Klasik müzikle pop sound’unu harmanlayan, oradan indie rock’a göz kırpan ve birçok müzik türünün bir araya gelişi ile içinde kaybolacağımız güzellikler sunan bir sanatçı… Ólafur Arnalds!

Parçalarında Kuzey’in soğukluğunu bir nebze kırabilmek için belki, sıcacık bir hisle sarsıcı ama yıkıcı olmaktan uzak, huzurlu bir etki yaratıyor İzlanda doğumlu Arnalds. Öyle ki sözlere ihtiyaç dahi duymadan notalarla bize içini döküyor ve bir rüyanın içine çekiyor dinleyenleri. Sanatçının EP ve single’larının yanı sıra 4 albümü bulunuyor, bunlar sırası ile:

  • Eulogy For Evolution (2007)
  • …And They Have Escaped The Weight Of Darkness (2010)
  • For Now I Am Winter (2013)
  • Re:member (2018)

Aynı zamanda Arnalds, 2009 yılından bu yana Janus Rasmussen ile birlikte “Kiasmos” ismi ile daha IDM/tekno parçalara odaklandığı bir proje ile de müzik hayatına devam ediyor.

Bu hafta sizlere sözünü ettiğimiz “Hands, be still” isimli parça ise sanatçının “For Now I Am Winter” albümünün yedinci şarkısı olarak çıkıyor karşımıza. Albümün genel ambiansı ve Arnalds’ın tarzı ile oldukça uyumlu olan bu parça “A Stutter“, “Worlds Of Amber” gibi şarkılarla beraber aynı zamanda albümün en sakin ve huzurlu şarkıları arasında kendine yer edinmeyi ve dikkat çekmeyi başarıyor. Dinlerken hissedeceğiniz karanlık bir tarafı daha bulunan parça, bu etkiyi de yaylılar ile sağlıyor. Uzun zaman öncede kalmış güzel bir anı gibi insanı sarıp gözlerimizi kapatıp dinlediğimizde, Arnalds’ın diğer birçok şarkısında olduğu gibi, bizi uzak bir boyuta taşıyabilecek güce sahip.

Şimdi sizleri bu “kuzey şaheseri” ile baş başa bırakıyoruz, keyifle dinlemeniz dileği ile!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here