Ninja Scroll; Vampire Hunter D: Bloodlust (2000) ve The Animatrix (2003) gibi başarılı animelerin de yönetmenliğini yapmış olan Yoshiaki Kawajiri‘nin anime türünün kültlerinden sayabileceğimiz ve yapımından yaklaşık on yıl sonra seyircisinin karşısına 13 bölümlük bir televizyon serisi olarak da çıkarılan, 1993 yapımı bir anime filmi. Film temelinde; feodal dönem Japonya’sında yaşayan Tokugawa ve Toyatomi ninja klanları arasındaki iktidar ve güç savaşı gibi basit bir konuyu ele alırken, olağanüstü güçlere sahip karakterleri ve anlatım zenginliği ile oldukça sürükleyici bir hikayeye dönüşüyor.

Salgın bir hastalığın baş göstermesi ile Koga Ninja Takımı’nın efendisi Chamberlain, bu hastalığın nedenini öğrenmeleri için takımını köye gönderir. Ancak ormanda, Tessai adında derisini taşa dönüştürebilen ölümcül bir yaratığın saldırısına uğrayan takımdan sadece dişi ninja Kagero, o esnada orada bulunan ve hiçbir efendiye bağlılığı bulunmayan Jubei Kibagami adındaki bir ninja tarafından kurtarılarak sağ çıkar.

Tessai
Kagero
Jubei

Tessai, Kara Shogun adındaki Toyotomi klanının emrinde çalışan Kimon’un, Sekiz Şeytan isimli grubunun bir üyesi. Sekiz Şeytan her biri farklı güçlere sahip sekiz kötü karakteri içeriyor. Liderleri Himuro Genma, rejenarasyon ve reenkarnasyon özellikleri olan güçlü bir savaşçı. Son derece havalı görünümüyle silah olarak elektrikli bir tel kullanan Yurimaru ise, grubun ikinci lideri.

Himuro Genma
Sakuro & Yurimaru

Yurimaru’ya beslediği aşkı karşılıksız kalan Sakuro, grubun suikastçisi olarak ölü veya yaşayan istediği her canlıyı bombaya dönüştürebiliyor. Diğer dişi üyemiz Benisato, yılanları kontrol edebiliyor ve kendisinin, yine içi yılanlarla dolu bir kopyasını yaratıp düşmanını yanıltabiliyor. Yani Benisato da son derece tehlikeli ve kendine güvenen bir kadın. Silah olarak yaban arılarını kullanan Mushizo, onları kaplumbağa gibi sırtında taşıyarak kontrol edebiliyor.

Benisato
Mushizo

Shijima, ölüleri ve canlıları bir kukla gibi kontrol edebilip, kendisinin illüzyon kopyalarını oluşturabilirken; grubun son üyesi Mujuro ise, görme özrünü avantaja çevirebilen bir kılıç ustası olarak Sekiz Şeytan içerisinde yerini alıyor.

Shijima
Mujuro

Hikayenin devamında; Tokugawa klanı tarafından, kendilerini devirmek isteyen rakipleriyle anlaşma yapmış bu birbirinden ölümcül sekiz katilin planlarının ne olduğunu çözmesi için gönderilen yaşlı casus Dakuan, zamanında Himuro Genma ile savaşıp onu öldürmüş olan serseri ninjamız Jubei’nin kılıç kullanmadaki ustalığından çok etkilenerek onu kendisi için çalışmaya mecbur bırakır. Jubei’ye bir can borcu olduğunu düşünen ve tüm takımını öldürdüğü için Sekiz Şeytan’a düşman bir diğer ismimiz Kagero da, bu minik ekibe dahil olmaya karar verir. Kagero’nun tam anlamıyla zehirli bir kadın olması Dakuan’ın da işine geliyor ve böylece Sekiz Şeytan’a karşı ekibimiz için zorlu bir görev başlar.

Dakuan

Ninja Scroll’un eski yapım bir anime olması nedeniyle çizimlerinin basit olduğu yönündeki görüşe karşın, anime bence karakterlerini çok iyi taşıyor. Ayrıca, her ne kadar fantastik ögeler içerse de “şiddet, aşk, kan, cinsellik” gibi hayatın içinden olayları seyircisine oldukça gerçekçi bir şekilde gösteriyor, yani izlerken örneğin Miyazaki’nin fantastik/mitolojik dünyasının içine girdiğimizde hissettiğimiz o “başka bir dünya” hissiyle buradaki aynı şey olmuyor. Bu nedenle de filmin sansürlü ve sansürsüz olarak iki versiyonu bulunuyor. Vizyona girdiği yıllarda bazı sahnelerde az süreli de olsa bir takım kırpmalara gidilen animenin şu an sansürsüz versiyonunu da internetten kolayca izleyebilirsiniz.

Konusu gereği çok fazla isim, karakter ve klanlar arası bir hiyerarşi olduğu için kafa karışıklığı yaratarak filmden ara sıra kopmaların olabilmesi bana kalırsa animenin tek eksi tarafı. Ancak onun da sakin kafayla izlenildiğinde gayet anlaşılır olacağını, özellikle bu tarz aksiyon içeren animeleri seviyorsanız türünün en önemlileri arasında yerini alan Ninja Scroll’dan oldukça keyif alacağınızı düşünüyorum.

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here