Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Amerikan manzara resminde bir hareket olan Hudson Nehri Okulu Amerika’nın ilk bağımsız sanatsal okulu. 19. yüzyılın orta yarısında da oldukça popüler olan Hudson Nehri Okulu’nun önemli sanatçıları arasında Thomas Cole, Frederick Edwin ve Albert Bierstadt bulunuyor. Hudson Nehri Okulunu başarılı sanatçılarından daha önceki yazımızda bahsetmiştik.

Bugün erkek meslektaşları kadar bilinmemekle birlikte, onlar kadar başarılı ve kendi dönemlerinde saygı duyulan sanatçılarından olan kadın Hudson Nehri Okulu kadın sanatçıları ile tanışıyoruz.

Louisa Davis Minot (1788-1858)

Louisa Davis Minot’u araştırdığımızda sayfalarca bilgiye ulaşamıyoruz çünkü Minot sadece Niagara Şelalesi’nin iki resmi ile biliniyor. 1818 tarihli bu iki tablonun onun ilk ve tek eserleri olduğuna inanmak imkansız. Eserleri, onun yetenekli ve iyi eğitimli olduğunu gösteriyorlar fakat sanat eğitimini nerede ve nasıl elde ettiği henüz belirsiz.

Niagara Falls, 1818
Niagara Falls,

 

Sarah Cole (1805-1857)

Sarah Cole, Hudson Nehri Okulu’nun kurucusu Thomas Cole’un kız kardeşi. Üzerinde Thomas Cole gibi başarılı bir ressamın gölgesi bulunsada kendi başına oldukça yetenekli bir sanatçı. Cole’un resimlerinin birçoğu boyamak için seçtiği sahneler öznede ve görsellerinde kardeşininkine benziyor bu da onların yakın oldukları ve birlikte eskiz gezileri yaptıklarının bilinmesi nedeniyle şaşırtıcı değil. Amerika’daki en eski kadın peyzaj ressamlarından biri olmasına rağmen, hayatı hakkında çok az şey biliniyor ve çalışmalarının çok azı bugün bulunabiliyor.

Syracuse yakınındaki Antik Sütun, 1848

Bugün bulunabilecek Sarah Cole’un resimlerinden ikisi, Albany, New York’taki Albany Tarih ve Sanat Enstitüsü’nde sergileniyor.

Eliza Pratt Greatorex (1819-1897)

Eliza Pratt Greatorex, Amerikan sanatında ve New York toplumunda büyük saygı duyulan ressamlardan. Peyzaj resimlerinin yanı sıra resimden uzaklaştıktan sonra yaptığı kitap formunda yayınlanmış çeşitli kalem ve mürekkep çizimleri ve gravürleriyle tanınan bir sanatçı. Aslında, 1858’de dul kaldıktan sonra kendini ve küçük çocuklarını sanatla geçindirebiliyor olması onun bu işte başarılı olduğunu destekliyor. Greatorex resimlerinde kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’nın resimlerini çizdi. Ulusal Tasarım Akademisi’ne üye olan ve Ann Hall’dan sonra ortağı olan ikinci kadındı.

Helen Mary Knowlton (1832-1918)

Helen Mary Knowlton, Fransız eğitimli peyzaj ressamı William Morris Hunt altında eğitim gördü, o zamanlar popüler olan Münih, Almanya’da da eğitim aldı. Knowlton, bir Luminist’in ışık efektleri ve bir Empresyonistin boyayla ilgilenmeyen yöntemi gösterme konusundaki yeteneğe sahip. Öğretim ve resim yapmaya ek olarak, sanat hakkında kapsamlı yazılar yazdı ve Boston Post için uzun zaman sanat eleştirmenliği yaptı.

 

Laura Woodward (1834-1926)

Laura Woodward ilk çalışmalarını ve sergilerini New York’tayken yaptı. Ancak, hayatında ikinci yarısında Florida’ya taşındı ve ona en çekici resimlerini yapmasında ilhamı da burası oldu. Çalışmaları ayrıca Henry Flagler’ı Palm Beach’teki Hotel Royal Poinciana’yı kurmaya ikna etti. Her ne kadar kuzey ve güney arasında manzara çok farklı olsa da, her ikisi de ortak paydada canlı bir renk paletini paylaşıyordu.

Eserleri Amerikan Sanat Galerisi, Ulusal Tasarım Akademisi, Boston Sanat Kulübü, Brooklyn Sanat Derneği, Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi, 1876 Yüzüncü Yıl Sergisi ve diğer şovlarda sergilendi. Ayrımcılığa uğramamak ve sergiler tarafından reddedilmekten kaçınmak için birçok kez resimlerini L. Woodward adıyla imzaladı.

Mary Josephine Walters (1837-1883)

Mary Josephine Walters, Hudson Nehri Okulu lideri Asher Durand ile çalıştı ve yaptıkları çalışmaların belirgin stilistik benzerlikleri  dikkat çekmekte. Tam zamanlı profesyonel bir sanatçıydı ve eserleri Ulusal Tasarım Akademisi ve San Francisco Sanat Derneği gibi büyük kurumlarda sergilendi. Eserleri genellikle New York’un Hudson Nehri Vadisi’nde manzaranın ayrıntılı görünümlerini sunuyor. Eserlerinde genellikle bol miktarda yeşillik ve ışığın güzel etkilerini barındırdığını görüyoruz.

 

Kaynak: 1,

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here