Muggle olarak, hediye alışverişinden tutun da Noel yemeğini pişirmeye kadar, Noel’de yapılacak oldukça çok şey var. Bu sebeple de yılın en güzel zamanı aynı zamanda en yorucu zamanı olabiliyor. Cadı ya da büyücüler için ne kadar kolay olabileceğini düşününce bir kez daha Muggle olmanın burukluğunu hissediyoruz. Muhtemelen bu kadar çok büyüyle Noel, büyücü evreni için bir çocuk oyuncağı olmalı.

Hogwarts’tan mektup almanın hayalini her birimiz defalarca kurduk. E Noel de bütün hayallerin gerçekleştiği zaman olduğuna göre, Hogwarts’tan mektup almış gibi davranarak Noel’i biraz daha kolaylaştırmak için kullanabileceğimiz bir büyü listesi hazırladık.

“Accio”

Hepimizin çok iyi bildiği gibi hediye paketlemek, çok sayıda arkadaşınız ve aile üyeniz varsa veya özellikle cömert biriyseniz, sıkıcı olabilir. Paketleme sırasında, yapışkan banda (büyücü evreninde Spellotape dediğimiz) ihtiyacınız oldu ve kendisi, nasıl olduğunun anlamadığınız bir şekilde, odanın size en uzak köşesinde duruyor. Ya da makas, hatta daha da kötüsü ikisi birden!

Sadece asanızı sallayıp “Accio (çağırma büyüsü) yapışkan bant” sözcüklerini mırıldanırsanız, odanın bir ucundan elinize uçmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hediye paketlemek, bir ejderhaya karşı Firebolt’u çağırmak kadar kolay olacaktır.

“Engorgio”

Noel yemeğinde muhakkak hesaba katılmayan birileri vardır ve bu insanlar daima kapıda beliriverirler. Hogwarts’taki gibi bizler için yemek pişiren ev cinlerimiz de yok. Tabi ki ev cinlerini köleleştirmeye karşıyız, yaşasın ev cinleri sendikası! Neyse bu başka konu…
Sofradaki yiyecekleri büyütme yeteneğiniz olsa, gözünüzde büyüyen süpermarket yolu sorununu çözmez miydi? Bu iş için Hagrid’den biraz kopya çekebiliriz. Bal kabağı tarlasındaki kabakların nasıl o kadar büyüdüğünü sanıyorsunuz? Teşekkürler Hagrid.

“Refillio”

Bir partiye ev sahipliği yapmanın en kötü yanı, sizin neredeyse hiç eğlenememenizdir. Ev sahibi olarak, misafirlerinizin iyi vakit geçirdiğinden ve içeceklerinin dolu olduğundan emin olmak için koşuşturup durursunuz. Harry, Melez Prens’te, Hagrid ve Profesör Slughorn’un bardaklarındaki şarap seviyelerinin hiç azalmadığını fark etmişti. Aynı büyüyle siz de misafirlerinizin tamamen dolu bardaklara sahip olduğundan emin olabilirsiniz, hatta içeceklerin dökülmesini de engelleyebilirsiniz.

“Scourgify” ve “Tergeo”

Noel akşamı hazırlanan muhteşem yemek masasını görünce, buranın sonrasında nasıl temizleneceğini düşünmek dahi istemiyorsunuz. Gerçekten de bütün o güzel yemekleri yedikten sonra yapmak isteyeceğiniz son şey tencereleri ovalamaya başlamak olurdu. Eğer bir asamız olsaydı, onu kirli bulaşıklara doğrultup “Scourgify!” derdik ve böylece temizleme ve yıkama büyüsünün işini yapmasına izin verirdik. Bayan Weasley’in, oldukça usta olduğu bu büyüyü, büyük Weasley istilalarının ardından sık sık kullandığını da hatırlatalım.

Dönüştürme Büyüleri

Dönüşüm büyüsünün tanımı, Büyücülük Okulu Seviye Tespit Sınavı (Ordinary Wizarding Level) sırasında Harry’nin aklına gelmemiş olsa da, Noel zamanı bu büyü gerçekten de işimize yarayabilirdi. Tabii ki birisinden hediye almak çok güzel bir şey ama bazen alınan hediyeler pek de hoşumuza giden şeyler olmayabiliyor.

Yine bir Noel zamanı Ron’un, üzerinde kocaman bir R harfinin olduğu kazağı hediye olarak alınca yaşadığı hayal kırıklığını, sanki bize alınmışçasına hissetmiştik. Eğer değiştirme büyüsü kullanabilseydik, bu saçma kazağı Noel için istediğimiz başka bir hediye ile değiştirebilirdik. Sevmediğimiz hediyeyi veren kişiler ortalıklarda olmadığı zaman bunu yaparak onların duygularını incitmekten de yırtmış olurduk.

“Muffliato”

Melez Prens’in elinin değdiği büyülere dikkat etmekte fayda var. Muffliato da bunlardan bir tanesi. Pek de katılmak istemediğiniz kalabalık bir akşam yemeğinde, Muffliato gecenizi kurtarabilir. Her aile buluşmasında alakalı alakasız sürekli konuşmaya çalışan akrabanız, sürekli ağlayan bebek yeğenleriniz, belki de sürekli dinlemekten sıkıldığınız Noel şarkıları…
Kendi üzerinize yapacağınız bir tutam Muffliato, size aradığınız huzuru getirecektir. Ama büyü etkisi altında olduğunuzu sakın unutmayın. Aksi taktirde, duyduğunuz uğultular sizi çıldırtabilir.

“Wingardium Leviosa”

Accio gibi, Wingardium Leviosa da büyü dağarcığınızda bulunması gereken her zaman faydalı olabilecek bir büyü türüdür. Trollerle mücadele etmiyor ya da Ölüm Yiyenler ile savaşmıyor olabiliriz ama Noel’de de en az bunlar kadar zor(!) birçok kaldırma ve taşıma işi yapmak zorunda kalıyoruz. Mesela Noel ağacımızı eve götürürken birkaç büyü mırıldanmak çok da işimize yarayabilirdi. Aynı şekilde, yiyeceklerin mutfaktan masaya taşınması ve sıcak kalması sorunları da çözülmüş olurdu. Hatta sosları ve baharatları masanın altından birbirimize uzatarak, üzerimize dökülme riskini de ortadan kaldırmış olurduk.

Profesör Flitwick’in Noel Ağacını Süslemek İçin Yaptığı Şey Her Ne İse

Noel’de en kullanışlı büyüden bahsetmeye gerek yok herhalde. Noel dekorasyonu büyüsü dediğinizi duyar gibiyiz. Noel’in en eğlenceli tarafı ağaçları ve evinizi süslemek olsa da, gündelik yaşam mücadelesi bu küçük keyfi, tatsız bir ev işine dönüştürebilir. Eğer bir anda bütün evi Noel’e hazır hale getirebilecek bir büyü olsaydı, tereddütsüz kullanırdık. Belki ağaç süsleme kısmını kendimiz yapabiliriz. Sonuçta büyü yapma yeteneğine sahip olmanın getirdiği en büyük erdem, büyüyü nerede kullanmamamız gerektiğini bilmektir.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here