Romalılar’ın Herkül olarak bildiği Herakles, zekasıyla, dayanıklılığıyla ve gücüyle insanın doğaya karşı yenilmezliğini simgeleyen, en büyük Yunan kahramanlardan biridir. Herakles, doğumuyla beraber Zeus’un karısı Hera’nın nefretini kazanmış ve sonrasında ise yaşadığı sayısız maceralarla hiçbir zaman durağan ve sakin bir yaşantıya sahip olamamıştır.

Yunan tanrısı Zeus ve Miken kralının kızı Alkmene’nin oğludur Herakles. Zeus’un eşinin kılığına girerek çocuk sahibi olduğu Alkmene’nin Zeus’tan hamile olduğunu öğrenen Hera’nın içinde büyük bir kıskançlık oluşur ve o andan itibaren Herakles’le uğraşmaya başlar tanrıça. Herakles henüz sekiz aylıkken Hera, bebeği öldürmek için yanına iki tane yılan gönderir fakat bebek bu iki yılanı da boğarak öldürür.

Herakles büyürken çok iyi bir eğitim alır. İşlerinin en iyilerinden ok atmasını, at sürmesini ve saz çalmasını öğrenir ve bunun yanında güreşte de başarılıdır. 18 yaşına geldiğinde Kitharion ormanlarında yaşayan ünlü bir canavarı öldürmüş ve bu nedenle de kendisinin Thebai kralının kızı Megara ile evlenmesi uygun görülmüştür.

Megara ile üç oğlan çocuğu sahibi olan Herakles’in peşini Hera evliliğinde de bırakmamış ve bir gün Herakles’in cinnet geçirmesini sağlayarak çocuklarını ve eşini öldürmesine sebep olmuştur tanrıça. Kendine geldiğinde büyük bir pişmanlık duyan ve günahlarından arınmak için büyük bir istek duyan Herakles’in, Hera aracılığıyla Miken kralı Eurystheus’un hizmetine girerek verdiği tüm görevleri yapması emredilmiştir. Ve görevi tamamlarsa ona ölümsüzlüğün armağan edileceğini de söyler Zeus.

Eurystheus Herakles’e on iki tane birbirinden zor görev verir. Bu görevler şöyledir:

1. Nemea Aslanı’nı yenmek: Bu görev Herkül’ün postunun yenilmez olduğuna inanılan ve Nemea bölgesinde yaşayan yırtıcı bir aslanı yenmesini buyur eder. Oklarının ve sapanın bir işe yaramadığını anlayan Herakles, hayvanı boğarak öldürür ve derisini üstüne giyer.

2. Lerna gölündeki Hydra’yı yenmek: Dokuz başlı mitolojik bir canlı olan Hydra’yı yenmek oldukça zordur çünkü Herakles Hydra’nın başını kestiğinde tek bir baş yerine iki tane başın oluştuğunu görür. Bunun üzerine Hydra’nın kesilmiş boyunlarını dağlayarak görevini tamamlar.

3. Kyreneia Geyiği’ni yakalamak: Artemis’in kutsal hayvanlarından olan Kyreneia Geyiği’ni öldürmenin tanrıçanın gazabını üzerine çekeceğini bilen Herakles, bir yıl boyunca bu geyiği kovalar ve sonunda yakalar. Tesadüfen Artemis’le karşılaşan Herakles ondan af diler ve hayvana zarar gelmesini önleyeceğine söz verir. Kralı geyiği görür görmez geyiği serbest bırakan Herakles, hem tanrıçanın gazabından kurtulmuş hem de görevini tamamlamış olur.

4. Erymanthian Dağı’nda yaşayan büyük yaban domuzunu ağla tutmak: Civardaki evlere büyük oranda zarar veren domuzu tüm hızına rağmen başarıyla yakalamıştır Herakles.

5. Augias’ın ahırlarını bir günde temizlemek: Yaydıkları kokuyla ve yıllarca temizlenmemiş olmalarıyla bilinen bu ahırları Herakles, zekasıyla kolayca temizlemiş ve görevini başarıyla tamamlamıştır.

6. Stymphalos Gölü’nde yaşayan kuşları kovmak: Ares için kutsal sayılan ve çelikten gagaları, pençeleri ve tüyleriyle etrafa zarar verip ekinleri bozan kuşları Athena yardımıyla yener Herakles.

7. Girit Boğası’nı yakalamak: Teklif edilen yardımları reddeden Herakles, Girit’e dehşet saçan boğayı tek başına yakalamayı başarır.

8. Diomedes’in atlarını yakalamak: Trakya kralı Diomedes kendine ait olan ve masum konuklarını yem ettiği atlarını demir zincirlerle bağlar ve Herakles atları buradan kurtararak onları Abderos’a emanet eder. Arkadaşının yanına döndüğünde atların arkadaşını da parçalamış olduğunu gören Herakles, Diomedes’in cesedini atlara yem eder.

9. Amazonlar Kraliçesi Hippolytha’nın kemerini almak: Kemeri almak üzere yanına gelen Herakles’in kaslarına hayran kalan Hippolytha, kemerini hayranlığının bir göstergesi olarak Herakles’e verir.

10. Üç gövdeli dev yaratık Geryoneus’un sığırlarını çalmak: Attığı üç okla Geryoneus’u alt etmeyi başaran Herkül, diğer görevlerde de işini engellemeye çalışmış Hera’yı da göğsünün altına attığı bir okla başından göndermiştir.

11. Hesperidler’in altın elmalarını getirmek: Atlas Dağı’nın altında bulunan ve Atlas’ın koruduğu, Hera’nın kutsal bahçelerinde bulunan bu elmaları almak için Atlas’la anlaşma yapar. Çünkü elmaları Atlas’ın toplaması gerekir. Bunun üzerine yalnızca kısa bir süre için de olsa omzundaki yüklerden kurtulmak isteyen Atlas yükünü Herakles’e devreder ve elmaları toplar. Özgürlük, Atlas’a çok cazip gelir ve Herakles’in görevini tamamlamak, krala altın elmaları kendisi teslim etmek ister. Atlas’ın fikrini kabul etmiş gözüken Herakles destek almak için kısa bir süreliğine Atlas’tan yardım ister ve yıllardır taşıdığı yükü tekrar sahibine bırakarak oradan uzaklaşır.

12. Kerberos’un yeryüzüne çıkarılması: Hades’ten köpeği isteyen Herakles’e tanrı, eğer köpeği oklarını ve sopasını kullanmadan yenebilirse alabileceğini söyler ve bunun üzerine Herakles Kerberos üzerinde uzun çabalar sonucunda hakimiyet kurar.

Tüm bu görevleri tamamladıktan sonra Thebai’ye dönen Herakles bir zaman sonra Deianeria ile evlendi. Ve Deianeria Herakles’in onu aldatmasından çekinerek, bir aşk iksiri olduğuna inandığı Nessos’un kanını gömleğine sürerek bu gömleği eşinin giymesine izin verdi fakat bu iksir bir aşk iksiri değildi ve Herakles’in derisine yapıştı. Herakles acısını yalnızca ölümün dindireceğine inanarak yakılmak üzere hazırlanmış odunların üzerine uzandı ve odunlar tam yanacakken gökyüzünden bir şimşek parladı. Bir bulut gelerek Herakles’i aldı ve Olympos’a taşıdı ve böylece Zeus sözünde durmuş ve Herakles’e ölümsüzlüğü bahşetmiş oldu.

Kaynak:1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here