, yazı dilini çok etkilemiştir. İtilen, horlanan, haksızlığa uğrayan, üvey anne veya babasından, ustasından dayak yiyen ama onurundan ödün vermeyen roman kahramanları, Kemalettin Tuğcu’nun romanlarında sıklıkla yer verdiği karakterler. Romanlarındaki kasvetin ve kafa karışıklığının bir diğer sebebi ise babasının Çanakkale Savaşı gazisi olmasıdır.

İlk romanı ”Zavallı Büyükbaba” çok beğenilir; piyes, savaş hikayeleri ve Cumhuriyet ruhunu taşıyan öyküler yazar. Durmak bilmeyen kalemiyle birçok roman üretir. 1943 yılında ise bir ilki gerçekleştirir; Türkiye’nin ilk kadın dergisi ”Ev-İş”in başına geçer ve derginin satışlarında patlama yaşanır.

Okurları, çoğunlukla çocuklardan ve gençlerden oluşan Kemalettin Tuğcu’nun 300’den fazla kitabı vardı. Aynı zamanda Küçük Besleme ve Ayşecik gibi Türk Sineması’nın kült filmlerinin senaristidir.

1995 yılında Tüyap Kitap Fuarı’nda çocuk romancısı olarak onur ödülü alır. İlk ve tek ödülünü aldığında 93 yaşındadır, yaklaşık bir yıl sonra 18 Ekim 1996’da aramızdan ayrılan Kemalettin Tuğcu’yu saygıyla yâd ediyoruz.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here