Gidersen, bana da bir dengini yolla.

Dinerse göz yaşın, beni de ağla.

Sesiyle suya dokunan bir kadın Jehan Barbur. Şarkılarıyla da içimize… Söylemek istediklerimizi, belki de hiç söyleyemeyeceğimiz şekilde dile getirişi ona özgü bir tavır sunuyor bizlere. Şarkılarının kendiliğinden oluşu bize tanıdık geliyor ve ardında bıraktığı ise her zaman buruk bir his oluyor.

Hayata bakış açısıyla da çok ayrı bir yerde duruyor Barbur. Röportajlarındaki betimlemeleri, sorulara verdiği cevaplarıyla da sözlerinin ona aitliğini hissedebiliyor ve üzerinde düşünmek için videoları durduruyorsunuz. Bu bağlamda; müzisyen kişiliğinin, şairliğinin yanı sıra felsefi bir kimliğinin de bulunduğunu göz ardı edemiyorsunuz.

Ben asla bunu yapmam dediğim her şeyi yaptım şimdiye kadar.

Üniversiteden mezun olduktan sonra, hayalinin peşinden gidiyor: Şarkı söylemek. İstanbul’da bir süre amatör olarak barlarda müzikle hayatını kazanırken Ortaçgil’le tanışıyor. Bülent Ortaçgil, onun şarkılarından öyle etkilenmiş olacak ki Jehan Barbur’u albüm çıkarmaya ikna ediyor ve 2009 yılında ilk albüm “Uyan”, Ada Müzik’ten çıkıp içimizdeki odalara yerleşiyor.

Albümde “Gidersen” karşılıyor bizi ilk. Sözlerinin kendisi tarafından yazılmasıyla birlikte gelen büyüsü bizi uzaklara, yani en derinimize götürüyor. “Gideceksen, durma.”, gitme diyebilmenin en cesur hali belki de. Ceylan Ertem’in de içinde bulunduğu ve ikisinin birlikte bunu en güzel dile getirdiği performansı da hemen şuraya bırakmak istiyoruz.

Albüm, ardından birbirinden anlamlı sözlere sahip şarkılarla devam ediyor. “Yoluma Çıkma”, bu noktada, bir dinleyici olarak benim en etkilendiğim bir başka Jehan Barbur şarkısıdır:

Uyan“dan sonraki albüm “Hayat”, prodüktörlüğünü kendisinin üstlendiği ve birbirinden özel bambaşka şarkılarla dolu bir albümdür.

Bu albümde en çok yara barındıran şarkı “Seni Seviyorum”, yazılabilecek en sade ve en açık şekilde dile getirilmiş duygulardan oluşuyor. Aynı zamanda, Emrah Serbes tarafından yazılmış aynı adlı kitabın uyarlaması olan ve bir zamanların çok fazla izlenen dizisi Behzat Ç. sezon finalinde bu şarkıya yer vermiştir.

Üçüncü albüm “Sarı”ya adını veren albümdeki aynı adlı bir şiir. Bu şiire fonda eşlik edense “Seni Seviyorum“.

Şiirin anlattığı bir Türk filmi sarısı benim için aslında.

Bu albümde Bülent Ortaçgil‘in Dalyan Deltası, Jehan Barbur’un yeni yorumuyla karşımıza çıkıyor. “Ayrı düşmüşüz yan yana. Sırf bu cümle için bile Dalyan Deltası!” bu şarkıyı neden seçtiğini bize güzel bir şekilde dile getirdiği bir röportajdan.

“Kırık Bir Aşk Hikayesi” bestesinin Cahit Berkay‘a, sözlerininse Jehan Barbur’a ait olduğu albümdeki bir başka şarkı.

Dördüncü albüm “Sizler Hiç Yokken”, içindeki netliğe bir şekilde ulaşmış bir Jehan çıkarıyor karşımıza.

Albümün en sürpriz şarkısı “Can”, ilk dinlendiğinde, insanı büyük bir şaşkınlıkla baş başa bırakacak bir şekilde sonlanıyor. Bir insanın içindeki özlemi ortaya çıkarıp öylece bıraktığı bir şarkı Can.

İşte O Günler Zor
Sizler Hiç Yokken…

Albümün adının gizlendiği o büyülü şarkı ise “Ardışık”. Söz ve müziğin kendisine ait olduğu bu şarkı, albümle bütünleştirip dinlemekten vazgeçemediğimiz bir şarkı olarak yerini almıştır.

Bu albümde, Barbur’un Sinan Kaynakçı ile yaptığı düet de gözden kaçmamakta. “Kendine Zaman Ver” single olarak da yayınlanan ve hayatımızın bir yazına eşlik eden bir parça.

Şimdilik son albüm olan Evim Neresi” , içindeki evi arayan bir Jehan Barbur albümüdür.

Ev, kendinle kalabildiğin ve kendini güvende hissettiğin yerdir benim için. Bir yapısı olmak zorunda değil, sokakta olabilir, bir şehir de… Ama albüm ismine gelecek olursak, orada sorgulamaya çalıştığım aslen bu bedene yabancı olan benliktir. Duygudur, varsa eğer, ruhtur. Kendinle barışabildiğin an, kapısı açılan gerçek, evdir; ten kafesine aşinalıktır. 

Albümün açılış şarkısı “Yeni Hayat”, hepimize umut aşılayan bir parça. Hayalini kurduğumuz yepyeni hayatlara açılan bir kapı gibi.

Şarkılarda ilerledikçe kapanışta bizi “Selvi Boylum Al Yazmalım” bekliyor. Hepimizin içindeki “Sevgi neydi?” sorusuna başka yanıtların geldiği bir parça olmuş. Bestesi elbette Cahit Berkay’a ait olan bir Yeşilçam filmi müziği.

Jehan Barbur 2009’dan bu yana birbirinden güzel bir sürü parçayla benliğimizin bir parçası olmayı başarmış bir müzisyendir. Albümlerinin dışında birçok dizi müziğine de imzasını atmıştır. Daha önce de bahsettiğimiz duruşu, hayata baktığı yerden bizlere seslenişi ve birer parçamızın orada olduğunu bildiğimiz şarkılarıyla umarım uzun yıllar daha bizlere eşlik eder.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here