Şu sıralar Westworld dizisiyle meşgul başarılı aktris Evan Rachel Wood, Hiroşima’ya atom bombası düştüğünde henüz iki yaşında olan Sadako Sasaki’nin ölümsüz bir sembol haline gelişini ve bu sürece katkıda bulunan yazar Eleanor Coerr’in öyküsünü anlatacak One Thousand Paper Cranes filminde rol alacak.

Richard Raymond tarafından yönetilecek filmde Evan Rachel Wood’a eşlik edeceği açıklanan diğer isimler ise Shinobu Terajima ve Jim Sturgess.

Sadako Sasaki ve Bin Turna Kuşu isimli kitabın ortaya çıkış öyküsünü izleyeceğimiz film, henüz iki yaşındayken bu korkunç faciayla karşı karşıya kalmış ve patlama sonucu ortaya çıkan radyasyon sebebiyle löseminin pençesine düşmüş Sadako Sasaki’nin öyküsünü beyaz perdeye taşıyacak. Sadako Sasaki, bin adet turna kuşu origamisi yapan kişinin dileklerinin gerçek olacağını söyleyen Japon efsanesinden güç alır ve hastalığına karşı bir savaş verir: Dileği ise yaşamaktır.

Kitabın yazarı Eleanor Coerr, küçük kızdan haberdar olur ve onun yaşam öyküsünü tüm dünyaya duyurmaya karar verir. Yazarın yarattığı eser, nihayetinde tüm dünyada geniş kitlelere ulaşan bir klasik halini almıştır ve hâlâ da çokça okunmaktadır. Sadako Sasaki, bombanın atılmasından 10 yıl sonra, 1955 yılında henüz 12 yaşındayken hayatını yitirmiş olmasına rağmen, savaşın masum kurbanlarının en vurucu sembollerinden biri olarak hatıralarda yaşamaya devam etmektedir.

Kaynak

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here