2017 yılında Jay Asher’ın aynı adlı romanından televizyona uyarlanan 13 Reasons Why, kısa süre içerisinde dünya çapında bir hayran kitlesi yakalamayı başardı. Çok beğenilmesinin yanı sıra özellikle intihara teşvik ettiği gerekçesiyle aileler tarafından yoğun bir tepkiyle de karşılaşıyor sık sık. Ergenlik, zorbalık, taciz, intihar, lise problemleri ve arkadaşlık ilişkileri gibi esasında bilindik konuları ele alan dizi, Hannah Baker adındaki genç kızın intihar etmeden önce sebeplerini anlattığı 13 kaseti geride bırakmasıyla birlikte farklılaşıyor. Biz de yazımızda bu hüzünlü ve naif genç kızı canlandıran güzel oyuncu Katherine Langford’un hayatını incelemeye çalıştık. Keyifli okumalar dileriz.

Katherine Langford, 29 Nisan 1996’da Avustralya’nın Perth şehrinde dünyaya geldi. Anne ve babası başarılı birer doktor. Oyunculuk gibi bir hayali olmamasına rağmen daha 9 yaşındayken klasik müzik ve drama eğitimi almaya başladı. Liseye geçtiğinde ise ciddi bir şekilde tıp ve politikayla ilgilenecek, bir yandan da müzikal tiyatro derslerine ağırlık verecekti. 16 yaşındayken gittiği bir Lady Gaga konseri adeta hayatının amacını bulmasını sağladı. Bu konserden çok etkilendiğini ve 1 hafta boyunca piyano çalmayı hayal ettiğini söylüyor. Akabinde hemen işe koyularak öğrenmeye başlamış zaten. Ayrıca müzik ve oyunculuğa olan ilgisi de bu dönemde tam anlamıyla zirveye ulaşmış.

Pek çok drama yarışmasını kazanarak kendine olan güvenini artırdıktan sonra bir oyunculuk okuluna yazılmaya karar verdi Katherine. Fakat hiçbir okul tarafından kabul edilmiyordu. Bu nedenle şansını ilk olarak kısa filmlerde denedi. 2015’te Imperfect, Quadrant ve Daugther gibi yapımlarda çeşitli karakterlere hayat verdi genç yıldız.

2017 yılına gelindiğinde ise büyük bir fırsat yakalayacak ve Netflix projesi olan 13 Reasons Why’ın cast direktörü ile Skype üzerinden bir mülakat gerçekleştirecekti. Bu online mülakat sonucunda karşı tarafı etkilemeyi başararak “Hannah Baker” rolünü kaptı. Karakterine tam anlamıyla kendini verebilmek için hızla araştırmaya koyuldu. Onu anlamaya, onun gibi düşünmeye başladı. Hatta Bryce ile yaşadığı malum sahne için psikolog desteği bile aldığını söylüyor.

“Oldukça kişisel konulara değiniyoruz. Psikolojik rahatsızlıkların utanılacak bir şey olmaktan çıkıp konuşulabilir hale gelmesine katkımız olsun istiyorum.”

Gerçekten de vermek istediği mesajlarla birlikte rolünün altından başarıyla kalkıyor Katherine Langford. Yüzüne kondurduğu o çaresiz ve yardım isteyen ifade sayesinde izleyiciyi derinden etkiliyor. İster istemez empati kurarak “Acaba ben olsam nasıl davranırdım?” sorgulamasını yaparken buluyoruz kendimizi. Kimimiz ona hak veriyor, kimimiz ise abarttığını düşünüyoruz ama bir şekilde sürükleniyoruz bu dilemmaya. Burada pek tabi ki Katherine’nin başarıyla canlandırdığı o sorunlu ruh halinin çok büyük bir etkisi var. Belki de pek çok kadın, Hannah Baker’da kendi genç kızlık bunalımlarını ve yaşadığı zorlu süreçleri görüyordur kim bilir?

13 Reasons Why’ın yakaladığı popülariteden sonra sosyal medyayla gündeme gelmemek için, Instagram hesabını bir süre kilitledi Katherine. Fakat dizinin yapımcılarından Selena Gomez; “Dizi gençleri hedef alıyor. Hesabını açarsan daha iyi iletişim kurabilirsin.” dedikten sonra bu kararından vazgeçti. Bunun kendisi için büyük bir adım olduğunu söylüyor.

Selena Gomez ve Katherine Langford

Yazımızın sonuna gelirken biraz da kişisel zevklerine değinmek istiyoruz. Kendisi fanatik bir Orlando Bloom hayranı ve Yüzüklerin Efendisi serisine bayılıyor. 13 Reasons Why’daki rol arkadaşı Dylan Minnette (Clay Jensen) ile çok iyi anlaşmasının yanı sıra, onun çalışılabilecek en cömert oyunculardan biri olduğunu dile getiriyor. Netflix’teki favori dizisi de The Office!

Katherine Langford ve Dylan Minnette

Geçtiğimiz yıl The Misguided, bu yıl da Love, Simon filmlerinde yer alarak adından sıkça söz ettirdi güzel oyuncu. Ayrıca 13 Reasons Why’ın 2. sezonuyla birlikte tekrar döndü ekranlara. Biz de kendisine başarılar dileyerek daha nice kaliteli yapımlarda görme temennisi ile yazımızı burada noktalıyoruz.

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here