Cemal Süreya, son dönem Türk şiirinin en büyük ustalarından. Kendine has diliyle yazdığı şiirleri derin anlamlar içeren şair, edebiyat dünyasındaki farklılığıyla yaşadığı döneme damgasını vurmuş. Öyle ki bu farklılık sadece şiirlerine değil; soyadından imzasına kadar birçok özelliğine yansımıştır.

Dilimize gözistandörtnala sevişmeküvercinka gibi sürrealist akımın etkisiyle oluşturduğu kavramları ve kelimeleri kazandıran şairin dili “kapalı ve kilitli dil” olarak tanımlanıyor. Bu kimi insanlara saçma gelse de, bu durum Süreya’nın yaratıcılığını ve edebiyatındaki derinliği gözler önüne seriyor. Hatta Süreya için şiirin Salvador Dali’si desek yanlış olmaz. Salvador Dali’yi öne çıkaran da sanatındaki farklılığı değil miydi?

Ona farklılık katan en önemli detaylardan birisiyse hiç şüphesiz soyadı. “Süreya” soyut bir kelime olduğundan insanın imgeleminde bir boşluğa karşılık geliyor. Hatta öyle ki ilk duyanların “Süreyya herhalde, yanlış yazmışlar.” demesine sıkça rastlanıyor. Gerçekten de şairin soyadı Süreyya’dır hepinizin bildiği gibi; fakat y harfinin atılması çok eski bir hikâyeye dayanıyor: Üniversitede sınıf arkadaşı olan Sezai Karakoç ve Cemal Sürey(y)a aynı kıza ilgi duyarlar ve birbirlerine bu kıza karşı olan ilgilerini anlatmaya başlarlar. Tabii bir süre sonra aralarındaki rekabet kızışmaya başlar. Kızı kendine aşık edenin kazanacağı bu iddiayı kaybeden kişi adından bir harfi atacaktır. Bu iddiayı Sezai Karakoç kazanır ve Cemal Süreyya soyadındaki y harfi atar ve bizim tanıdığımız Cemal Süreya olur. Bu hikâyenin doğruluğu üzerine çeşitli tartışmalar olsa da Cemal Süreya’nın şanına yakışır olduğundan çoğu edebiyatsever bunu böyle kabullenmiş durumda.

 

Cemal Süreya’nın en sıra dışı özelliği: İmzası

İlk bakışta çok sıradan görünen bu imza Cemal Süreya’ya ait ve artık biliyoruz ki ona ait olan bir şeyde mutlaka bir farklılık vardır. Süreya, imzasına adeta kendisini yansıtmış. Maliye’deki memuriyetinden ötürü fötr şapkayı başından eksik etmeyen şair aynı zamanda da bir sigara tiryakisiymiş. İmzaya ilk baktığınızda m harfini bir fötr şapka şeklinde çizdiğini görüyorsunuz. İmzadaki sıradışılık bununla da bitmiyor!

İmzayı dik çevirdiğimizde ise karşımıza sigara içen bir adam çıkıyor. İşte o imzanın sahibi Cemal Süreya. Yaptığı her şeye bir farklılık katan şair, gördüğü ilgiyi fazlasıyla hak ediyor.

Süreya’nın dizeleriyle noktalayalım yazıyı:

“Daha nen olayım isterdin

Onursuzunum senin.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here