The Smile Man 2013 yılı ABD yapımı bir kısa filmdir. Başrollerini Willem Dafoe ve Camille Guaty‘nin paylaştığı bu 8 dakikalık hikâye, acımasız tesadüflerin ve ütopik bir senaryonun ironik gerçeklikle harmanlanışını izleyiciye sunuyor.

Bir araba kazası sonucu omurgasının bir kısmı zedelenenWillem, yüz kaslarında meydana gelen hasar sebebiyle ömrünün geri kalanını yüzünde bir gülümseme ile geçirmek zorunda kalacaktır. Diğer kazazede olan Irene ise her türlü hissini gözyaşı dökerek ifade etmek zorundadır. Tek bir duyguya mahkum olarak yaşamaya çalışan bu ikili, hayata kolay uyum sağlayamayacaktır.

Film trajikomik bir şekilde, yaşanması imkansız gibi görülen bir durumu bize anlatsa da, izleyenleri 8 dakika boyunca başka bir gerçekliğe sürüklüyor. Hikayenin satır aralarında izleyiciye verilenlerin bunda etkisi ise yadırganamaz. Ömrünün sonuna kadar yüzünde gülümseme olan bir adamın işinin cenaze organizasyonu yapmak oluşu ya da yaşadığı her duyguda ağlayan bir kadının muhabir oluşunda filmin toplumsal yapıya olan yaklaşımını görmek mümkün.

Kara mizahın keyifli bir örneği olan filmde Örümcek Adam, Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında gibi başarılı yapımlardan da bildiğimiz Willem Dafoe‘yi görüyoruz. Gülen yüzüne rağmen öfke patlamalarını ekran karşısında hissetiğimiz Dafoe, film boyunca birey psikolojisinin karmaşıklıklarını tek bir ifade ile bize anlatmayı başarıyor. Filmin yazar ve yönetmen koltuğunda ise animasyon yazarlığı ile bilinen Anton Lanshakov bulunuyor.

Hayat Seni Yıkmak İstediğinde Sadece Sırıt Ve Dayan!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here