Hani dokunsalar ağlarım dediğimiz zamanlarda hiç kimse dokunmaz ya, işte bu filmler dokunuyor. Hem de fazlasıyla derinden dokunuyor. Farklı öyküleri ve taşıdıkları ağır dram yüküyle bizi bizden alıyorlar. Gelin hep birlikte göz atalım.

10) Not: Seni Seviyorum / P.S. I Love You (Imdb 7.1)

Gerard Butler ve Hilary Swank’ın başrolleri paylaştığı bu filmde, birbirine delicesine aşık olan Gerry ve Holly’nin hikayesi anlatılıyor. Hayatları son derece yolunda giden bu evli çiftin mutluğu, Gerry’nin amansız bir hastalığa yakalanmasıyla mahvolur. Holly sevdiği adamın yokluğuna dayanamaz fakat Gerry ölmeden önce her şeyi planlamıştır. Eşine, o gittikten sonra ulaşacak olan mektuplar bırakır ve hepsinin sonuna ”Not: Seni Seviyorum” yazar.

9) Beni Asla Bırakma / Never Let Me Go (Imdb 7.2)

Çocukluklarından beri aynı okulda yatılı olarak okuyan; Ruth (Keira Knightley), Tommy (Andrew Garfield) ve Kathy (Carey Mulligan) arasında karmaşık bir ilişki bağı vardır. Ergenlik çağına geldiklerinde hayatları çok daha farklı bir hal alacak ve bu çocuklar, diğer insanlara organ sağlamak için üretilen birer klon olduklarını öğreneceklerdir.

8) Ghajini (Imdb 7.3)

Usta aktör Aamir Khan tarafından hayat verilen Sanjay Singhaniha, Hindistan’ın en büyük iş adamlarından biridir. Gözleri önünde nişanlısı öldürülür ve kendisi de yaralı olarak kurtulur bu olaydan. Ancak başına aldığı darbe nedeniyle hafızası 15 dakikada bir yenilenmektedir. Yaşadığı felaketi unutmamak adına bütün hikayeyi vücuduna dövme yaptıran Sanjay, olayı her hatırladığında aynı acıyı tekrar tekrar yaşar.

7) Kız Kardeşimin Hikayesi / My Sister’s Keeper (Imdb 7.4)

Kate (Sofia Vassilieva), 2 yaşından beri lösemi ile mücadele eden talihsiz bir genç kızdır. Ailesi sırf onu kurtarabilmek adına yeniden çocuk sahibi olarak Anna’yı (Abigail Breslin) dünyaya getirir. Küçük kıza doğduğu andan itibaren sayısız tahlil ve operasyon yapılır fakat bir türlü olumlu sonuç alınamaz. Belirli bir yaşa geldikten sonra Anna artık bu durumu sorgulamaya başlar. Filmde bu genç oyunculara, Cameron Diaz ve Alec Baldwin gibi 2 büyük usta da eşlik ediyor.

6) Uçurtma Avcısı / The Kite Runner (Imdb 7.6)

Afgan yazar Khaled Hosseini’nin aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan bu film; Afganistan’da çocukluk çağlarını birlikte geçiren Amir ve Hasan’ın öyküsünü anlatıyor. Amir yıllar sonra Amerika’ya taşındığında memleketinden bir telefon alır ve Hasan’ın oğlunun yardıma ihtiyacı olduğunu öğrenir. Taliban kontrolündeki Afganistan’a geri döndüğünde ise hiçbir şeyi eskisi gibi bulamayacaktır. Bununla birlikte uzun zamandır yüreğinde taşıdığı vicdan azabı da peşini bırakmaz.

5) Aynı Yıldızın Altında / The Fault in Our Stars (Imdb 7.8)

 

John Green’in romanından beyaz perdeye uyarlanan film, 2014 yılında vizyona girdi. Hazel (Shailene Woodley) ve Augustus (Ansel Elgort); erken yaşta kansere yakalanan iki talihsiz gençtir. Bir kanser terapi gurubunda tanışarak birbirlerine aşık olurlar. Ömürleri boyunca hiç olmadıkları kadar mutlu olur ve tüm dileklerini gerçekleştirmeye karar verirler. Peki bu büyülü aşk onları hayatta tutmaya yetecek midir?

4) Cennetin Çocukları / Bacheha-ye Aseman (Imdb 8.4)

           

1997 yılında gösterime giren bu film, İran sinemasının en önemli yapıtlarından birisi olarak gösteriliyor. Cennet’in Çocukları, usta yönetmen Mecid Mecidi tarafından çekildi ve 1999’da “En İyi Yabancı Film Oscarı”nın sahibi oldu. İzleyiciye, Zehra ve Ali adında iki küçük kardeşin hüzünlü öyküsü anlatılıyor. Babaları fakir olduğu için ikisinin de sadece birer çift ayakkabısı vardır. Fakat bir gün Zehra’nın ayakkabıları kaybolunca farklı bir yöntem geliştirirler. Her gün tek bir çift ayakkabıyı değişmeli olarak giyecek ve bu durumdan ailelerine bahsetmeyeceklerdir.

3) Ateşböceklerinin Mezarı / Hotaru No Haka (Imdb 8.5)

           

Isao Takahata’nın efsanelerinden biri olan bu filmde; II. Dünya Savaşı’nın yarattığı yıkım, 2 küçük kardeş üzerinden dramatik bir şekilde anlatılıyor. 14 yaşındaki Seita ve 4 yaşındaki Setsuko, anne babaları savaşta öldüğü için teyzelerinin yanına taşınırlar. Fakat burada hiç de misafirperver olmayan bir tavırla karşılaştıkları için, evden ayrılarak bir sığınağın içerisinde tek başlarına yaşamaya karar verirler. Ancak hem açlıkla hem de savaşla aynı anda mücadele etmeleri gerekecektir.

2) Canım Kardeşim (Imdb 8.8)

           

Yeşilçam’ın kült filmleri arasında yer alan bu başyapıtın yönetmeni Ertem Eğilmez. Başrolleri ise Tarık Akan ve Halit Akçatepe paylaşıyor. Kahraman (Kahraman Kıral), ağabeyi Murat (Tarık Akan) ve onun arkadaşı Halit (Halit Akçatepe) ile birlikte yokluk içerisinde bir yaşam sürmektedir. Her şeye rağmen mutludur bu üçlü, birbirlerine yeterler. Fakat Kahraman’ın kanser olduğunu öğrendikten sonra hayatları adeta bir cehenneme dönüşür. Küçük çocuğun son arzusu bir televizyondur fakat abilerinin maddi durumu buna yetmez. Yine de Murat ve Halit o televizyonu alabilmek için her yolu deneyeceklerdir.

1) Hatırlanacak Bir anı / Nae Meorisokui Jiwoogae (Imdb 8.2)

           

Bir Güney Kore yapımı olan bu efsane film, 2004 yılında vizyona girdi. Ülkemizde de 2012 yılında Özcan Deniz tarafından “Evim Sensin” ismiyle bir uyarlaması yapıldı. Su-jin unutkanlığıyla ünlü dalgın bir genç kızdır. Bir gün yine bu unutkanlığı sayesinde Cheol-su ile tanışır ve hayatı değişir. Bu iki gencin çekişmelerle başlayan yakınlaşmaları tutkulu bir aşka dönüşür ve hemen evlenirler. Adeta mutluluktan sarhoş olmuşlardır. Fakat ilerleyen zamanlarda Su-jin’in yakalanacağı amansız bir hastalık aşklarına gölge düşürecek ve en güzel anılarını silmeye başlayacaktır.

Kaynak: 1