Animasyon türü, filmler içerisinde bize kendini sevdirmeyi en kolay başaran türlerden biri. Filmdeki tüm ögeler ve karakterler, bizim onlara sempati duymamız, onları benimseyebilmemiz için yaratılmış. Ancak sinema yaşının düşmesiyle birlikte animasyonlar, içerikleri ve esprileri ile daha çok çocuklara hitap eder hale geldi. Severek izlediğimiz kimi animasyon serilerinin yeni çıkan filmleri, bizi tatmin etmemeye başladı. Dolayısıyla yetişkinler olarak animasyonlar konusunda daha seçici davranmaya başladık, sevdiğimiz serilere bile şüphe ile yaklaşır olduk. Bununla birlikte animasyonlardaki bu çizgi filme dönüş arttıkça, bize güzel vakit geçirten sınırlı sayıdaki bu filmler, gözümüzde değer olarak yükseldi diyebiliriz.

Eski dönem bir Viking kasabasını ve bir Viking olmaya çalışan Hıçkıdık‘ın (Hiccup) hikayesini anlatan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon) serisi hem konusu hem karakterleri ile ilk filmden gönlümüzü kazanmıştı ve mutlulukla söyleyebiliriz ki son filmi ile eğlendirmeye devam ediyor.

Serinin üçüncü ve son filmi olan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya’da, Hıçkıdık babasının ona bahsettiği Gizli Dünya’nın peşine düşüyor.

Birçok topluluğun düşman gözüyle baktığı, öldürmeye veya hapsetmeye çalıştığı ejderhaları toplayarak onlarla barış içinde yaşayan Berk halkı, diğerlerinin dikkatini çekmeye başlamıştır artık. Zebella‘nın (Stoick) hayatını kaybetmesiyle Hıçkıdık başa geçmiştir ancak babası gibi olmadığından diğerleri ona güçlü bir lider gözüyle bakmıyordur yani Berk’e saldırmanın ve barındırdığı ejderhaları onlardan almanın zamanı gelmiştir. Üstelik bu saldırıda Grimmel isimli büyük bir ejderha avcısının payı vardır. Grimmel’in amacı ise Berk’in elindeki Gecenin Öfkesi’ni yani Dişsiz‘i (Toothless) öldürmektir. Bunun için güçlü bir yem kullanır, dişi bir Gecenin Öfkesi ya da Astrid’in deyimiyle Işığın Öfkesi.

Dişsiz’in eşinin peşinden gitmesiyle Hıçkıdık, sorumlulukları yanız başına üstlenmek durumunda kalır ve halkını koruması gereken bir saldırı vardır.

Cressida Cowell‘in kitabından uyarlanan serinin bu filminin yönetmenliğini de ilk iki film gibi Dean DeBlois üstleniyor. Cate Blanchett, Gerard Butler, Kit Harington, Jonah Hill, Kristen Wiig, Jay Baruchel gibi isimler ise seslendirme kadrosunda.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya, eğlenceli vakit geçirmemizi sağlarken filmin sonuna doğru bunun bir veda oluşu ile hüzünleniyoruz. Birçok animasyon filminin/serisinin aksine, Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, kayıplar vermekten ve hatta birilerini öldürmekten çekinmiyor. Bu gözü kara tavır biz izleyiciyi korkutsa da Hıçkıdık ve Dişsiz’in film boyunca tanıklık ettiğimiz bağlılığı kurtarıyor günü.

Serinin final filmi, yine hareketli bir savaş sahnesiyle sonlanırken dostların yolları ayrılıyor. Onların vedasıyla birlikte biz de sevdiğimiz karakterlere, Hıçkıdık’a, Dişsiz’e veda ediyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here