Huawei, son iki yıl içerisinde çıkardığı telefonlar ile beraber adından bolca söz ettirmeyi başardı. 2018 yılının ilk beş ayında tam olarak 10 milyon adet P20 ve P20 Pro model telefon sattıklarını duyurarak başarılarını rakamlar üzerinden de açıklamış oldular. Huawei kullanıcılarının da bu model cihazlardan oldukça memnun olduklarını söyleyebiliriz. Huawei, yeni modellerin de geleceğini çok önceden duyurmuştu. Kısa zaman önce yapılan açıklama ile beraber yeni piyasaya çıkacak modelleri doğrulandı.

Huawei Ekim ayında Mate 20 ve Mate 20 Pro ismini verdiği 3 farklı modeli tanıtacağını duyurdu. Bu üç model arasında en uygun fiyata sahip olan Mate 20 Lite cihazı ilk olarak Polonya’da satışa sunuldu.

Huawei Mate 20 Lite Özellikleri ve Fiyatı

Full HD+ özelliğe sahip olan Mate 20 Lite cihazı, 6.3 inç ve 2340 x 1080 piksel çözünürlüğe sahip bir ekran ile beraber geliyor. P20 modellerinde olduğu gibi bu modelde de ekran çentiği görülüyor. P20 modelinde yüzde 76.5 ekran gövde alanı bulunmaktayken Mate 20 Lite modelinde bu oran yüzde 81’e kadar çıkartılmış. Cihaz performans gücünü yakın zamanda tanıtılan Kirin 710 çip setinden alıyor. 8 çekirdeğe sahip olan bu cihaz üzerinde 4 adet 2.2 Ghz  Cortex A73 ve 4 adet 1.7 Ghz Cortex A53 çekirdeği barındırıyor.  Cihazda 4 GB ve 64 GB depolama seçenekleri bulunuyor ve bu depolama alanları MicroSD kart ile genişletilebiliyor.

Mate 20 Lite modelinin arka tarafında 20 MP ve 2 MP’den oluşan iki adet kamera bulunuyor. Cihazın ön tarafında ise 24 MP ve 2 MP’den oluşan iki adet kamera bulunuyor. Aynı zamanda bu sensörler kullanıcılarına yüz tanıma özelliğini de sunuyor. Mate 10 modelinde hızlı şarj desteği bulunmuyordu ve bu cihazın en büyük eksisi durumundaydı. Fakat Huawei Mate 20 modelinde hızlı şarj desteğini kullanmaya karar vermiş. 3.750 mAh kapasitesinde ki pili ile beraber uzun süreli kullanım deneyimi sunduğunu söyleyebiliriz.

Çift sim kart desteği ve NFC desteği de bulunan bu cihaz diğer modellerinden daha iddialı olacağa benziyor.

Altın, Mavi ve Siyah renk seçenekleri ile beraber gelecek olan bu modelin etiketi fiyatı 436 dolar. Ülkemizde doların inişli çıkışlı durumu nedeni ile tam olarak doğru bir rakam vermek zor açıkçası. Huawei markası, Huawei Mate 20 ve Huawei Mate 20 Pro modellerini 16 Ekim tarihinde gerçekleşecek bir tanıtım ile piyasaya sürmeyi hedefliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here