Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
42

Hip Hop kültürü 1970’lerin sonunda 1980’lerin başında Amerika’da ortaya çıkmıştır. Amerika’nın siyahi azınlıkları, siyasetten uzaklaşmak ve eğlenmek için ‘graffiti, breakdance, DJ’ unsurlarını da içeren yaşam tarzı ortaya koymuşlardır. Bu yaşam tarzı hip hop kültürünü oluşturmuş ve hatta bu kültür iki ayrı kanalda şekillenmiştir; West Coast Hip Hop ve East Coast Hip Hop. Bu yazıda hip hop temasını ele alan, belki birçoğunuzun bildiği belki de ilk defa tanışacağınız ve size kaynaklık edebilecek belgesel, dizi ve filmleri derledik. Keyifli okumalar.

Hip Hop Evolution

Hip hop’un doğuşundan bugüne kadar nasıl gelindiğini anlatan ve dört bölümden oluşan Kanada yapımı belgesel dizisidir. Hip hop kültürünün doğuşunu, beslendiği kaynakları o günden bugüne gelene kadarki süreci, sürece etki eden ve hala hayatta olan efsanevi MC’ler, DJ’ler ve rapçilerle röportaj şeklinde bizlere sunan, gerçek hikayelerin gerçek yaratıcıları vasıtasıyla anlatıldığı bir yapımdır. Hip Hop Evolution; rap müziğin ve hip hop felsefesinin temelinin acı gerçeklerle anlatılması yanında, bu kültürün ortaya çıktığı mekanı ve dönemin sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik koşullarını gözler önüne sermektedir. Belgesel; DJ Kool Herc, Afrika Bambaataa, Grandmaster Flash gibi önemli isimlerin 1970’lerde Güney Bronx’ta günümüz hip hop’unun temellerini nasıl attığını, sonraki dönemde hip hop kültürünün ritim üzerinde kafiyeli konuşmak (DJ Hollywood tarafından) gibi kaygılarla nasıl şekillendiğini, hip hop’ın underground boyuttan ana akıma geçişini ve Gangsta Rap’in ortaya çıkışını anlatmaktadır.

“Mikrofonda fiyakalı konuşmak, eğlendirici olmak hep siyahi olay oldu.” -Nelson George.

Straight Outta Compton

Rap müziğin efsanevi grubu olan NWA’nın hikayesini anlatan biyografik filmdir. NWA grubu (Niggaz Wit Attitudes’un kısaltılmışı)² bilindiği üzere ilk olarak Eazy-E, Dr. Dre, Ice Cube, MC Ren, DJ Yella, Arabian Prince üyeleriyle ortaya çıkmış, 1986 ile 1991 yılları arasında aktif olmuş, daha sonra grubun dağılmasıyla beraber Eazy-E, Dr.Dre, Ice Cube ve MC Ren kariyerlerine solo olarak devam etmişlerdir. Film, bu grubun oluşma sürecini, üyelerinin birbirleriyle ve diğer çevrelerle olan ilişkisini ele almış, grubun oluşumuyla beraber rap müzikte bir devrim etkisini yarattığını gözler önüne sermiştir. Birçok NWA hayranı bu filmi sadece rap müzik ve biyografi filmi olarak değil, dönemin toplumsal gerçekliğini sert biçimde gün yüzüne çıkaran, rap müzikteki devrimi gözler önüne seren bir film olarak ele almaktadır.

Filmden bir kesit; West Coast efsanesi olan Eazy E’nin 1995 senesinde AIDS’ye yakalanmasının ardından yazdığı mektup şu şekildedir;

“Binlerce genç hayran AIDS konusunda gerçekleri öğrenmeli. Yaşadığım sorunu iyi bir şeye dönüştürmek istiyorum. Tüm hayranlarıma ve onların akrabalarına ulaşabilecek bir şeye. Yanımda olanlara sevgilerimi gönderiyorum. Desteğiniz için teşekkürler.”

The Get Down

The Great Gatsby‘den de tanıdığımız Baz Luhrmann ile Stephen Adly Guirgis’in yaratıcısı olduğu The Get Down, bir Netflix orijinal dizisi olarak 2016’da izleyicilerle buluşmuştur. 1960’lar ve 1970’ler Bronx’unu anlatan bu dizide dönemin kötü koşulları sosyal, idari ve ekonomik olarak ele alınmış; müzikal alanda ise hip hop’un kök salışına ve müzik piyasasındaki tekelciliğe değinilmiştir. Kool Herc ile başlayan hip hop partileri furyası, Grandmaster Flash’ın DJ’liği sistematik olarak ele alışı, Afrika Bambaataa’ya kadar uzanan hip hop kültürünün doğuş süreci, izlerken hem eğlenebileceğimiz hem de yeri geldiğinde duygulanabileceğimiz şekilde gözler önüne serilmektedir. Dizi sosyolojik olarak, gençlik çağındaki bireylerin kendilerini ve sosyalleşme süreçlerini gerçekleştirebileceği bir alan olarak müziği ele almış; idari anlamda, şehirli yöneticileri Bronx halkına karşı soğuk, planlı ve organize bir kentsel soykırımın aktörleri olarak karşımıza çıkarmış; ekonomik olarak da Bronx’un halkının sigortadan para alıp şehri terk etmek için evlerini yağmaladığı bir dönemi anlatmıştır. İlk iki sezonuyla birlikte toplamda on bir bölümden oluşan bu dizi yüksek bütçe (120 milyon dolar) sebebiyle iptal edilmiştir.

8 Mile

Vahşi Nehir, Los Angeles Sırları ve Harika Çocuklar‘dan da tanıyacağımız Curtis Hanson’ın yönetmenliğini üstlendiği 8 Mile Detroit’te çekilmiştir. Filmin başrolünde Eminem yer almaktadır. Filmde Jimmy karakterine bürünen Eminem’in, siyahların tarzı olarak bilinen hip hop müzikte beyaz bir rapçi olarak saygı kazanmak ve kendini kanıtlamak üzere yaşadığı maceralar anlatılmaktadır. Kız arkadaşından ayrılmanın hüznü içerisinde olan Jimmy her ne kadar müzik kariyerine ara verip iş hayatına atılmak istese de nihayetinde kendisini ”B-Rabbit” takma adıyla rap atışmalarında bulur. Jimmy karakteri bu filmde bizlere kişinin yeteneklerini kovalaması gerektiğini, gayesi uğruna yapması gerekeni yapmasını söylemektedir. Aynı zamanda hip hop’un siyahilere özgü bir şey olmadığını kanıtlaması adına benzerlerinden özgün bir tarzı vardır. Filmdeki karakterle Eminem arasında önemli benzerlikler bulunmaktadır. Detroit’ten çıkan, şöhret olma yolundaki genç bir şarkıcının, siyahların egemenliğindeki hip hop dünyasında zorlu mücadelesini anlatan hikaye bu bakımdan yarı otobiyografik bir nitelik taşımaktadır.

Rapture

Rapture, Netflix’in yayınladığı 8 bölümden oluşan hip hop belgesel dizisidir. Dizi her bölümü birbirinden farklı ve görece daha az bilinen hip hop karakterlerini ele almaktadır. Belgesel, hip hop türünün kültürünün küresel kültür üzerindeki etkisini göstermeyi amaçlamaktadır. Genel hatlarıyla Rapture, yıkık mahallelerden çıkma gençlerin destek alabildikleri ölçüde başarılı şekilde bir konuma gelebildiklerini; hip hop’un yalnızca erkeklere özgü olmadığını, kadınlar için de bir seçenek olabileceğini; teknolojinin gelişmesiyle birlikte hip hop’un daha fazla kitlelere sesini duyurabileceğini ve insanları bir araya getirebilme, topluluklar oluşturabilme özelliğini gözler önüne sermektedir. Yapılan röportajların birinde; ırkçılığın ve polis vahşetinin olduğu yerlerde, rapçinin rapini adaletsizliğe ve ayrımcılığa karşı bir isyan olarak kullandığını belirtmektedir.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
42

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here