Kazakistan Avrasya’nın merkezinde yer alır. Adı ‘hür adam’ anlamına gelen Kazak sözcüğünden türeyen bu ülke, hürriyet ve özgürlük düşkünü Yörüklerin ülkesidir. Başkenti Astana’dır, 1991 yılında siyasi haritada yerini almıştır.

Orta Asya’nın en büyük ülkesi Kazakistan hakkında bilinmesi gerekenler bir hayli fazla. Bu güzel coğrafyanın en keyifli yanı harika doğası ve tarihi Türkistan (eski adıyla Yesi şehri).

Kazakistanda Hava Durumu Nasıldır ve Konuşulan Diller Nelerdir?

Kazakistan’da konuşulan dil Kazakça ve Rusça. Kara ikliminin hüküm sürdüğü ülkenin denize kıyısı bulunmamaktadır. Kışları soğuk ve kar yağışlı olan ülkede yazları sıcaklık 26 dereceye kadar yükselmektedir. Kışın en düşük hava sıcaklığı – 19 ila -4 arasında seyreder.Tipik kara iklimine sahip olan Kazakistan’ı gezmek için en uygun aylar havaların ısındığı bahar ve yaz aylarıdır.

Kazakistan Vize Durumu Nasıldır?

Ülkeye 30 gün vizesiz ziyarette bulunabilirsiniz, 30 gün den fazla kaldığınız da ise Kazak makamlarından vize almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ülkede 5 günden fazla kalacaksanız kaldığınız şehir de en yakın birime giderek kalacağınız yeri belirtmelisiniz.

 Kazakistan Gelenekleri Nelerdir?

Domuz ürünlerine ve alkol tüketimine bir kısıtlama olmasa da inanç bağlamında tüketim tercihleri söz konusudur. Yaşlılara karşı saygı bebeklikten itibaren aşılanmaktadır. Aile kültüründe kızlar eskiden oy bile kullanamazdı. Ailelerine ve kocalarına bağlı olarak yaşamaları beklenirdi ama günümüzde ev hayatında iş bölümü görülmektedir ve kadınlar hayatın daha çok içindedir. Bu ülkede baharın gelişi önemlidir, 21 Mart tarihinde Nevruz şenliklerle kutlanır.

Kazakistan’dan Neler Alınır?

Kazakistan’da en çok keçeden yapılan oyuncak develer dikkat çeker. Genelde gümüş, altın, keçe ve ahşaptan yapılan hediyelik eşyalar göze çarpar. Popüler eşyalar arasında keçeden yapılan geleneksel çadır da tercih edilebilir. Üzerine yöresel elbiseler giydirilen kazak bebekleri de hediyelik eşya olarak tercih edebileceğiniz eşyalardandır. Yörenin kendine özgü müzik aleti olan dombra ayrıca ilginizi çekebilir.

Kazak Mutfağı Nasıldır?

Kazak mutfağı oldukça zengindir. Türk mutfağına benzer özellikler de görülmektedir. Ayran ve sucuk önemli bulunsa da kısrak sütünden yapılan kımız en değerli ve en ünlü ürünleridir. Meşhur et yemekleri beşparmak adındaki et yemeğidir. Suret denilen kuru etleri de çok lezzetlidir. Hamurların kızartılması ile yapılan tatlı da meşhurdur. Çelpek ve bavursak denilen bu tatlı yerel lezzetlerindendir. Kazaklarda mantı bizim mantımızdan daha büyük hamur parçalarla yapılır.

Kazakistanda Gezilebilecek Yerler Nerelerdir?
  1. Kazakistan’ın Türkistan bölgesinde yer alan Hoca Ahmed Yesevi Türbesi

     2. Kazakistan’ın başkenti ve en büyük şehri Astana’da yer alan Kazakistan Milli Tarih Müzesi

3. Alatau Dağları’nın en güzel geçitlerinden birisinde yer alan Çimbulak Kayak Tesisleri

4. Kazakistan’ın başkenti ve en büyük şehri Astana’da yer alan Hazret Sultan Camii

5. Kazakistan’ın Almatı şehir sınırında yer alan Büyük Almatı Gölü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here