Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Aksiyon filmleri özellikle Hollywood için vazgeçilmez türler arasındadır. Aksiyon filmlerinin de, ajan filmleri özelinde önemli bir ilgi odağı oluşturduğunu görürüz. Mission Impossible serisinin altıncı filme ulaşmasından ajan filmlerinin sinema sektöründe ne denli önem arz ettiğini görmekteyiz. Bu listemizde ajanlık görevini layıkıyla yerine getiren kadınları sizler için derledik.

1) Jane Smith (Mr. & Mrs. Smith)

mr and mrs smith ile ilgili görsel sonucu

Kendisinin ev hanımı olduğunu zanneden ajan eşiyle birlikte mutlu mesut yaşarken, Ajan Jane’e bir gün çalıştığı şirket tarafından eşini öldürmesi görevi verilir. Üstün teknoloji ve enteresan silahlarının yanı sıra göz alıcı fiziği ile görevlerini tamamlamayı başaran Jane, bu görevi de yerine getirebilecek midir? Angelina Jolie’nin rolün hakkını sonuna kadar verdiği bu yapım iyi ajan filmleri arasına girmeyi başarmıştır.

2) Alice (Resident Evil)

alice resident ile ilgili görsel sonucu

Bünyesinde bulunduğu şirkete başkaldırarak onu yok etmek için sonuna kadar mücadele eden Alice, tam olarak bir ajan sayılmamakla birlikte, filmde çalıştığı şirketi içeriden çökertmeye çalışırken bir ajanmış gibi davranmaktadır. Bununla birlikte Alice bir ajanın sahip olması gereken çevikliğe sahiptir ve her türlü silah kullanımına da oldukça hakimdir. Karaktere Milla Jovovich hayat vermektedir.

3) Nikita (La Femme Nikita)

nikita 1990 ile ilgili görsel sonucu

Çetesiyle giriştikleri soygunda bir polis memurunu öldüren ve bunun sonucunda müebbet hapis cezasına çarptırılan Nikita’ya Fransız gizli servisinin özel bir ilgisi bulunmaktadır. Ona, cezasına karşılık bir teklif sunarlar ve Nikita kabul ettiği bu tekliften sonra insan öldürmenin bütün inceliklerini, kadınlığını kullanmayı öğrenir. Anne Parillaud’un 1990 yılında canlandırdığı Nikita, sinemanın önemli ajanlarından olmaya devam etmektedir.

4) Trinity (Matrix)

Trinity, Matrix’ten çıkmayı başarmış, insanların da kendisi gibi bu sistemden kurtulması için çabalayan ve Morpheus’a bu uğurda yardımcı olan önemli bir ajandır. Ne kadar güçlü bir karakter olduğunu daha Matrix üçlemesinin açılış sekansında bizlere hissettiren Trinity, Carrie-Anne Moss tarafından canlandırılmıştır.

5) Black Widow

Marvel dünyasının en insani süper kahramanıdır kendisi. Ajan olmaktan başka herhangi bir özel yeteneği yoktur. Ancak ajanlık konusunda o kadar iyidir ki süper kahramanlarla, süper kötülerle sırf bu yönüyle yarışır olmuştur. Bu karaktere beyaz perdede Scarlett Johansson can vermektedir.

6) Dominika Egorova (Red Sparrow)

red sparrow ile ilgili görsel sonucu

Hayatında bale ve annesi hariç önem verdiği bir şey olmayan Dominika, geçirdiği bir kaza sonrası baleye veda eder. Kendisi gibi yetenekli bireyleri bünyesinde barındıran Sparrow School adlı gizli bir istihbarat örgütüne girer. Eğitimini başarıyla tamamlayan Dominika, artık ailesinin güvenliğini sağlamak için çabalamaktadır. Bu karaktere Jennifer Lawrence hayat vermektedir.

7) Evelyn Salt (Salt)

movie salt ile ilgili görsel sonucu

Daha önce bu listeye girmeyi başarmış kadınlardan birisi olan Angelina Jolie başka bir ajan karakteriyle karşımıza çıkıyor. Salt bir CIA ajanıdır ve görevi uğruna bir çok zorluğa göğüs germeyi başarmıştır. Bir itirafçının kendisini Rus ajanı olmakla itham etmesi üzerine CIA ile arasında bir kovalamaca başlar ve kendisinin masum olduğunu kanıtlamak için oldukça yoğun bir çaba sarf etmek zorunda kalır.

8) Bridget von Hammersmark (Inglourious Basterds)

basterds bridget ile ilgili görsel sonucu

Bridget von Hammersmark İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD ve İngiliz istihbaratlarına casusluk yapan, aynı zamanda aktrislik mesleğini icra eden ve bu sayede gerçek kimliğini gizlemeyi başarabilen harikulade bir ajandır. Diane Kruger tarafından canlandırılan bu karakter, izlerken kendisine hayran bıraktırmayı başarıyor.

9) Alicia Huberman (Notorious)

Usta yönetmen Alfred Hitchcock bu filmin yönetmenliği üstlenmiş ve unutulmaz karakter Alicia Huberman da Ingrid Bergman tarafından canlandırılmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında hüküm giymiş bir savaş suçlusu olan Alicia ile ABD hükümeti irtibata geçer ve kendisi adına casusluk yapması teklifinde bulunur. Alicia bu teklifi kabul eder ve Brezilya’ya gider. Görevi uğruna bir çete üyesiyle evlenmek zorunda kalan Alicia, sinema tarihinin ilk kadın ajanlarındandır.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here