Dünyada toplam 220 kentte düzenlenen gizli ev konserleri, yani namıdiğer Sofar Sounds, 2013 yılından beri İstanbul’da varlığını sürdürüyor. Gelin bu güzide etkinliği yakından inceleyelim.

2009 yılında Londra’da başlayarak zamanla bütün dünyaya yayılan, müzik gruplarını oturma odasında izlememizi sağlayan konser dizisi Sofar, “Odadan Şarkılar” (Songs From a Room) anlamına geliyor. Sofar, Londra’dan sonra New York, Dublin, Berlin, Barcelona, Sao Paulo ve Buenos Aires gibi şehirlere yayıldı. Samimi bir ortamda az sayıda kişiyle birebir konser keyfi yaşamanızı sağlayan Sofar’ın bir diğer özelliği gizli olması; konserde kimlerin çalacağını veya hangi eve misafir olacağınızı bilmiyorsunuz. Bir tarih açıklanıyor ve mail üzerinden eğer şansınız varsa yerinizi alıyorsunuz. Konserler ücretsiz olduğu için de talep doğal olarak çok fazla.

Gelelim Sofar İstanbul’a… Etkinliği İstanbul’a taşıma fikri iki genç kadından çıkmış: Eda Demir ve Gözde Tekay. 6 ay boyunca bu proje için büyük emekler sarf eden Demir ve Tekay, “Bizim derdimiz de Sofar’ınkiyle ortak, müzikseverleri en samimi şekilde oturma odalarında buluşturup merkeze yalnızca müziği koymak. Sofar’ın çok fazla kuralı var ama bu kurallar konserlerin diğer gürültülü ve kalabalık konserlerin yeni bir tanesi olarak görülmesini önlüyor. Yerel sesleri dünyaya duyurmak istiyoruz.” diyor.

Sofar’da ünlü olmayan ya da az tanınan yetenekli müzisyenler yer alıyor. Yani bu etkinlik bir bakıma genç yeteneklerin elinden tutuyor. Tek şartları ise müzisyenin veya grubun cover değil, kendi bestesini yapıyor olması.

Bu eşsiz atmosferi yaşamak isterseniz öncelikle Sofar Sounds’a üye olmanız gerekiyor. Etkinliğin en güzel yanı ise konser sırasında telefonların, yiyeceklerin ve konuşmanın yasak olması! Yapılabilecek tek şey kendini sessizce müziğe bırakmak.

Ekip 3 görüntü ekibi, 2 ses ekibi, 1 fotoğrafçı ve 3 koşturan olmak üzere toplam 9 kişi. Basın, sosyal medya, ev içinde şişe toplama, evi temizleme gibi işleri üstlenen 3 kişi var. İnanması zor değil mi?

Sizler için seçtiğimiz 5 Sofar İstanbul performansını buraya bırakıyoruz, keyifli dinlemeler.

1.

2.

3.

4.

5.

Son olarak evini Sofar’a açmak isteyen, müzisyen olarak Sofar’da çalmak isteyen insanlar [email protected] adresine müziğini ya da evinin fotoğraflarını atabilir. Takip etmek isteyenler için sosyal medya hesapları: Facebook – Twitter

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here