Son günlerde A.B.D-Çin ticaret savaşı gittikçe büyüyor. İki ülke arasındaki gerilim gittikçe artarken A.B.D tarafından çok ciddi bir yaptırım geldi. A.B.D başkanı Trump tarafından Çin merkezli teknoloji devi Huawei’ye destek verilmemesi istendi. Bunun üzerine Microsoft, Google, Android ve İngiltere merkezli çip üreticisi Arm, Huawei’ye verdiği desteklerini çektiklerini açıkladı.

Bütün bunlar olduktan sonra ise Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei’den “ilgi çekici” açıklamalar geldi. Zhengfei, Bloomberg ile yaptığı ropörtajda Apple’dan “öğretmenim” şeklinde bahsetti. Bunun üzerine de, “bir öğrenci olarak neden öğretmenime karşı çıkayım?” dedi. Konuşmasına Apple’ın dünya lideri bir firma olduğunu belirterek devam eden Zhengfei “Apple olmasaydı mobil internet diye bir şey olmayacaktı. Eğer dünyayı görmemize yardım eden bir Apple olmasaydı bu dünyanın güzelliğini göremeyecektik cümlelerini kullandı.

Zhengfei’ye Çin’in Apple için ne kadar önemli bir market olduğu belirterek Çin hükümetinin de A.B.D’ye karşı bir hamle yapılabileceğiyle ilgili bir soru soruldu. Zhengfei, “Öncelikle bu gerçekleşmeyecek. Eğer böyle bir şey gerçekleşirse de protesto eden ilk ben olurum. Apple benim öğretmenim ve bizim önümüzden ilerliyor şeklinde cevapladı.

Zhenfgei, son olarak da Huawei’nin teknoloji çalmasıyla ilgili konuştu: Ben Amerika’dan yarının teknolojilerini çaldım. A.B.D bu teknolojilere sahip bile değil. Biz A.B.D’nin önündeyiz. Zaten eğer geride olsaydık Trump’ın bize agresif bir şekilde saldırmasını bir gerekçesi olmazdı.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here