Huawei, bugün düzenlediği yıllık geliştirici konferansında uzun zamandır tanıtılması beklenen işletim sistemini sonunda duyurdu. İşletim sistemi önceden sızdığı zamanlarda Hongmeng OS adıyla tanıtılmıştı ancak sonradan isim değişikliğine gidilmiş. Yeni işletim sisteminin microkernel yapısı Google’ın geliştirme aşamasında olan gelecek işletim sistemi Fuchsia OS’a benziyor. Bu durum işletim sisteminin esnek bir cihaz desteğine sahip olmasını sağlıyor.

Otomobiller, bilgisayarlar, akıllı saatler, akıllı hoparlörler, tabletler, beyaz eşyalar, giyilebilir cihazlar ve akıllı telefonların ortak bir sistemde buluşması IoT sistemlerin kontrolünü çok daha kolay hale getiriyor. Uyumluluğu sağlamak için işletim sistemi birkaç kilobyte RAM’den yüzlerce gigabyte RAM’e kadar esnek bir bellek desteği sunuyor.

HTML5, Linux ve Android platformlarında çalışması için geliştirilen uygulamalar gelecekte Harmony OS üzerinde “çalışabilecek”. Geliştiriciler için işleri kolaylaştırmak adına, Huawei, ARK Compiler’ına erişimi mümkün kılacak bu durum ise C/C++, Java, Kotlin gibi birçok yazılım dilinin kodlarının compile edilebilir olmasına yardımcı olacak. Yeni SDK, şirket tarafından sağlanan farklı cihazlar arasında uyumluluğu sağlayacak. Ayrıca işletim sistemi root erişimine engel koyuyor. Huawei bu durumun Android ve diğer Linux tabanlı işletim sistemleri için bir güvenlik tehlikesi oluşturduğunu bu yüzden erişimi engelleyeceklerini açıkladı.

Huawei CEO’su Google’ın Android platformunu uluslararası seviyede kullanmaya devam etmek istediklerini yineledi. Ama ne olur ne olmaz “gelecekte Android’i kullanamayacak olurlarsa” Huawei sıkıntı olmadan Harmony OS’e geçmek için tereddüt etmeyeceklerini belirtti.

Harmony OS bir açık kaynak platform olacak ve Huawei bu işletim sistemini sadece kendi cihazları ile sınırlamak istemiyor. Bu yüzden ortak-geliştirmeye açık bir şekilde Oppo ve Xiaomi gibi Çinli rakip firmalar ile geliştirmeye sıcak bakıyorlar. İşletim sisteminin ilk kullanılacağı cihaz yarın Çin’de satışa çıkacak olan Honor Vision TV olacak. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde işletim sistemi yukarıda da belirttiğimiz bir çok kategorideki cihazlarda yerini alacak.

Kaynak 1 Kaynak 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here