Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
23

Bazı şarkılar insanı kelimenin tam anlamıyla “bir yerlere götürür”. Kırık pencerelerinden soğuk rüzgarların girdiği bir eve bırakıverir sizi. Yer yer boyası dökülmüş bir duvara yaslanan, yılların yükünü taşıyan bir koltuğa oturtur ve anlatır hikayesini. Tom Odell‘in şarkıları da böyle işte. Elton John, Leonard Cohen ve Bob Dylan dinleyerek büyümüş, İngiltere yağmurlarında demlenmiş bir ses onunkisi. 2013 yılında müzik dünyasına adımını attığı ilk anda BRIT Awards Critics’ Choice Ödülü’nü kazanarak da rüştünü ispatlayan Odell, bize o gün bugündür kalbi kırık bir peri masalı anlatmakla meşgul. Biz de sizler için minik bir derleme hazırladık ve sizi Ada’nın eşsiz yeteneğiyle yolculuğa çıkarmaya karar verdik. İlk defa dinleyeceklerin de defalarca dinlemiş olanların da aynı keyfi alacakları bir yolculuk. Karşınızda en güzel beş Tom Odell şarkısı:

1 – “Another Love”

Another Love, bizi Odell’le tanıştıran o nadide mücevher. Bir kucak dolusu nergisle puslu bir Londra sabahında karşılıksız aşkının kapısında umutsuzca bekleyen bir adamın gözyaşlarının tükeniş manifestosu. Sadece sevilmek isteyen ama elinde avucunda hiçlikten başka bir şey bulamayan bir yakarışın melodisi. Hiçbir zaman dinlemeyecek bir serenatın kırık notaları.

2 – “Heal”

Okyanusun kıyısında dalgaların kumları yıkadığı, bitmez tükenmez bir döngünün verdiği huzurun kulaklarımızdan bize ulaşıp ruhumuzu ele geçirmesinin sebebi “Heal”. Kendini aşkının metaforik yağmuruyla yıkayan bir Odell var bu sefer sahnede. Varını yoğunu vermekten elde edeceği bir yudum “şifa” için bir an bile çekinmeyen bir Odell. Notalar hiç bu kadar melankolik tınlamamıştı dedirten nefis bir şarkı.

3 – “Magnetised”

Yaralı aşkın pes etmiş şövalyesinin umutsuzluk tiradı. Boşluğa atılmış bir çığlığın yankıları adeta “Magnetised”. Doğanın yarattığı onca mucizevi döngünün içinde kendi aşk çemberinin içine alınmayan bir Odell’in öfkesi. Akustik ruhunu yırtmaktan çekinmeyen Odell’in belki de en ayrıksı şarkısı.

4 – “Grow Old With Me”

Hayal etmenin ve inanmanın mutluluk verici sarhoşluğunda dolaşmak isteyenler için “Grow Old With Me”. Kendilerine yastıklardan evler inşa edip bir dünya yaratan çocukların masumiyetinden ilham almış bir Odell şarkısı. Saçlar beyazlasa, yüzler kırışsa da dimdik ayakta duracak bir aşkın masum ve samimi bir önsözü.

5 – “Concrete”

Aşkın hiçbir şeye ihtiyaç duymayan yalın güzelliğini iliklerine kadar hissettiren bir Odell şaheseri “Concrete”. Enstrümanların, sizi anlatılan dünyaya hapsettiği, içinizde bir yerlerde minik bir boşluk hissi yaratan o şarkılardan biri. Tutkunun yarattığı beton zeminde yaşayan bir aşkın hayaletleri üzerinde gezinen bir melodi. Eski model bir mikrofondan yankılanan yakalayıcı titreşimleriyle saf Odell sesinin yaratabileceklerine hayran olmamak elde mi?

Bonus: Daha fazlasını isteyenler için Odell diskografisi

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
23

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here