Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3582

Sinema tarihi birbirinden güçlü karakterlerle doludur. İzlerken kendimizden geçtiğimiz, ayakta alkışlamak istediğimiz aksiyon ve gerilim dolu sahnelere hayat veren karakterler, filmlere ayrı bir tat katar. Hollywood genelde cinsiyetçi bir yaklaşımla bu tip karakterleri erkeklere uygun görüp, kadını zayıf ve duygusal gösterse de, ara sıra bozuk saat misali bu rollerde kadınları görmemiz de mümkün. İşte izlerken bazılarından çekindiğimiz, bazılarını desteklediğimiz ama hepsine “vay be!” dediğimiz kadınlar.

1- Clarice Starling (Silence of the Lambs)

Jodie Foster‘ın hayat verdiği Clarice Starling, bir FBI ajanıdır. Cani karakter Hannibal’ı yakalamak için elinden geleni fazlasıyla yapmıştır. Üzerindeki baskılara rağmen geri adım atmayan ve korkusuzca mücadelesine devam eden Clarice ne kadar güçlü olduğunu film boyunca bize göstermektedir.

2- Beatrix Kiddo (Kill Bill)

Beatrix sinemaseverlerin asla unutamayacağı bir kadın karakterdir. Kendisine yapılan onca şeyden sonra düştüğü yerden her zaman kalkmayı bilen, çok iyi bir dövüşçü ve kılıç ustası, nefes yerine intikam soluyan ve bu uğurda karşısına kim çıkarsa çıksın affetmeyen birisidir. The Bride veya Beatrix Kiddo, Uma Thurman tarafından hayat bulmuştur.

3- Ma (Room)

Yıllarca bir göz odada hapis tutulup defalarca tecavüze uğrayan, tavandaki tek bir pencere hariç gökyüzünü, gün ışığını bile göremeyen, dışarıdaki hayatın nasıl bir hayat olduğunu unutmuş bir kadın “Ma”. Bütün bu olumsuzluklara rağmen dışarı çıkmanın hayalini kuran ve bunun için mücadelesinden ve denemelerinden de asla vazgeçmeyen birisi. Brie Larson tarafından canlandırılan bu karakterin ne kadar güçlü olduğunu daha fazla anlatmak yerine izlemenizi tavsiye ederiz.

4- Catherine Tramell (Basic Instinct)

Sinema tarihinin en zeki kadınlarından birisidir kendisi. İnsan zihninin nasıl çalıştığını çok iyi bilir. Bazen karşısındakinin bile farkında olmadan yaptığı şeylerin sebebini bilir ve ona fark ettirir. İyi bir polisiye roman yazarıdır. Bütün bunların yanında güzelliği ile aklını başından alamayacağı erkek yok denebilir. Özelliklerinin tamamı bir potada eridiğinde ise karşımıza akıl almaz incelikte işlenmiş cinayetler çıkmaktadır. Sharon Stone tarafından canlandırılan Catherine Tramell istediğini elde etmede çok yetenekli olan, tuttuğunu koparan bir kadın olarak sinema tarihinin en güçlülerinden birisidir.

5- Furiosa (Mad Max)

Kıyamet sonrası dünyada hayatta kalmayı başaran birkaç kişi kendi imparatorluğunu kurmuş durumdadır. Furiosa bu çarpık düzene karşı gelmiş ve tek başına mücadele etmeye başlamıştır. İsyankar olmasının yanında kendisini hemcinslerini korumaya adayan birisidir. İmparatorun eşlerini kurtarmayı kendisine amaç edinen Furiosa, inanılmaz bir savaşçıdır. İnandığı değerler uğruna öldürmekte, çalmakta bir beis görmemektedir. 2015’te gösterime giren Mad Max: Fury Road adlı filmde Furiosa karakterini Charlize Theron canlandırmaktadır.

Not: “Furioso” İtalyanca hırslı ve şiddetli anlamına gelmektedir. Kim bilir belki de adını da bu kelimeden almıştır.

6- Mildred (Three Bilbords Outside Ebbing, Missouri)

Kızı kaçırılıp, tecavüz edilip, yakıldıktan sonra katilleri de bulunmayınca çılgına dönen bir anne. Faillerin yakalanması için başlattığı kamuoyu yaratma çabası, olayı sürekli gündemde tutarak olaydan etkilenmemiş insanların rahatsız olmasını amaçlaması ve bunu başarması Mildred’ın ne kadar inatçı olduğunu bizlere gösteriyor. Yeri geldiğinde gözünü ne kadar karartabileceğini anladığımız bu kadın, izleyenlerin de empati kurmasını sağlamıştır. Karaktere Francis Mcdormand hayat vermektedir.

7- Shosanna Dreyfus (Inglorious Bastards)

Nazi Almanyası’nın küçükken ailesini katlettiği, genç bir kadın  kadın Shosanna. Sinema işleten Shosanna intikam için yanıp tutuşmaktadır. Tam bu sırada da kendi sineması Nazilerin bir daveti için tutulur ve Shosanna gözünü kırpmadan eline geçen bu fırsatı değerlendirir. Beyaz perdede, Melanie Laurent bu karaktere hayat vermektedir.

8- Ripley (Alien)

Bir “alien”(uzaylı) ile giriştiği amansız mücadele onu unutulmazlar arasına koymaya yetmiştir. Kendisi uzay yolculuğu yapan bir geminin kaptanıdır ve sürekli erkeklere atfedilen bu mesleği layıkıyla yerine getirebileceğini herkese göstermiştir. Ripley, gemisini ve hatta dünyayı kurtarmak için canı pahasına son ana kadar savaşmıştır. Ripley karakteri Sigourney Weaver tarafından canlandırılmıştır.

9- Amy Dunne (Gone Girl)

Kendisi bu listenin hazırlanış sebebidir desek abartmış olmayız. Sinemanın erkeğe kök söktüren, inanılmaz disiplinli ve ne yaptığını bilen kadın karakterlerinin başında gelmektedir. Alımlı ve sevimli görüntüsünün altında barındırdığı sinsilikle bazı kadınların süper kahramanı olmuş, bazı erkeklerin ise korkulu rüyası olmayı başarmıştır. Erkeklerin kadınlara yaklaşırken iki kez düşünmesine sebep olacak kadar ince fikirli ve en ufak detayı atlamayacak kadar profesyonel olan Amy, Rosamund Pike tarafından canlandırılmış ve bu karakter sinema tarihinin unutulmazları arasına girmeyi başarmıştır.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3582

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here